Bird penalizován, v Hong Kongu vyhrál Mortara [aktualizováno]

Bird penalizován, v Hong Kongu vyhrál Mortara [aktualizováno]

Propršenou kvalifikaci vyhrál nováček Stoffel Vandoorne, který nejlépe zvládl svůj vůz privátního týmu Mercedes HWA Racelabs.

Do startu závodu stačila mokrá trať téměř uschnout a tak série zůstává i po jubilejní 50. ePrix stále bez jediného mokrého závodu.

Do první zatáčky už se ale řítil Oliver Rowland (Nissan e.DAMS) ze druhého místa vstříc vedoucí pozici. Postrčen zezadu Lottererem však nejlépe zvládl průjezd první zatáčkou a své soupeře nechal za svými zády.

Ve druhém kole Sam Bird (Envision Virgin Racing) zvládl předjet Stoffela Vandoorna. Posunul se tak během prvních dvou kol o neuvěřitelných šest míst!

Foto: Vyprošťování vozu GEOX Dragon Felipe Nasra a vozů Mahindra vynutilo vyvěšení červených vlajek a tedy zastavení závodu.

V zadní části startovního pole však nováček Felipe Nasr s vozem GEOX Dragon nedobrzdil do druhé zatáčky, kde zapíchl svůj vůz do bariéry a do jeho vozu ještě obě Mahindry v čele s vedoucím mužem šampionátu Jérômem d’Ambrosio. Všichni tři byli mimo závod. Nejprve vyjel safety car a následně byl závod úplně zastaven.

Po restartu si Rowland pozici udržel. O několik minut ho však zradila technika na výjezdu z první zatáčky, kdy nebyl schopen vůbec akcelerovat a propadl se na desáté místo. Později ho během závodu stejně technika vyřadila úplně. Nedojel ani jeho týmový kolega Sébastien Buemi, který vezl svůj vůz v druhé polovině první desítky.

Následovala další změna vedení, o kterou se postaral vedoucí Bird, který špatně dobrzdil druhou zatáčku, ve kterého bez problému objel André Lotterer s DS Techeetah.

Lotterer se držel na prvním místě do předposledního kola, kdy srdnatě bojoval o své první vítězství. Bird, který ho celou dobu stíhal, měl více energie a byl mírně rychlejší. Lotterer využíval komplikovaného krátkého okruhu, který nenabízí moc šancí na předjíždění, takže se Birdovi nedařilo před Němce dostat. V předposledním kole ve druhé zatáčce Bird nedobrzdil a zapíchl svůj nos vozu přímo do zadní pneumatiky Němcova vozu. Během následujících metrů se pneumatika rozlítla a Němec dokroužil na čtrnáctém místě. Zbyly mu ruce pro pláč a místo prvního vítězství odstavil vůz na cílové rovince.

Druhé místo obsadil senzačně Eduardo Mortara s Venturi (stále se může od stolu stát vítězem ePrix) a třetí Lucas di Grassi. Bodovalo i druhé venturi v rukách Felipeho Massy, ketrý dojel sedmý a získal první body. První body získalo konečně také HWA zásluhou Garyho Paffetta za osmé místo. Deváté místo znamenalo také první body pro Olivera Turveye s NIO. Všechny týmy tak už letos zvládly bodovat.

Sam Bird tak kontroverzně vyhrál Hong Kong ePrix, stále je však vyšetřován sportovními komisaři za tento incident.

Aktualizace

Po více než čtyřech hodinách se rozhodlo o tom, kdo je vlastně vítězem ePrix v Hong Kongu. Sam Bird dostal pětisekundovou penalizaci, za kolizi s vedoucím Lottererem, kterému Bird prorazil zadní pneumatiku a zničil závod, který mohl celkem snadno Lotterer vyhrát. Výsledek se tak mění, Mortara se ze druhého místa posunul na špici a získal Venturi historicky první vítězství. Bird spadl na šesté místo. Třetí je nyní Birdův týmový kolega Robin Frijns.

Výsledky:

Poz.JezdecTýmPočet kolČas
1Sam BirdVirgin3659m34.425s
2Edoardo MortaraVenturi361.694s
3Lucas di GrassiAudi362.682s
4Robin FrijnsVirgin363.230s
5Daniel AbtAudi363.679s
6Felipe MassaVenturi364.952s
7Mitch EvansJaguar365.711s
8Gary PaffettHWA366.062s
9Oliver TurveyNIO367.318s
10Antonio Felix da CostaBMW368.186s
11Jose Maria LopezDragon368.912s
12Tom DillmannNIO369.519s
13Jean-Eric VergneDS Techeetah3613.298s
14Andre LottererDS Techeetah3625.964s
Oliver Rowlande.dams29DNF
Stoffel VandoorneHWA20DNF
Sebastien Buemie.dams19DNF
Alexander SimsBMW16DNF
Felipe NasrDragon1DNF
Pascal WehrleinMahindra1DNF
Jerome d’AmbrosioMahindra1DNF
Nelson Piquet Jr.Jaguar0DNF
Sdílejte na:
Zavřít