Žluté vesty můžou ohrozit ePrix v Paříži

Žluté vesty můžou ohrozit ePrix v Paříži

Formule E se zanedlouho podívá znovu do Evropy. Nejprve do Říma a následně do Paříže, kde se bude konat závod již po čtvrté.

Vzhledem k událostem nedávné minulosti promotér šampionátu pečlivě monitoruje, co se ve francouzské metropoli děje a společně s policií vymýšlí dodatečná bezpečnostní opatření, aby nedošlo k narušení akce. Právě takováto událost s nadnárodním věhlasem by mohla protestující nalákat k dalším roztržkám a to přímo v místě konání (okolo bývalé vojenské nemocnice). Neušlo by to totiž mediální pozornosti.

Úřadující šampion a rodák z Paříže Jean-Éric Vergne je právě s událostmi v hlavním městě nespokojen a rovněž se bojí o průběh akce:

„Jsou tu tací, kteří mají skutečný důvod k demonstraci, ale pak jsou tu jiní, které nazýváme ‚provokatéři‘ a ti vytvářejí problémy. Minulý týden je policie na Champs Elysees nemohla zastavit, ale doufám, že příště už to zvládnou. Den poté jsem přijel do Paříže, vypadalo to jako ve válečné zóně a nemohl jsem uvěřit vlastním očím.“

Vergne navíc projevil v rozhovoru pro e-racing365.com obavu, že se demonstrace budou opravdu plánovat na sobotu, kdy se jede závod.

Osobně si myslím, že Formule E nyní stojí před opravdovým bezpečnostním oříškem, který nesmí podcenit, protože v sázce je bezpečnost všech návštěvníků, ale i renomé série. Na závody do Paříže jezdím každý rok a každý rok se zhruba měsíc před nebo po akci semele nějaká událost. Jeden rok to byly povodně, jiný zase atentáty. Francie byla navíc do roku 2017 oficiálně ve stavu nouze.

Každoročně se tak posilují bezpečnostní opatření, což pociťujeme zejména při vstupu do areálu akce. Nejbližší zastávky metra jsou uzavřeny, okolní ulice jsou plné policejních vozů a při vstupu nás čeká každý rok důslednější a důslednější osobní prohlídka.

S nepříznivou bezpečnostní/politickou situací v Evropě se Formule E naposledy setkala v roce 2016, kdy berlínský závod musel být přesunut z letiště Tempelhof (kde je normálně pořádán) na Alexanderplatz. V letištních hangárech byli ubytováni uprchlíci.

Formuli E nyní čeká první závod v Evropě a to v Římě 13. dubna.

Sdílejte na:
Zavřít