Bearman se stal nejmladším britským nováčkem ve Ferrari

Bearman se stal nejmladším britským nováčkem ve Ferrari

Oliver Bearman nahradil ve Velké ceně Saúdské Arábie Carlose Sainze, který musel podstoupit operaci slepého střeva. Přestože měl na přípravu pouze třetí trénink, tak podal velmi dobrý výkon. Ovšem už v takto mladém věku se zapsal do historie jako nejmladší jezdec Ferrari, ale také jako třetí nejmladší závodník, který odstartoval do závodu.

První místo zaujímá Max Verstappen. Nizozemec se poprvé na start postavil ve Velké ceně Austrálie 2015 v barvách Toro Rosso. Tehdy mu bylo 17 let, 5 měsíců a 13 dní, což z něj dělá vůbec nejmladšího pilota F1. Avšak nedalo se hovořit o vydařeném debutu, jelikož jej zradila technika. Svůj vůz musel odstavit kvůli problémům s motorem. První body ale přišly už o 14 dní později v Malajsii, kde skončil na sedmém místě.

O dva roky později Williams podepsal Lance Strolla, kterému bylo 18 let, 4 měsíce a 25 dní. Stejně jako Verstappen nedokončil svůj první závod, když mu přestaly fungovat brzdy.

Bronzovou pozici v tabulce nejmladších jezdců královny motorsportu zaujímá právě Oliver Bearman. Kromě toho se těší dalším dvou privilegiím. Stal se totiž také nejmladším nováčkem a prvním závodníkem po 25 letech (od Eddieho Ervina) britské národnosti, jenž usedl za volant vozu tradiční stáje z Maranella.

Na rozdíl od Verstappena a Strolla se však jednalo o naprosto snovou premiéru. Do Saúdské Arábie přijel s týmem formule 2 Prema, přičemž si vyjel pole position pro páteční sprint a sobotní hlavní závod. Nicméně poté, co byl povolán jako náhrada za Carlose Sainze, musel program formule 2 vypustit. Do SF-24 nasedl až ve třetím tréninku. Kvalifikoval se na 11. místě a po velmi vyrovnaném výkonu ve velké ceně, ve které za sebou nechal sedminásobného mistra světa Lewise Hamiltona a Landa Norrise, skončil na fantastickém sedmém místě.

Pilot McLarenu také figuruje mezi top 5 nejmladších. V roce 2019 debutoval v 19 letech, 4 měsících a 4 dnech. Avšak ani u něj se nejednalo o nějak převratný výsledek. Svůj mclaren dovezl na 12. pozici. Mezi Brity se ještě dostal Jaime Alguersuari. Toro Rosso jej posadilo do STR4 v 19 letech, 4 měsících a 3 dnech, když v polovině sezóny 2009 nahradil Sébastiena Bouradise.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený FORMULA 1® (@f1)

Zdroje článku:

Redakce SvětFormule.cz (Barbora Goldmannová)
Sdílejte na:
Zavřít