Alonso: Bojujeme se stejnými problémy ve vývoji jako loni

Alonso: Bojujeme se stejnými problémy ve vývoji jako loni

Pilot Aston Martinu Fernando Alonso doufá, že se jeho tým konečně vypořádá s nedostatky ve vývoji, s nimiž se potýkal i v loňské sezóně. Alonso také poodhalil, jaké problémy nastávají při častém nasazování upgradů a přál by si, aby se Velká cena Španělska jela na mokru.

Aston Martinu se povedl snový vstup do sezóny 2023, kdy Fernando Alonso stanul šestkrát z prvních osmi závodů na stupních vítězů. Od té doby už britský tým nestačil vývojovému tempu konkurentů a na stupních vítězů se do konce sezóny objevil už jen dvakrát.

V letošní sezóně se po devíti odjetých závodech nachází Aston Martin na pátém místě v Poháru konstruktérů se ztrátou 66 bodů na čtvrtý Mercedes. V posledním závodě v Kanadě dosáhl tým ze Silverstonu nejlepšího výsledku, kdy jejich jezdci dojeli na šestém a sedmém místě.

Alonsa tento výsledek potěšil, ale chce si počkat na ověření a stoprocentní pochopení nového balíčku vylepšení.

„Kanada je velmi specifická trať s dlouhými rovinkami a intenzivním brzděním, ale také s velmi krátkými zatáčkami. Myslím, že Kanada pro nás byla dobrá, ale myslím si, že si musíme počkat na dva nebo tři různé okruhy, abychom opravdu porozuměli našemu balíčku. Takže počkejme a uvidíme. Doufám, že ano.“

Aston Martin se snaží držet krok ve vývoji se svými konkurenty a španělský pilot odhaluje, jak jsou monoposty s přísavným efektem citlivé na nová vylepšení.

„Když na tyto vozy přidáváte více a více přítlaku, stávají se v některých situacích trochu kritičtější. Musíte si na to zvyknout nebo to jen trochu zmírnit změnami nastavení nebo jinými věcmi, lepším pochopením vylepšení, které možná přivezete na jeden závod, a ty potřebují trochu více času, aby se opravdu přizpůsobily novému aerodynamickému výkonu na jiném okruhu nebo jinému nastavení,“ řekl rodák z Ovieda.

Alonso prozradil, že sprintové víkendy ztěžují týmům pochopení nových vylepšení a přiblížil, jaké problémy přicházejí s častým příchodem upgradů.

„Když se třeba trefíte do víkendu se sprintovým formátem, tak pak máte jen jeden trénink, není na to čas, takže vždycky trochu nestíháte upgrady.“

„Když začnete chápat a maximalizovat tento balíček, přijde další nový balíček. Takže věci přenastavujete. To je jedna z potíží, se kterou jsme se potýkali už loni s monopostem AMR23, letos jsme se s ní začali potýkat u monopostu AMR24. Ale myslím, že jak jsem řekl po Imole, je tu velmi jasný obrázek, černobílý. Takže si konečně myslím, že máme před sebou dobrý plán,“ doplnil dvojnásobný mistr světa.

Na otázku, zda si myslí, že by Aston Martin mohl být o víkendu v Barceloně silnější na suchu, Alonso odpověděl, že by si byl jistější, kdyby pršelo.

„Myslím, že každý závod byl určitým překvapením, někdy v dobrém, někdy ve zlém. Takže musíme počkat a uvidíme.“

„Kanada pro nás byla jedním z nejlepších víkendů, trochu nečekaným po dvou špatných v Imole a Monaku. Takže si myslím, že si musíme počkat na volné tréninky, řekněme to takhle. Myslím, že v tuto chvíli preferujeme mokrou neděli, protože si nejsme úplně jistí výkonem na suchu.“

Sdílejte na:
Zavřít