Urputný boj o čtvrté místo mezi Force Indií a Williamsem pokračuje

Urputný boj o čtvrté místo mezi Force Indií a Williamsem pokračuje

Zbývá pět závodů do konce sezóny a za nejlepšími třemi týmy je pěkně těsno. Po nedělním závodě v Sepangu je Force India stále před Williamsem na čtvrté příčce, ale dělí je pouhé tři mistrovské body.

Vloni zaznamenala Force India svoje nejlepší umístění v historii týmu, když obsadili konečné páté místo v Poháru konstruktérů. Tuto sezónu se zdá, že má indická stáj opět nakročeno k tomu přepsat svou historii.

Vstup Force Indie do té letošní sezóny nebyl nijak okouzlující. V prvních pěti závodech získali pouhých 14 bodů, zatímco jejich hlavní rival Williams měl již na kontě bodů 65. Do letní přestávky vstupoval Williams s patnáctibodovým náskokem, ale poté se karty obrátily ve prospěch Force Indie, ačkoliv rozdíl mezi nimi je opravdu minimální. Před VC Malajsie je dělil pouhý bod, ale po závodě stáj se sídlem Silverstone poodskočila Williamsu o další dva mistrovské body.

Nejlépe umístěným Williamsem byl dnes Valtteri Bottas, který dokázal porazit obě Force Indie a dojel v nejlepší pětce. To Finův týmový kolega Felipe Massa měl pořádnou porci smůly.

„Dneska jsme definitivně vymáčkli všechno, co bylo možné. Start byl dobrý a naší strategii jsme optimálně využili, což bylo rozhodující, abychom dokončili před Force Indií,“ řekl Fin, jehož parťák skončil až 13. „Opravdu je škoda, že jsme ztratili body díky Felipeho technickým problémům.“

Problémy na Massově voze se přihlásily o slovo těsně před startem, když se neodlepil do zaváděcího kola. Motor sice běžel, ale odmítal jaksi nasávat plyn. Z on-board kamery bylo vidět, že opakovaně sešlapával plynový pedál, jenže to mu nebylo nic platné. „Zatlačili jsme auto zpátky do garáže, motor jsme vypnuli a znova nastartovali. Pak už fungoval, ale museli jsme startovat z boxů,“ vysvětluje Brazilec, co následovalo po odtlačení do boxů.

Tým využil fázi prvního virtuálního safety caru, který byl aktivován po kolizi v první zatáčce úvodního kola. Massa navštívil své mechaniky, aby přezul na tvrdé pneumatiky. Ale smůla se mu lepila na paty i dále: „Odjel jsem s nimi dvě nebo tři kola a pak jsem měl defekt přední levé pneumatiky.“

Zcela opačné pocity vládnou u Force Indie, jejíž oba svěřenci projeli šachovnicovou vlajkou na bodech. Sergio Pérez šestý, Nico Hülkenberg osmý a získali 12 bodů, čímž si pojistil čtvrtou pozici v PK.

„Přijet z Malajsie s dvanácti body navíc svědčí o excelentním nasazení celého týmu,“ pochvaluje si skvěle odvedenou práci svých podřízených šéf týmu Robert Fernley.

Fernley očekává, že souboj mezi jeho svěřenci a svěřenci Claire Williamsové bude těsný až do velkého finále v Abu Dhabi.

„Tyto body přidali trochu vánku do boje o čtvrté místo v Poháru konstruktérů. Ale dneska to byl důkaz toho, že v posledních pěti závodech zůstane souboj těsný,“ uzavřel Frenley.

Sdílejte na:
Zavřít