Vettel vs Pérez: Vybral si Racing Point správného muže?

Vettel vs Pérez: Vybral si Racing Point správného muže?

Internet probudila v posledních několika hodinách vlna emocí, Racing Point totiž oznámil odchod Sergia Péreze, vzápětí informoval o příchodu čtyřnásobného mistra světa. Učinili však růžoví panteři správné rozhodnutí? Byl Sebastian Vettel správnou volbou v porovnání se Sergiem Pérezem?

Od oznámení o Vettelově odchodu z Ferrari uplynou za dva dny čtyři měsíce a my konečně víme, jakým směrem se bude kariéra čtyřnásobného mistra světa vyvíjet. Třetí nejúspěšnější muž formule 1 v počtu vítězství získal sedačku u Racing Pointu (od příštího roku Astonu Martinu). Nuže, prakticky ji „ukradl“, smlouvu na příští rok měl totiž Sergio Pérez.

Ano, zatím byl u Racing Pointu potvrzen pouze Sebastian Vettel, druhá sedačka zůstává „volná“. V uvozovkách proto, že majitelem týmu je Lawrence Stroll, jehož syn Lance letos pro Racing Point závodí. Ačkoliv mladý Kanaďan nemá smlouvu, nelze předpokládat, že by jej tým vyhodil. Navíc nelze opomenout fakt, že se Stroll nachází na čtvrtém místě v Poháru jezdců a že v Itálii získal první pódium pro tým v letošní sezóně.

Smlouvu až do konce roku 2022 měl podepsanou Sergio Pérez. Zem se však pod Mexičanem začala ke konci května propadat, v médiích se objevila zajímavá spekulace o příchodu Sebastiana Vettela.

Pojďme vynechat PR intrikaření, ke kterému v posledních dnech došlo – Pérez novináře ujišťoval o svém setrvání, stejně na dotazy reagoval i šéf týmu Otmar Szafnauer. Sebastian Vettel byl pro Lawrence Strolla „pamlskem“, který si nemohl nechat vyfouknout z ruky.

Sebastian Vettel je čtyřnásobný mistr světa a vítěz 53 závodů, na pódiu stál více než stokrát a má dlouholeté zkušenosti. Stojí za ním slavná minulost a slova lidí, kteří alespoň jednou za život stáli po jeho boku. Vettel ví, co chce. Tím samozřejmě nemyslíme jasně vytyčené cíle – ačkoliv i v tomhle Němec ví, co chce – mluvíme o nastavení vozu. Sebastian Vettel umí popsat, co se mu na autě nelíbí, tráví s inženýry spoustu hodin a snaží se ladit i ty nejmenší detaily.

Během dominantní éry Red Bullu si tuhle Vettelovu vlastnost pochvaloval každý inženýr z Milton Keynes. Vyzdvihl ji i Sebastianův tehdejší týmový kolega a rival Mark Webber. Vettel byl dle jeho slov pracant, kterého by každý tým chtěl mít. Oproti Lewisi Hamiltonovi navíc miluje testování, které je pro tým klíčové (přihlídneme-li k faktu, že je testování ve formuli 1 pomalu vyhynulým druhem a jiné možnosti sběru dat nejsou tak efektivní).

Samozřejmě má za sebou Sebastian Vettel i špatné sezóny, které mu neudělaly dobrou vizitku. Kupříkladu poslední dvě sezóny, v roce 2018 se o titul připravil řadou chyb a vloni (stejně jako v roce 2014) selhal v souboji s mladším a méně zkušeným týmovým kolegou. To všechno je pravda, ale i tehdy je potřeba nahlédnout na další aspekt – Sebastian Vettel sleduje dění závodu a dokáže být „sám svým stratégem“. Letos tuto svou vlastnost praktikoval dvakrát a v obou případech si vyjel krásné body (Maďarsko – 6. místo, Španělsko – 7. místo).

Jak je na tom Sergio Pérez? Bezpochyby je Mexičan motivovaný závodník, jehož cíl je pravidelně bojovat o pódiové příčky a o vítězství. Pérez svou dychtivou touhu po úspěchu demonstroval už u Sauberu v roce 2012, díky níž si pojistil sedačku po boku Jensona Buttona u McLarenu pro následující sezónu.

Právě ona sezóna u McLarenu byla prvním z mnoha faktorů, které Péreze připravily o možnost závodit pro tým ze špičky startovního pole. Za Buttonem zaostal a často chyboval, byl příliš agresivní a na trati působil nevyspěle. Jenže na všem za ta léta strávená u Force Indie (respektive Racing Pointu) zapracoval a stal se kompletním závodním jezdcem.

I on má Racing Pointu co nabídnout – zvlášť nyní, v době, kdy se stáj přetransformuje v Aston Martin Racing a stane se prakticky „továrním týmem“. Je zkušený, rychlý závodník, který prahne po úspěchu. Ve své smlouvě měl ale s největší pravděpodobností klauzuli, která vedení týmu umožňovala rozvázat s ním smlouvu.

Bylo jasné, že pokud se na trhu objeví atraktivní závodní jezdec, pokusí se jej Lawrence Stroll stáhnout k sobě. Sebastian Vettel je stále oním závodníkem, po kterém každý tým s radostí sáhne (výjimku tvoří v tomhle případě asi jen Ferrari). Sergio Pérez má jednu velkou nevýhodu – peníze, které mu umožnily po roce 2013 ve formuli 1 pokračovat, už Racing Point nehledá. Koupě týmu Lawrencem Strollem v roce 2018 zajistila stáji ze Silverstone stabilitu a jistotu do budoucna.

V prospěch Sergia Péreze hovoří ale jeden veliký faktor – zná tým a tým zná jeho. Byli spolu 7 sezón (jen málokterý jezdec absolvoval ve formuli 1 delší dobu u jednoho týmu), během nichž získali 5 pódiových umístění. Spousta mechaniků je z Pérezova odchodu smutná. Mexičan je navíc úspěšným i na poli soubojů s týmovými kolegy – s výjimkou Jensona Buttona porazil všechny (včetně Hülkenberga a Ocona, kteří jsou vnímaní jako silní závodníci).

Bude otázkou, jak se Vettelovi podaří Aston Martin naklonit na svou stranu. Němec je šarmantní závodník, který je znám svým smyslem pro humor a svou nákloností k týmu. Formule 1 je profesionální sport, není tedy příliš reálné, aby naštvaní mechanici dělali Vettelovi „naschvály“. Integrace do nového týmu je ale pokaždé těžká a způsob, jakým probíhá, je též důležitý.

Pokud vyhráváte, je to jednoduché a u týmu se zabydlíte ihned. Takhle nějak probíhala Vettelova integrace u Ferrari (hned ve druhém závodě s rudým monopostem zvítězil). Příští rok může pro Vettela znamenat zlepšení, přeci jen je forma Racing Pointu o něco lepší než forma Ferrari, ale růžoví panteři nevyhrávají a na pódium také pravidelně nestoupají.

Neudělal tedy Racing Point chybu? Z krátkodobého hlediska možná, z dlouhodobého si budeme muset počkat na výsledky. Bohužel nebudeme mít porovnání se Sergiem Pérezem, ale pokud se Vettel rychle adaptuje a získá příští rok několik pódií, nebudeme moci hovořit o tragédii. Velkou neznámou (a tudíž i důležitou proměnnou) hraje i změna v technických, sportovních a finančních pravidlech pro rok 2022. Ta může výrazně zamíchat kartami – Vettel může vzejít jako vítěz, ale také jako poražený. Jen budoucnost ví, jak tohle celé dopadne.

Zdroje článku:

Redakce SvětFormule.cz (Petr Čermák)
Sdílejte na:
Zavřít