Verstappen zpochybňuje zákaz politických prohlášení od FIA

Verstappen zpochybňuje zákaz politických prohlášení od FIA

Mezinárodní automobilová federace (FIA) se nedávno rozhodla, že jezdcům omezí jejich politická prohlášení. Max Verstappen nyní toto nařízení označil za „trochu zbytečné“.

V prosinci sportovní řídící orgán zavedl do mezinárodního sportovního kodexu nařízení, které zakazuje jakémukoliv jezdci soutěžícímu v seriálu pod záštitou FIA, aby činil jakákoliv „politická, náboženská nebo osobní“ prohlášení, která by nebyla organizací předem schválena.

Verstappen souhlasil s názorem, že patří k jezdcům, kteří se mimo trať méně projevují, nicméně zdůraznil nespravedlivost takových omezení a věří, že to není něco, co by mělo být vynucováno.

„Osobně si myslím, že každý je jiný,“ řekl čerstvý dvojnásobný mistr světa Sky Sports F1. „Někteří lidé jsou otevřenější než jiní, já k tomu normálně nejsem tak otevřený, protože jako závodní jezdec je těžké tomu být úplně oddaný, pokud jde o to jít do všeho a ujistit se, že znáte všechna fakta.“

„Ale nemyslím si, že je to (nařízení – pozn. red.) nutné, protože svým způsobem v podstatě zajišťujete, aby lidé nesměli mluvit, což by nám podle mě mělo být umožněno. A samozřejmě jak jsem řekl dříve, někteří lidé budou mluvit více a někteří ne, ale ano, asi to bylo trochu zbytečné.“

Verstappen se stal další vysoce postavenou osobou, která zkritizovala implementaci nového nařízení FIA a připojil se tak k osobnostem Red Bullu a jezdci Alfy Romeo Valterrimu Bottasovi, kteří v poslední době o tomto tématu mluvili.

Děje se tak v době, kdy se vztahy mezi prezidentem FIA Mohammedem Ben Sulayemem a týmy F1 v posledních týdnech zhoršily. Příčinou sporu se staly potenciální vstup nových týmů do F1 a spekulace o možném prodeji komerčních práv sportu.

Zatímco Verstappen přiznal, že ho tyto rozepře znepokojují, tak ale dodal, že je přesvědčen, že obě strany v blízké budoucnosti najdou rozumné řešení, které umožní celému sportu jít stejným a společným směrem.

„Ano, jistě“, zněla Verstappenova odpověď na otázku, zda ho znepokojuje napjatá situace mezi FIA a F1. „Jsem si ale samozřejmě jistý, že spolu mluví a jsem si také jistý, že chtějí mít dobrý vztah a ano, samozřejmě doufejme, že se to brzy vyřeší.“

Verstappen byl přítomen na odhalení nového vozu RB19 pro sezónu 2023, které proběhlo v New Yorku. Při této příležitosti došlo také na oznámení spolupráce mezi Red Bullem a Fordem od roku 2026, kdy se mimo jiné chystají také nové předpisy pro pohonné jednotky.

Sdílejte na:
Zavřít