V Saúdské kvalifikaci F2 se prosadil Victor Martins

V Saúdské kvalifikaci F2 se prosadil Victor Martins

Podobně, jako před dvěma týdny kraloval v Bahrajnu Theo Pourchaire, měl soupeře „v hrsti“ na okruhu v Džiddě jeho krajan Victor Martins. Roman Staněk a jezdci PHM Racingu by Charouz se prosadit nedokázali.

V rychlém a nepřehledném „bobovém kanálu“ Corniche Circuit v Džiddě neobsolvuje tento víkend druhý podnik sezóny 2023 pouze formule 1, ale i její juniorská třída formule 2. Otázkou, kterou se asi většina zúčastěných až do pátečního tréninku a kvalifikace zabývala bylo, zda 20letý Francouz Theo Pourchaire ovládne konkurenci podobně dominantním stylem, jako před dvěma týdny v Bahrajnu?

45 minut volného tréninku v tomto ohledu nepřinesly jasnou odpověď. Zatímco se favorizovaný junior Sauberu s tratí, na které měl před lety těžkou startovní nehodu, která navždy zmrzačila Enza Fittipaldiho, seznamoval 17. časem jen opatrně, usídlili se na špičce výsledků oba jezdci stáje Prema. Nakonec byl nejrychlejší nováček Oliver Bearman o desetinku před kolegou Frederikem Vestim a Victorem Martinsem z týmu ART. Roman Staněk (Trident) ztrácel na nejlepší 0,9 sekundy a byl 13.. Oba jezdci česko-německé organizace PHM Racing by Charouz, Roy Nissany a Ben Benavides pouze uzavírali časovou listinu.

Slunce již pomalu zapadalo za obzor moře, když se jezdci vydali do 30minutové kvalifikace. Jelo se již 12 minut, když se Richard Verschoor (Van Amersfort) postaral o první přerušení. Nizozemec šel v jedné z šikan do hodin a zůstal stát na nebezpečném místě. V této fázi to byl Arthur Leclerc (DAMS), kdo právě zajel nejlepší čas před Martinsem, Bearmanem a opětně velmi silným Kušem Mainim (Campos). Pourchaire si zatím dokázal zapsat jen 8. čas, Staněk byl 16., Nissany 18. a Benavides s velkým odstupem k ostatním poslední.

Provizorní dráha ovšem dovolovala velká zlepšení a byl to proto závěr session, kdy se skutečně rozhodlo. Nepřekvapilo, že bylo na betonovými kvádry lemovaném asfaltovém pruhu 8 minut před koncem najednou „přelidněno“. Na první místo se na chvilku posunul Bearman – než uděřil Victor Martis: junior Renaultu v nejlepším „Pourchairově stylu“ zajel o 7 desetin rychleji, než zbytek světa!  Pourchaire se dokázal kvalifikovat „jen“ těsně za Bearmanem, následovali Doohan, Daruvala a Iwasa.

Kdo se těšil na závěrečnou sérii pokusů a sportovní rozhodnutí, byl zklamán: 3 minuty před koncem odstavil Leclerc svou Dallaru s defektem na kraji dráhy. Ředitelství na to session ukončilo… Inu, zle disponovaným jezdcům s „českým pojením“ by ale ani pokračování asi nepomohlo. Jak Staněk (16.), tak i Nissany (19.) se s tratí nedokázali spřátelit a ztráceli na nejlepší kolem 1,5 ekundys. Benavides neopustil poslední místo – celý den, se pohyboval v jakési „vlastní lize“ výkonnosti…

Sobotní sprint odstartuje zítra v 16:00h.

Výsledek kvalifikace F2 Corniche Circuit:

  1. Vistor Martins, ART 1:41,326s
  2. Oliver Bearman, Prema 1:42,070s
  3. Theo Pourcheire, ART 1:42,071s
  4. Jack Doohan, Virtuosi 1:42,110s
  5. Jehan Daruvala, Carlin 1:42,111s
  6. Ayumu Iwasa, DAMS 1:42,120s
  7. Frederic Vesti, Prema 1:42,295s
  8. Kush Maini, Campos 1:42,360s

16. Roman Staněk, Trident 1:42,795s
19. Roy Nissany, PHM Racing by Charouz 1:42,854s
22. Ben Benavides, PHM Racing by Charouz 1:45,027s

Zdroje článku:

Redakce SvětFormule.cz (Roman Klemm)
Sdílejte na:
Zavřít