Bird penalizován, v Hong Kongu vyhrál Mortara [aktualizováno]

Bird penalizován, v Hong Kongu vyhrál Mortara [aktualizováno]

Propršenou kvalifikaci vyhrál nováček Stoffel Vandoorne, který nejlépe zvládl svůj vůz privátního týmu Mercedes HWA Racelabs.

Do startu závodu stačila mokrá trať téměř uschnout a tak série zůstává i po jubilejní 50. ePrix stále bez jediného mokrého závodu.

Do první zatáčky už se ale řítil Oliver Rowland (Nissan e.DAMS) ze druhého místa vstříc vedoucí pozici. Postrčen zezadu Lottererem však nejlépe zvládl průjezd první zatáčkou a své soupeře nechal za svými zády.

Ve druhém kole Sam Bird (Envision Virgin Racing) zvládl předjet Stoffela Vandoorna. Posunul se tak během prvních dvou kol o neuvěřitelných šest míst!

Foto: Vyprošťování vozu GEOX Dragon Felipe Nasra a vozů Mahindra vynutilo vyvěšení červených vlajek a tedy zastavení závodu.

V zadní části startovního pole však nováček Felipe Nasr s vozem GEOX Dragon nedobrzdil do druhé zatáčky, kde zapíchl svůj vůz do bariéry a do jeho vozu ještě obě Mahindry v čele s vedoucím mužem šampionátu Jérômem d’Ambrosio. Všichni tři byli mimo závod. Nejprve vyjel safety car a následně byl závod úplně zastaven.

Po restartu si Rowland pozici udržel. O několik minut ho však zradila technika na výjezdu z první zatáčky, kdy nebyl schopen vůbec akcelerovat a propadl se na desáté místo. Později ho během závodu stejně technika vyřadila úplně. Nedojel ani jeho týmový kolega Sébastien Buemi, který vezl svůj vůz v druhé polovině první desítky.

Následovala další změna vedení, o kterou se postaral vedoucí Bird, který špatně dobrzdil druhou zatáčku, ve kterého bez problému objel André Lotterer s DS Techeetah.

Lotterer se držel na prvním místě do předposledního kola, kdy srdnatě bojoval o své první vítězství. Bird, který ho celou dobu stíhal, měl více energie a byl mírně rychlejší. Lotterer využíval komplikovaného krátkého okruhu, který nenabízí moc šancí na předjíždění, takže se Birdovi nedařilo před Němce dostat. V předposledním kole ve druhé zatáčce Bird nedobrzdil a zapíchl svůj nos vozu přímo do zadní pneumatiky Němcova vozu. Během následujících metrů se pneumatika rozlítla a Němec dokroužil na čtrnáctém místě. Zbyly mu ruce pro pláč a místo prvního vítězství odstavil vůz na cílové rovince.

Druhé místo obsadil senzačně Eduardo Mortara s Venturi (stále se může od stolu stát vítězem ePrix) a třetí Lucas di Grassi. Bodovalo i druhé venturi v rukách Felipeho Massy, ketrý dojel sedmý a získal první body. První body získalo konečně také HWA zásluhou Garyho Paffetta za osmé místo. Deváté místo znamenalo také první body pro Olivera Turveye s NIO. Všechny týmy tak už letos zvládly bodovat.

Sam Bird tak kontroverzně vyhrál Hong Kong ePrix, stále je však vyšetřován sportovními komisaři za tento incident.

Aktualizace

Po více než čtyřech hodinách se rozhodlo o tom, kdo je vlastně vítězem ePrix v Hong Kongu. Sam Bird dostal pětisekundovou penalizaci, za kolizi s vedoucím Lottererem, kterému Bird prorazil zadní pneumatiku a zničil závod, který mohl celkem snadno Lotterer vyhrát. Výsledek se tak mění, Mortara se ze druhého místa posunul na špici a získal Venturi historicky první vítězství. Bird spadl na šesté místo. Třetí je nyní Birdův týmový kolega Robin Frijns.

Výsledky:

Poz. Jezdec Tým Počet kol Čas
1 Sam Bird Virgin 36 59m34.425s
2 Edoardo Mortara Venturi 36 1.694s
3 Lucas di Grassi Audi 36 2.682s
4 Robin Frijns Virgin 36 3.230s
5 Daniel Abt Audi 36 3.679s
6 Felipe Massa Venturi 36 4.952s
7 Mitch Evans Jaguar 36 5.711s
8 Gary Paffett HWA 36 6.062s
9 Oliver Turvey NIO 36 7.318s
10 Antonio Felix da Costa BMW 36 8.186s
11 Jose Maria Lopez Dragon 36 8.912s
12 Tom Dillmann NIO 36 9.519s
13 Jean-Eric Vergne DS Techeetah 36 13.298s
14 Andre Lotterer DS Techeetah 36 25.964s
Oliver Rowland e.dams 29 DNF
Stoffel Vandoorne HWA 20 DNF
Sebastien Buemi e.dams 19 DNF
Alexander Sims BMW 16 DNF
Felipe Nasr Dragon 1 DNF
Pascal Wehrlein Mahindra 1 DNF
Jerome d’Ambrosio Mahindra 1 DNF
Nelson Piquet Jr. Jaguar 0 DNF
Sdílejte na:
Zavřít