Začíná desátá sezóna GP2

Začíná desátá sezóna GP2

O tomto víkendu vstupuje série GP2 do své jubielní desáté sezony. Jako každý rok se ti nejlepší mladí talenti z celého světa utkají o vstup do samotné královny motorsportu. Rok od roku je to však těžší, jak naposledy ukázal Fabio Leimer, ani šampion nemá své místo v F1 jisté. Snad letošní Mistr bude úspěšnější.

Prvenství mezi týmy bude obhajovat Russian Time, který přes zimu prodělal velkou ztrátu, když přišel o svého majitele a zároveň i šéfa Igora Mazepyho, který náhle zemřel ve věku 40 let. V návaznosti na to tým odvolal svojí účast v GP3, v GP2 však bude pokračovat i nadále. Z pilotů vsadil na devatenáctiletého Novozélanďana Mitche Evanse, který bude závodit se startovním číslem jedna, doplní ho nováček Artem Markelov z Ruska.

Navázat na loňské úspěchy se pokusí tým Carlin, který loni skončil druhý v šampionátu týmu, když se mu podařilo získat devět pódiových umístění. Hlavním tahounem by měl být Brazilec Felipe Nasr, který s týmem pokračuje ve spolupráci z loňské sezony, navíc se z něho pro letošní rok stal rezervní pilot týmu Williams F1. Druhou sedačku získal Julian Leal, který má za sebou již tři sezony zkušeností v GP2.

Racing Engineering, s kterým loni získal titul Fabio Leimer, pro letošní sezónu angažoval velmi nadějného nováčka Raffaela Marciella, který je úřadujícím šampionem evropské F3 a výborně se uvedl v testech na konci loňské sezóny, kde byl hned na první pokus nejrychlejší ze všech. V týmu ho doplní Stefano Coletti, pilot, který měl velmi slibný start loňské sezóny, kdy v prvních osmi závodech doslova zářil, pak ale přišel zlom a s výjimkou Německa nedokázal do konce roku získat jediný bod. Nicméně teď má šanci začít znovu a v kombinaci s mistrovským týmem Racing Engineering by vše konečně mohl dotáhnout do vítězného konce.

V závěrečných předsezonních testech se ukázal velmi silný tým DAMS. Pro ně byla loňská sezóna trochu zklamáním, jelikož nedokázali navázat na roky 2011 a 2012, ve kterých získali titul. Pro letošek mají novou naději v Jolyonovi Palmerovi, který v týmu nahradil Marcuse Ericssona, jediného pilota z loňské sestavy GP2, kterému se letos podařilo dostat do F1.  Vedle Palmera v týmu pokračuje Stephane Richelmi z Monaka.

Ani ART loni nezažil svou nejlepší sezónu, po mnoha úspěších z uplynulých let skončil až pátý v šampionátu. Letos má však šanci se vrátit na pozice nejvyšší. Závodit za ně totiž bude belgický talent Stoffel Vandoorne, který v předchozích letech zářil ve Světové sérii Renault. V roce 2012 se stal šampionem Formule Renault 2.0 a loni pak jako nováček ve Formuli Renault 3.5 bojoval o titul se zkušenějším Kevinem Magnussenem. O jeho talentu svědčí i to, že stejně jako Kevin patří do juniorského programu McLarenu. I druhý pilot týmu Takuya Izawa má za sebou významnou společnost, a to japonskou Hondu.

Tým Hilmer Motorsport se přes zimu spojit s Force India F1, která si v něm vytvořila svůj juniorský program a Hilmer bude jezdit v jejich barvách. Jako své jezdce jmenoval Facu Regalia, což je pilot, který postoupil z GP3, kde loni bojoval o titul s Daniilem Kvyatem a nakonec skončil druhý. Jeho týmový kolega bude Daniel Abt, též vicemistr GP3, ale již ze sezóny 2012. A vypadá to, že si Hilmer vybral dobře, oba piloti se v předsezónních testech prokázali slibnými výsledky.

Rapax prodloužil smlouvu se švýcarským pilotem Simonem Trummerem, k němu přibyl Adrian Quaife-Hobbs. Arden vsadil na nováčka Andre Negraoa, který se loni umístil na 10. místě v šampionátu Formule Renault 3.5. V druhé sedačce ho doplní Rene Binder.

V  juniorském týmu Caterhamu F1 Team který v GP2 nese název EQ8 Caterham Racing bude i letos pokračovat Alexander Rossi, který se loni stal nejlepším nováčkem. Že by se mu mohlo  i letos dařit naznačily předsezonní testy, kde si vedl velmi dobře, stejně jako jeho nový kolega Rio Haryanto.

Za MP motosport nastupuje Daniel de Jong a Jon Lancaster. Trident vsadil na již zkušeného Johnnyho Ceccota a nováčka Axcila Jefferiese ze Zimbabwe. Barvy Venezuela GP bude hájit Nathaneal Berthon a Conor Daly, který postoupil z GP3.

Jedinou, zato však významnou, změnou mezi týmy je návrat týmu Campos, který nahradil Addax. Tým v GP2 závodil v letech 2005 až 2008 a jeho největší úspěch byla výhra v šampionátu týmů a třetí místo Lucase di Grassiho v šampionátu pilotů. Letos za tým nastoupí Arthur Pic, který by rád následoval stopy svého bratra Charlese a z GP2 se dostal až do F1. Poslední místo ve startovní listině patří Kimiyoa Satovi z Japonska.

Letošní kalendář GP2 obsahuje 11 závodních víkendů. Kromě tradičních evropských závodů se tento víkend závodí v rámci GP Bahrajnu, dále se série připojí k Formuli 1 v Soči a finále se uskuteční na konci listopadu v Abu Dhabi.

První hlavní závod letošní sezóny se uskuteční tuto sobotu v 12:10 našeho času, nedělní sprint pak v 13:15. První pole position sezóny vybojoval Jolyon Palmer.

Sdílejte na:
Zavřít