V USA Bottas vítězem, Hamilton pošesté šampionem

V USA Bottas vítězem, Hamilton pošesté šampionem

Finský závodník po startu z pole position vyhrál Velkou cenu USA v Austinu, týmový kolega Lewis Hamilton získal šestý titul mistra světa F1.

Valtteri Bottas využil startu z pole position a překonal týmového kolegu Lewise Hamiltona, který stejně jako před týdnem v Mexiku zkoušel vyhrát za pomoci strategie jedné zastávky v boxech.

Fin po startu udržel první pozici, za jeho záda se vyšvihl Max Verstappen, na třetí místo se ještě během prvního kola dostal Hamilton.

Opačným směrem naopak putovali piloti Ferrari, zejména Sebastian Vettel, jenž se kvůli silné nedotáčivosti propadl až za Daniela Ricciarda na sedmé místo. V 9. kole bylo dokonáno úplně, když po přejezdu přes vysoký obrubník selhalo zavěšení pravého zadního kola. Němec byl ze hry venku.

V čele pokračoval Bottas před Verstappenem a Hamiltonem. Když došlo na zastávky v boxech, stavěl Brit o poznání později. Po vzoru závodu v Mexiku pak zůstával na trati namísto toho, aby zamířil k mechanikům podruhé.

Pneumatiky však v Austinu dostávaly více zabrat, Bottas proto týmového kolegu dojel a v 52. kole jej na zadní rovince pomocí DRS překonal.

Na tahu byl v tu chvíli také Verstappen, který Hamiltona rychle stahoval. Nizozemci však hlavní trumf dvě kola před cílem sebral Kevin Magnussen, který kvůli selhání brzd zahrabal svůj haas právě na konci nejdelší rovinky okruhu. Kvůli vyvěšení žlutých vlajek přišel Verstappen o hlavní předjížděcí místo.

Bottas si tak dojel pro čtvrté vítězství v sezóně. Triumf však nestačil na odvrácení korunovace týmového kolegy.

Lewis Hamilton díky druhému místu získal již dostatečný počet bodů, aby mohl být pošesté v kariéře korunován mistrem světa Formule 1. Překonal tak Juana Manuela Fangia a přiblížil se Michaelu Schumacherovi na rozdíl jediného titulu.

Sdílejte na:
Zavřít