Vettel o úvodním závodu sezony: Měli jsme štěstí

Vettel o úvodním závodu sezony: Měli jsme štěstí

Ačkoliv se očekávalo, že tím kdo bude slavit, bude Hamilton, tak opak byl pravdou. Z vítězství se radoval nakonec Sebastian Vettel. Přiznal, že k jeho vítězství velkým podílem přispělo i safety car.

Německý závodník zopakoval výborný výsledek z loňského roku, neboť i tehdy stál v úvodním závodě sezony na stupínku nejvyšším. „Byl to báječný závod, chlapci. Děkuji všem. Super strategie! Ještě musíme splnit několik úkolů, ale to zvládneme,“ radoval se a děkoval svému týmu přes vysílačku.

Nicméně připustil, že start se mu příliš nepodařil a nedokázal s Icemanem a Hamiltonem držet krok, neboť pneumatiky nefungovaly, jak měly, což se po přezutí na měkkou směs změnilo.

„S fází safety caru jsme měli štěstí. Můj cíl nebyl ideální, proto jsem byl pouze třetí. Potom jsem ztratil trochu kontakt (s Räikkönenenem a Hamiltonem, pozn. red.), měl jsem potíže s pneumatikami. S měkkými gumami, které jsme později nasadili, to bylo lepší. Když přišlo safety car, hrálo nám to do karet, neboť jsem si vyzvedl pneumatiky a moc času jsem neztratil, což bylo klíčem,“ popisuje rodák z Heppenheimu.

V 19. kole Vettelův týmový kolega Kimi Räikkönen jako první zajel do boxů pro čerstvou sadu pneumatik, následoval jej také lídr závodu Hamilton, zatímco Vettel s pitstopem ještě vyčkával a vyplatilo se. O sedm kol později totiž bylo aktivováno virtuální safety car poté, co byl Romain Grosjean nucen odstavit svůj vůz. Právě tohoto okamžiku využilo Ferrari a povolalo Vettela k mechanikům pro nové obutí. Zastávka proběhla hladce a Vettel se dokázal vrátit na trať před Hamiltonem.

„Teprve, když jsem byl ve vedení, mi bylo jasné, že je to možné. Předtím byl Lewis nejrychlejším mužem. Mohli jsme profitovat z toho, že za takových podmínek trvá zastávka jen polovinu času. Na měkkých pneumatikách jsem se cítil mnohem lépe než předtím na ultra-měkkých. Když přišlo safety car, měl jsem už nával adrenalinu. Cítil jsem, že je to možné a samozřejmě se mi ulevilo, že to stačilo. Lewis se na konci nepřiblížil natolik, aby zahájil opravdový útok.“

Vylučuje však, že by Ferrari vítězství ukradlo a poukazuje na to, že vloni se oni dostali hned několikrát do podobné situace. Dnes se usmálo pro změnu štěstí na tradiční stáj z Maranella, proto tomu šel s radostí naproti.

„Zpočátku měl Lewis všechno pod kontrolou. Tentokrát jsme byli my těmi šťastnými. Rádi to akceptujeme. Naše auto ještě není perfektní. Začátek (do sezony) je odpovídající, tuto kondici přivezeme s sebou do Bahrajnu.“

Přesto, že vyhrál, tak s nastavením SF-71H není zcela spokojený: „To je přesně to, co jsem chtěl říct tím, že musíme ještě vyřešit nějaké úkoly. Když bychom mohli startovat vpředu, vypadalo by to všechno jinak. Kromě toho ještě nejsem spokojený s vyvážením auta. Přesně vím, co bych v závodním autě chtěl cítit, jak sedí při zatáčení, jak sedí při brzdění. Stále to není ideální. Ale jdeme správným směrem.“

Obával se Vettel v závěru útoku ze strany Hamiltona? „Ne, když jsem vedl, byl jsem si sebou jistý. Vím, že je tady těžké předjíždět a moje pneumatiky byly čerstvější než Lewisovy Pirellky,“ uvedl Vettel.

Vettel vypadal silně už v sobotu, když ovládl prostřední část kvalifikace. Ovšem v závěrečné fázi se vyšvihl Hamilton s famózním časem a zajistil si tak pole position. Oba potom na tiskové konferenci zavtipkovali ohledně Hamiltonova kvalifikačního „party módu“. Brit to uvedl na pravou míru. Ve skutečnosti prý žádný takový mód neexistuje, načež se Vettel dokázal, co tedy dělal před tím. Hamilton pobaveně odpověděl, že „čekal na chvilku, až odjede dobré kolo a vezme jim z tváří úsměv“.

„Zaprvé Lewis vtipkoval. Za druhé jsme dospělí a musíme brát tyto dětinské řečičky s nadhledem. Jsme naprosto rozdílní lidé, ale přesto se respektujeme a vážíme si jeden druhého,“ uzavřel čtyřnásobný mistr světa.

Sdílejte na:
Zavřít