Blash: Charlie Whiting je nenahraditelný

Blash: Charlie Whiting je nenahraditelný

Svět motorsportu včera v podvečer šokovala zpráva o náhlé smrti závodního ředitele a startéra Charlieho Whitinga. Byť jeho místo už zahřívá někdo jiný, podle Blashe jej nedokáže nikdo 100% nahradit.

Člověk, u kterého stačilo zmínit pouze jeho křestní jméno a všichni okamžitě věděli, o koho se jedná, náhle zemřel na plicní embolii. Celý formulový svět truchlí, neboť přišel o Charlieho Whitinga. Jeho blízký přítel Herbie Blash je přesvědčený, že Charlieho nikdo nikdy nedokáže plně nahradit.

„Především dvě malé děti ztratili svého láskyplného otce.  O děti se obětavě staral. Strávil s nimi poslední týdny,“ vzpomíná na svého přítele Blash v rozhovoru pro britský portál Motorsport.com.

Brit se poprvé s Whitingem potkal coby manažer týmu Brabham, když mu v roce 1978 dohodil místo mechanika. V následujících letech spolu dovedli Neslona Piqueta ke dvěma titulům. Podle bývalého člena komise FIA už tehdy odhalil jeho talent.

„Nebyl normální mechanik. Vždycky byl perfekcionista. V jeho kanceláři se nepovaloval jen tak ani jeden papírek.“

Ani poté, co se Whiting stal v devadesátých letech ředitelem závodů FIA, se jejich cesty nerozešly. Blash se totiž stal jeho pravou rukou a byl jí přes dvacet let.

Důkazem jejich úzkého přátelství je také fakt, že je Blash kmotrem Charlieho jedenáctiletého syna Justina.

„Charlieho nenahradí jen jeden člověk. Bude nám velmi dlouho chybět.“

„Udělal toho tolik, dělal inspekce tratí, staral se o technická pravidla – Charlie byl jedním z lidí, ke kterému mohly týmy přijít a mluvit s ním o tom.“

„Krásné na tom je, že dědictví bude žít i nadále, když si vzpomenete na věci jako Halo nebo jiná preventivní opatření, která Charlie zavedl pro bezpečnost.“

Sdílejte na:
Zavřít