Verstappen a Vettel: Systém trestných bodů je moc přísný

Verstappen a Vettel: Systém trestných bodů je moc přísný

Max Verstappen a Sebastian Vettel zpochybnili systém trestných bodů FIA Formule 1 poté, co byla zrušena „nepřiměřená“ sankce udělená Lewisovi Hamiltonovi po Velké ceně Ruska.

Hamilton byl během nedělní Velké ceny Ruska pokárán desetisekundovým trestem. Zkoušel si cvičný start ve výjezdu z boxů na rovince, která byla v rozporu s pokyny FIA před závodem.

Komisaři FIA zpočátku udělili Hamiltonovi dva trestné body do jeho FIA superlicence, což mu za posledních 12 měsíců vyneslo celkem 10 bodů. Jezdci dostanou automatický zákaz závodu, pokud za 12 měsíců obdrží 12 bodů.

Sankce však byla nakonec zrušena poté, co se správci FIA shodli, že Hamilton se řídil pouze pokyny týmu Mercedes, a místo toho pokutoval tým 25 000 eury.

Kdyby Hamiltonovi ponechali trestné body, byl by jeden incident od získání zákazu. První body se mu smažou až po VC Turecka.

Sám Hamilton nazval penaltu „směšnou“ a řekl, že má pocit, že se jej úředníci „snaží zastavit“, přičemž sankce byla kritizována i řadou jeho vrstevníků.

Jezdec Red Bullu Verstappen uvedl, že bylo „trochu kruté“ penalizovat Hamiltona za chybu, kterou udělal tým.

Pokud způsobíte havárii, je to rozdíl, ale penalizace, kterou dostal Lewis,  byla už tak dost tvrdá,“ řekl Verstappen po druhém místě v Soči, o jedno místo před Hamiltonem.

Nevím, kolik bodů jsi získal – dva body? – je to trochu kruté, to už máš 10 bodů,“ bavili se spolu jezdci.

Myslím, že nebylo správné, kde zastavil, ale dostat za tohle trestné body. Nejsem si jistý, zda je to správné.

Byl dostatečně penalizován tím, že měl tento trest v závodě, takže si nemyslím, že by za to musel dostat navíc i trestné body.

Ale věřím, že si o tom promluvíme na příštím briefingu, který budeme s jezdci mít, a uvidíme, jestli se něco změní, nebo ne.

Sebastian Vettel z Ferrari zopakoval myšlenky Verstappena, trestné body by měly být rozdávány pouze za nebezpečné pohyby na trati, nikoli za chyby týmu.

Myslím, že pokud opravdu děláte nějaké šílené pohyby na trati a jezdíte nebezpečně, pak jsou oprávněné,“ řekl Vettel.

Pokud však překračujete povolenou rychlost v boxové uličce nebo dochází k drobným přestupkům, pravděpodobně nemá smysl uplatňovat trestné body.

Vettelův stájový kolega z týmu Ferrari Charles Leclerc měl pocit, že by systém měl být přezkoumán, protože se domníval, že Hamilton neudělal žádné významné chyby vyžadující sankce.

Nemyslím si, že letos udělal něco zvlášť špatného,“ řekl Leclerc.

Možná existuje lepší způsob, jak to udělat. Nevím, není to ani moje práce, takže věřím, že to FIA ​​přezkoumá.

Šéf týmu Ferrari Mattia Binotto však cítil, že je důležité, aby FIA měla odpovídajícím způsobem zavedená pravidla a přísné tresty zabraňovaly opakovaným přestupkům.

Můžete mít pocit, že jsou tresty docela drsné, zvláště pokud jste jimi zasaženi,“ řekl Binotto.

Ale na druhé straně, pokud někdy nejste přísní, necháváte tím řidičům otevřené dveře, aby se v budoucnu dopouštěli stejných chyb.“

Myslím, že to nikdy není snadné posoudit, věřím, že FIA v tomto ohledu odvádí skvělou práci. Takže z mého pohledu, jsem s jejich rozhodnutími spokojený.

Sdílejte na:
Zavřít