Závodní čísla pilotů F1: Kdo a proč používá jaké číslo?

Závodní čísla pilotů F1: Kdo a proč používá jaké číslo?

Všichni piloti formule 1 si vybírají závodní číslo, které používají po celou dobu své kariéry v F1, a pouze úřadující mistr světa může číslo změnit. Jaká čísla používají a jaké příběhy stojí za jejich volbou?

Formule 1 zavedla koncept pevných závodních čísel v roce 2014, aby fanoušci mohli lépe rozpoznat piloty na trati. V předchozích letech se startovní čísla rozdávala na základě konečného pořadí v předchozím žebříčku Poháru jezdců. Nyní může své číslo na novou sezónu změnit pouze úřadující mistr světa. Buď zůstane u svého stávajícího čísla nebo zvolí číslo jedna. Všichni ostatní piloti ale musí zůstat u svého zvoleného čísla.

Za volbou každého čísla se může skrývat příběh. Může to být jejich šťastné číslo nebo se jedná o krásnou vzpomínku.

Číslo Pilot
1 Netherlands Max Verstappen
2 United States Logan Sargeant
3 Australia Daniel Ricciardo
4 United Kingdom Lando Norris
10 France Pierre Gasly
11 Mexico Sergio Pérez
14 Spain Fernando Alonso
16 Monaco Charles Leclerc
18 Canada Lance Stroll
20 Denmark Kevin Magnussen
22 Japan Júki Cunoda
23 Thailand Alexander Albon
24 China Kuan-jü Čou
27 Germany Nico Hülkenberg
31 France Esteban Ocon
44 United Kingdom Lewis Hamilton
55 Spain Carlos Sainz
63 United Kingdom George Russell
77 Finland Valtteri Bottas
81 Australia Oscar Piastri

Jednička Maxe Verstappena

Jako úřadující mistr světa se Max Verstappen rozhodl zůstat v sezóně 2024 u čísla 1. Ihned po zisku mistrovského titulu v roce 2021 oznámil, že změní své obvyklé číslo 33 a bude pokračovat s číslem mistra, a to i po zisku dalších titulů. „Jak často máte v kariéře ve formuli 1 možnost jezdit se startovním číslem 1? To nikdy nevíte. Pokud už nebudu mistrem světa, vždycky se můžu vrátit k číslu 33. Dokud budu mistrem světa, budu používat číslo 1 každý rok.“

Sebastian Vettel byl v roce 2014 byl posledním pilotem, který jedničku používal. Když titul získal Lewis Hamilton, zůstal u svého čísla 44 a Nico Rosberg pověsil helmu na hřebík ihned po zisku titulu mistra světa, takže v roce 2017 nemohl žádný pilot používat jedničku.

Proč si Max Verstappen vybral právě číslo 33? Příběh této volby je poměrně jednoduchý. Nizozemec měl v mládí trojku jako šťastné číslo. Chtěl ho používat i v F1, ale toto číslo už bylo obsazeno Danielem Ricciardem, a tak se Max Verstappen poté rozhodl pro číslo 33, aneb dvojnásobné štěstí. „Jako dítě jsem s tímto číslem závodil, tak jsem si řekl, že by bylo zábavné používat číslo 33 i ve formuli 1.“

Ve své kariéře jezdil také s číslem 3, zatímco v evropském šampionátu formule 3 závodil pod číslem 30 a při svém debutu za Toro Rosso používal 38.

Čísla mají své příběhy

Logan Sargeant používá číslo 2 a před svou nováčkovskou sezónou v roce 2023 řekl: „Jezdil jsem s ním ve formuli Renault a ten rok jsem měl docela dobrou sezónu. Číslo tři je moje číslo, ale to už je obsazené, tak jsem si řekl, proč si nevzít vítězné číslo z minulosti a nepoužít ho v F1?“

Tak oblíbené číslo 3 používá Daniel Ricciardo, a to od svého příchodu do Red Bullu v roce 2014. Australan toto číslo používal v dobách, kdy jezdil motokáry, ale také prozradil: „Byl jsem velkým fanouškem Dalea Earnhardta. Jsem fanouškem motorsportu, ale NASCAR jsem sledoval už od mládí. Volba trojky pro mě byla jasná.“

Lando Norris dal svému McLarenu číslo 4. „Příběh je takový, že žádný není. Dobře se hodí k hashtagu #L4ndo, ale není to číslo, které bych používal ve všech závodních třídách.“ Lando Norris je velkým fanouškem legendy MotoGP Valentina Rossiho a zvažoval, že použije jeho číslo 46, ale řekl, že nechce být kopírkou, a tak se rozhodl pro 4.

Pilot týmu Alpine Pierre Gasly má číslo 10. Francouz pod ním vyhrál v roce 2013 formuli Renault 2.0 Eurocup a je také velkým fanouškem fotbalisty Zinedina Zidana, který hrál s číslem 10 ve francouzském týmu.

Sergio Pérez používá na svém voze číslo 11. Původ nemá v motorsportu, ale ve fotbale. Mexičan je velkým fanouškem klubu Club America, zejména bývalého hráče Ivana Zamorana. „Líbilo se mi, jak Bam-Bam hrál, jak dával góly. Stal jsem se jeho fanouškem a rozhodl jsem se závodit s tímto číslem. Dodnes jsem vždy a všude používal číslo 11, až po svou e-mailovou adresu!“

Fernando Alonso používá číslo 14. Dne 14. července 1999, ve svých 14 letech, se stal mistrem světa v motokárách s číslem 14. „Od té chvíle jsem věděl, že 14 je moje číslo,“ řekl.

Charles Leclerc závodí ve formuli 1 s číslem 16. Pilot Ferrari se narodil 16. října 1997. Původně dával přednost šťastné sedmičce, ale tu v době výběru obsadil Kimi Räikkönen. Dále chtěl číslo 10, ale to už měl jeho dobrý přítel Pierre Gasly. Po jednoduché matematice se rozhodl pro číslo 16: „Protože jedna plus šest je sedm,“ vysvětlil. Volba Kimiho Räikönena ve fanouškovské komunitě koluje jako skvělý vtip v kontrastu s volbou Charlese Leclerca. „Museli jsme si vybrat číslo, tak jsem si vybral.“

@formula1sabai Kimi being monotone and giving zero fucks about any grill the grid interview/game, is hilarious to me 😂 #charlesleclerc #kimiraikkonen #f1 #fyp #viral #7 #16 ♬ original sound – Sabai 🏎️

Lance Stroll závodí pod číslem 18. V počátcích své kariéry s tímto číslem vyhrál italský šampionát formule 4. Navíc krátce po svých 18. narozeninách debutoval ve formuli 1 s týmem Williams. „Jsem trochu pověrčivý, ale rád se držím maličkostí, které jsou pro mě důležité. Nechci je měnit.“

Kevin Magnussen si zvolil číslo 20, protože pod ním získal v roce 2013 titul v sérii formule Renault 3.5, tedy rok před svým debutem v McLarenu.

Druhý pilot Williamsu Alexander Albon zůstává u čísla 23. Ve světě sportu je to dokonce ikonické číslo. S tímto číslem hráli basketbalisté LeBron James a Michael Jordan, stejně jako část své kariéry fotbalista David Beckham. Alexander Albon je také velkým fanouškem Valentina Rossiho. V dobách, kdy jezdil motokáry, závodil britský Thajec s jeho číslem 46, ale v F1 se rozhodl toto číslo rozpůlit.

Kuan-jů Čou si zvolil 24. Toto číslo naposledy používal v roce 2012 Timo Glock. Čínský pilot si toto číslo zvolil jako poctu basketbalové legendě Kobemu Bryantovi, jehož je velkým fanouškem. Kobe Bryant hrál poslední roky za Lakers s číslem 24.

Pilot Haasu Nico Hülkenberg závodí pod číslem 27. Toto číslo je v F1 již poměrně známé, protože ho s velkým úspěchem používal Gilles Villeneuve a příležitostně i několik dalších hvězd včetně Ayrtona Senny a Jeana Alesiho. Důvod, proč si Němec vybral číslo 27, s tím však údajně vůbec nesouvisí, protože jde o součet data a měsíce jeho narozenin: 19. srpna.

Francouz Esteban Ocon používá číslo 31. S tímto číslem získal pilot Alpinu v roce 2007 svůj první titul v motokárách. Dodnes to považuje za jeden z nejlepších roků své kariéry. S číslem 31 také v říjnu 2014 absolvoval svůj testovací debut ve formuli 1 v Lotusu.

Júki Cunoda si pro svůj debut v F1 v týmu AlphaTauri zvolil číslo 22. Japonský pilot jezdil s číslem 11 v motokárách a chtěl toto číslo používat i ve formuli 1, ale toto číslo bylo již obsazeno. Takže Japonec číslo pouze zdvojnásobil.

Sedminásobný mistr světa Lewis Hamilton závodí s číslem 44. Brit s tímto číslem jel svůj první závod na motokárách, ale nevěděl, jaké závodní číslo tehdy zvolit, a tak si vzal číslo z poznávací značky vozu svého otce: F44. Tímto číslem položil základ své úspěšné kariéry, a proto ho chtěl používat i ve formuli 1. Číslo nikdy nezměnil a je jeho symbolem.

Carlos Sainz své číslo 55 zvolil dle jména. „S v mém křestním jménu je jako pětka a stejně tak S v mém příjmení, takže to dělá 55.“ Navíc 5 je jeho nejoblíbenější číslo, ale to už obsadil Sebastian Vettel. Hra se slovy tak vytvořila 55.

Britský pilot George Russell používá číslo 63. „Můj bratr jezdil na motokárách s číslem 63, takže od té doby je to naše rodinné číslo,“ řekl. S trochou kreativity lze číslo 63 přečíst také jako GR, což jsou iniciály pilota Mercedesu. Jiní ho vnímají jako GB, což znamená Velká Británie.

Valtteri Bottas závodí s číslem 77. Fin si stejně jako několik dalších pilotů přál šťastné číslo sedm. Toto číslo však již obsadil jeho krajan Kimi Räikkönen. Bottas si proto vybral 77, které chytře aplikoval na svoji osobní značku s logem Bo77as.

Oscar Piastri ve formuli 1 jezdí s číslem 81, které sporadicky používal ve své juniorské kariéře. Na motokárách začínal s číslem 11 a na 81 přešel proto, že jeho předchozí závodní číslo měl již soupeř, který stoupal po motokárovém žebříčku. Když začal závodit v Evropě, používal různá čísla, ale když závodil v britské F4 i v severoevropském poháru formule Renault, vrátil se k číslu 81.

Která závodní čísla nelze ve formuli 1 používat?

Piloti formule 1 si už nikdy nemohou vybrat číslo 17. Jules Bianchi používal toto číslo v době své vážné nehody v Suzuce v roce 2014. Později zraněním z této nehody podlehl. Jako poctu se organizace F1 rozhodla toto závodní číslo stáhnout.

Pilot, který opustí F1, může své staré číslo používat ještě po dobu dvou let pro případ možného návratu. Během této doby nemůže číslo používat jiný pilot. Například Fernando Alonso se po dvou sezonách absence vrátil a opět závodil s číslem 14, stejně tak to bylo v případě Alexandra Albona a Nica Hülkenberga. Když se pilot vrátí po delší absenci, musí si zvolit nové startovní číslo.

Číslo Pilot Lhůta
5 Germany Sebastian Vettel Končí v roce 2024
6 Canada Nicholas Latifi Končí v roce 2024
17 France Jules Bianchi Nepoužitelné
21 Netherlands Nyck de Vries Končí v roce 2025
47 Germany Mick Schumacher Končí v roce 2024
Sdílejte na:
Zavřít