Fan-store.cz

Vettel vs. Verstappen: Nizozemec uznal chybu a Vettelovi se omluvil

Vettel vs. Verstappen: Nizozemec uznal chybu a Vettelovi se omluvil

Max Verstappen bývá občas velmi zbrklý a ve většině případů na to doplatí jak on tak i jeho soupeři. Tentokrát pokazil závod sobě a Sebastianu Vettelovi. Ovšem tentokrát svou chybu pokorně přiznal a šel za německým závodníkem s omluvou.

Z Verstappena s Vettelem se pravděpodobně přátelé nikdy nebudou. Dnešní kolize totiž nebyla první, která se odehrála mezi touto dvojicí. Stačí si vzpomenout na loňskou Velkou cenu Singapuru, kde spolu kolidovali v samotném úvodu závodu. Tentokrát tomu bylo přesně naopak, protože se incident stal pár kol před šachovnicovou vlajkou.

K incidentu došlo ve 43 kole, kdy se Verstappen z dálky přiřítil na vnitřek vlásenky a najel na levou část Vettelova vozu, což oba roztočilo. Zatímco Verstappen zůstal na čtvrtém místě, tak Vettel se propadl až na místo sedmé.

FIA nizozemského pilota potrestala 10 sekudnovou penalizací, což mu bylo přičteno na konci závodu, tudíž klesl ze čtvrté na pátou pozici.

Avšak dnes penalizaci přijmul bez jakýchkoliv námitek, neboť si byl svého selhání dobře vědom. „Viděl jsem, že se na těch pneumatikách trápí a že se snaží do zatáček brzdit později,“ vysvětluje Verstappen v rozhovoru pro Motrosport.com, který v tu dobu jel na čerstvějších pneumatikách než Vettel. Mrzí ho, že tímto závod oběma pokazil: „Zablokoval jsem zadní kola a narazil do něj. Byla to samozřejmě moje chyba. Nechtěl jsem to.“

 „Lehko se potom říká, že jsem měl počkat. Možná, že by to byl ten nejlepší nápad, ale bohužel se to stalo.“

Vettel se Verstappena zastal, ten se mu omluvil

 „Až do poslední chvíle jsem ho neviděl. Nechal jsem mu také trochu místaUpřímně, čekal jsem, že zaútočí trochu dříve. Neměl jsem v úmyslu se bránit, protože už u Daniela (Ricciarda) jsem viděl, že to nemá smysl. Na čerstvějších pneumatikách byli příliš rychlí,“ popisuje Vettel. „Nechtěl jsem ovlivnit závod klukům za mnou. On (Verstappen) však chyboval. Zablokoval kola, což se stává. Myslím, že to neodhadl a ovlivnil výsledek nás obou.“

Potřebuje Verstappen vychladnout?  „Má za sebou dostatek závodů, ale tohle se může stát, i když máte odjetých 300 závodů,“ překvapivě se zastal Verstappena rodák z Heppenheimu.

„Nesmíte zapomínat, že rozhodování se uvnitř auta je velmi těžké, ale musíte mít tyto věci na paměti a ujistit se, že nenabouráte. Snadno si mohl urazit přední křídlo nebo si prorazit pneumatiku. Oba jsme měli štěstí,“ uzavřel čtyřnásobný mistr světa.

Po závodě si oba aktéři spolu promluvili, aby si vyjasnili inkriminovaný okamžik, díky kterému dojel Vettel za Fernandem Alonsem na osmém místě.

„Těsně po závodě za mnou přišel. Uvědomil si, že udělal chybu. Řekl jsem mu: Podívej se, závod je dlouhý a ty jsi takto zahodil svoje pódium. Měl štěstí, že mohl pokračovat, tak i já, ale nebylo to nutné. Myslím, že to pochopil. Byl celkem klidný a uvědomil si, že to pokazil,“ řekl Vettel, který podotýká, že Verstappenova neuváženost není ovlivněná jeho nízkým věkem.

„Oceňuji skutečnost, že za mnou okamžitě přišel. Řekl jsem mu, že takto se mají řešit problémy, tváří v tvář a ne skrze média.“

Marka mrzí, že Verstappen vítězství svojí přemotivovaností daroval

Šéf Red Bullu Helmut Marko také uznal v rozhovoru pro Movistar, že za nehodu může jeho svěřenec. „Max to při pokusu o předjetí Vettela přehnal. Byla to jeho chyba. Omluvil se. To se při závodění může stát.“

Rakušan byl dotázán, co s Maxem po závodě probírali: „Že jeho čas přijde. Jen to nesmí přehánět. Ví, co ztratil. Vítězství pro něj bylo naservírované, ale on ho daroval. Ale přesto to byla v podání obou našich jezdců skvělá jízda,“ chválí dnešní hořskosladký výsledek Marko. „Je mu 19 nebo 20, je ještě zatraceně mladý. Může se to stát.“

Sdílejte na: