Velká cena Belgie zůstává v kalendáři i další rok

Velká cena Belgie zůstává v kalendáři i další rok

Velká cena Belgie zůstane v kalendáři minimálně další rok. Nahradit ji měla Velká cena Jihoafrické republiky, z plánů ale sešlo kvůli vazbám Jihoafrické republiky na Rusko.

Okruhu Spa-Francorchamps v Belgii byla prodloužena smlouva na další rok poté, co se nezdařila jednání o znovuzařazení okruhu Kyalami v Jihoafrické republice zpátky do kalendáře. Na vině stojí vřelé vztahy Jihoafrické republiky s Ruskem, které odradily organizátory formule 1 od pořádání závodu zde.

Formule 1 kvůli invazi a následné válce s Ukrajinou vypověděla smlouvu s Velkou cenou Ruska se slovy, že v současné situaci je nemožné pořádat v této zemi závod. FIA také nařídila, že všichni piloti z Ruska a Běloruska, země, která napomáhá válečné situaci, musí závodit pod neutrální vlajkou. K tomu zakázala, aby se na všech akcích zastřešených FIA zobrazovali ruští sponzoři a loga.

Pořadatelé okruhu Kyalami a ředitel F1, Stefano Domenicali, chtěli původně zařadit Velkou cenu Jihoafrické republiky již do sezóny 2023, ale trať ještě nebyla připravená na to, aby se na ní mohl jet závod. Při návratu do kalendáře měla nahradit Velkou cenu Belgie, která se pořádá na historickém okruhu Spa-Francorchamps.

Politické postavení Jihoafrické republiky a její vztah k Rusku však pořádání velké ceny více odsunulo a v zemi se minimálně do roku 2025 závod nepojede. To znamená, že smlouva se Spa-Francorchamps se nejspíše nadále prodlouží.

Okruh Kyalami pořádal dvacet Velkých cen formule 1. Poslední vyhrál Alain Prost v roce 1983. Na okruhu Spa-Francorchamps se letos pojede již padesátá šestá Velká cena. Letos se zde také bude konat jeden ze sprintových závodů.

Sdílejte na:
Zavřít