Alonsa lákají i jiné závody IndyCar

Fernando Alonso včera oznámil, že se zúčastní letošní Indy 500. Zároveň ale přiznává, že by si rád zajezdil i na jiných tratích. Zkušenost z jiných závodů by ho mohla lépe připravit na květnovou pětistovku.

Během včerejšího dne Fernando Alonso oznámil, že se letos s týmem Arrow McLaren SP zúčastní 104. ročníku Indy 500. Pro dvojnásobného šampiona to bude již třetí pokus o zisk motoristické trojkoruny.

Kromě McLarenu jednal Alonso s týmem Andretti, jenž mu umožnil start v roce 2017. Jak s McLarenem, tak s Andrettim mluvil Alonso o účasti v několika dalších závodech.

„Tato možnost byla jedna z věcí, které jsme s oběma týmy projednávali. Zajímalo mě, co si o tom myslí, stále na tom pracujeme,“ prozradil 38letý Španěl.

„Přemýšlel jsem, že by to mohlo sloužit jako příprava na Indy, jelikož letos nezávodím ani ve Formuli 1, ani ve WEC, takže mým posledním závodem byla Rally Dakar a ta se řadí mezi úplně odlišný druh závodění!“

Podle Alonsa se nemusí jednat o oválový závod. Před Indy 500 se žádný oválový závod stejnak nejede, Alonso by tak mohl využít možnosti privátního testu.

McLaren během zimní přestávky podepsal s Craigem Hampsonem, který se zhostí role vývojového inženýra a závodního inženýra „třetího jezdce“. V Indy 500 tak bude spolupracovat přímo s Fernandem Alonsem.

Hampson, který byl po boku Sébastiena Bourdaise během jeho čtyř mistrovských let v Champ Car, hrál v předchozích třech letech důležitou roli u týmu Dale Coyne Racing. Během těchto let se vozy Dala Coyna řadily na oválech mezi ty nejrychlejší. Během let 2013 až 2016 působil u týmu Andretti, který též těžil z Hampsonových znalostí.

V roli závodního inženýra nebude Hampson poprvé. V roce 2014 koučoval dlouholetého závodníka NASCAR Kurta Busche. Busch neměl žádné zkušenosti s otevřenými monoposty, přesto v kvalifikaci skončil dvanáctý a v závodě dojel šestý, stal se tak nejlepším nováčkem.

„Spolupráce s Hampsonem hrála v mém rozhodování klíčovou roli,“ přiznává Alonso. „Všichni mi říkali, že Craig Hampson je ten správný člověk, má spoustu zkušeností a za poslední dvě dekády pomohl spoustě závodníkům.“

„Samozřejmě je atraktivní pracovat s lidmi, kteří něco znamenají. Z jezdeckého hlediska mohu od něj a od celého týmu čerpat spoustu informací.“

Fernando Alonso bedlivě sledoval testy na okruhu COTA. I ty hrály v rozhodování důležitou roli. Jezdci McLarenu skončili na 7., respektive 10. místě.

„Udělali pozitivní krok vpřed, což je pro mě dobrá zpráva,“ raduje se Alonso.

Jiné plány pro letošní rok Alonso nemá. Pokud se nezúčastní ani jednoho ze závodů předcházejících pětistovce v Indianapolis, bude Indy jeho prvním okruhovým závodem od 24hodinovky Le Mans vloni v červnu.