Vettel: F1 potřebuje monoposty bez DRS systému

Vettel: F1 potřebuje monoposty bez DRS systému

Čtyřnásobný mistr světa Sebastian Vettel řekl, že královna motorsportu potřebuje zavést soubor technických pravidel, které umožní jezdci předjíždět bez použití DRS systému.

Monoposty pro letošní sezónu prošly obrovskou změnou, která měla zajistit, že vozy mohou jezdit blíže za sebou v zatáčkách. Nicméně piloti poznamenali, že efekt slipstreamu se oproti minulým rokům snížil a proto DRS systém stále hraje klíčovou roli v soubojích kolo na kolo.

Formule 1 využívá DRS systém od roku 2011, ale Sebastian Vettel se domnívá, že se systém stal až příliš klíčový pro předjíždění, zatímco původně byl zaveden jako pomocník.

„Myslím, že můžeme jezdit blíže k sobě, také je zde menší odpor vzduchu. Spoléháme se na DRS pravděpodobně více než v minulosti. Bylo by zajímavé vypnout DRS systém a zjistit, jak opravdu vypadá závodění, jestli se dá předjíždět mnohem lépe než v minulosti,“ uvedl německý pilot.

„Jsem jen trochu opatrný na DRS, protože byl zaveden jako pomocník, který měl přispět k předjíždění, ale teď to vypadá, že je to jediná věc, která vám občas umožňuje předjíždět. Takže v ideálním případě, máme pravidla, která nám dovolují následovat ostatní a závodit bez DRS. Víte, DRS systém zde nebyl 70 let. Byl zaveden 10 let zpátky, aby pomohl jako experiment.“

Zároveň Sebastian Vettel varoval před tím, aby DRS systém sloužil k soubojům tak, jako jsme mohli vidět během VC Saudské Arábie, kde Max Verstappen a Charles Leclerc záměrně zpomalovali, aby získali dodatečnou výhodu.

„Myslím si, že předjíždění by mělo být vždycky snahou, a ne diktováno tím, že jste v zóně a dostanete DRS. Závod v Džiddě, kde jste měli dva lídry, kteří brzdili před DRS čárou, aby se pokusili být druhým, kdo tu čáru překročí, tak to je jiný typ závodění. Takže si nemyslím, že bychom měli jít touhle cestou.“

„Takže uvidíme. Jsme stále na začátku projektu. Určitě se dá jezdit blíže. Předjíždění je stále těžké, ale měla by to být snaha a měla by za to být odměna, když se vám předjetí podaří,“ dodal Sebastian Vettel.

Sdílejte na:
Zavřít