Vergne ovládl bláznivý závod v Bernu

Vergne ovládl bláznivý závod v Bernu

Jean-Éric Vergne si tak vylepšil náskok v průběžném pořadí šampionátu a dost silně si říká o obhajobu jezdeckého titulu Formule E.

Švýcarsko podruhé hostilo závody série ABB Formule E. Tentokrát se ale kolotoč elektrických formulí podíval do formálně hlavního města Švýcarska – Bernu. Loni se jelo v Curychu.

Náročná trať na úpatí Alp však dělala problém nejen týmům, ale také samotným organizátorům, kteří v pátek nestačili včas připravit vše na trati, a tak se shakedown musel odsunout.

Bern se navíc potýkal s protesty místních, kterým se nelíbí samotný koncept elektrického pohonu, který podle nich není řešení. Sérii také vyčítají, že její příjezd mnoha vozy a kamiony ničí prostředí, zatěžuje provoz a samotné setrvání ve městě je k užitku pouze turismu a samotné sérii. S tímto typem kritiky se Formule E už setkala např. v Británii a dalších evropských městech, kde už se někdy jelo.

Samotnou kvalifikaci vyhrál Jean-Éric Vergne s DS Techeetah, který tak položil důležitý kámen pro úspěšnou sobotu. Ostatní soupeři v souboji o titul propadli.

První zatáčka se po startu průjezdem prvních několika závodníků zašpuntovala. Wehrleina s Mahindrou totiž postrčil Max Günter s Dragonem a závod musel být zastaven. Pár závodníků se prosmýklo zkrácením šikany.

Po zhruba půlhodině se závod restartoval a závodníci se seřadili za safety car jako na startu, s čímž několik jezdců důrazně nesouhlasilo a diskutovalo s vedením závodu. Vyhnuli se hromadné nehodě, dokončili kolo, zatímco zbytek pole zůstal ve špuntu. O výhodu však přišli.

Zle dotíral na prvního Vergne druhý Mitch Evans s Jaguarem, který se snažil najít recept na úřadujícího šampiona. Vergne však každou možnost potlačil obraným manévrem a Evans byl tak neúspěšný.

Velmi dobře jel také Pascal Wehrlein, který se po úvodním incidentu vzpamatoval a pak dělal soupeřům problémy, dokud mu problémy neudělala samotná technika, kterou sedlal, závod tak nedokončil.

I to umožnilo Sébastienu Buemimu v závěru závodu obhajovat třetí pozici před Andréem Lottererem (DS Techeetah) a vybojovat si poslední pódiové umístění na domácí půdě. Nebylo to, ale jen tak. Poslední dvě kola poznamenal déšť, který dul nový vítr do plachet Mitchi Evansovi a snažil se prosmýknout před Vergne. Zkušený Francouz však Novozélanďanovi nedal šanci a nevyrobil sebemenší chybu, jež by dala reálnou možnost Evansovi na vítězství. Naopak Evans nevymýšlel přehnané manévry.

Následuje závěrečný víkend v New Yorku, kde se odehraje dvojitý závod a to 13. a 14. července.

Sdílejte na:
Zavřít