Středeční návrat do historie: GP Španělska 1996

Středeční návrat do historie: GP Španělska 1996

Po záznamu strhujícího závěru sezóny 1997 nám F1 dnes večer nabídne návrat do roku 1996, přesněji do katalánské Barcelony. Čím byla tato Velká cena zajímavá a proč ji sledovat?

GP Španělska na okruhu v Barceloně byla 7. závodem sezóny 1996. Následovala dva týdny po divoké GP Monaka, během které se cíle závodu dočkaly jen tři vozy. Španělský event ale rozhodně situaci neuklidnil.

Jak vypadal šampionát před závodem?

Před startem závodu vedl Damon Hill s náskokem 21 bodů před svým týmovým kolegou Jacquesem Villeneuvem. Aby ne, Hill zvítězil ve 4 z úvodních 6 závodů, po jednom si výhry rozdělili Jacques Villeneuve a Olivier Panis.

V poháru konstruktérů dominoval Williams, který si na druhé Ferrari vyjel náskok 40 bodů. Závod ve Španělsku měl sílu Williamsu potvrdit, stejně jako ucelit jejich vedení.

Pořadí Jezdec Tým Body
1 Damon Hill Williams-Renault 43
2 Jacques Villeneuve Williams-Renault 22
3 Michael Schumacher Ferrari 16
4 Olivier Panis Ligier-Mugen-Honda 11
5 Jean Alesi Benetton-Renault 11

 

Pořadí Tým Body
1 Williams-Renault 65
2 Ferrari 25
3 Benetton-Renault 18
4 McLaren-Mercedes 16
5 Ligier-Mugen-Honda 11

Kvalifikace

Dominanci Williamsu potvrdila sobotní kvalifikace. Britskému týmu se podařilo rozdrtit konkurenci, Damon Hill si vyjel čtvrtou pole position roku a společně s druhým Villeneuvem zajistili třetí kompletní první řadu pro Williams v sezóně. Villeneuve přitom ztratil na svého kolegu 434 tisícin sekundy.

Ferrari mělo co dohánět – třetí Schumacher zaostal o necelou sekundu. V čele zbytku pole zůstal osamocen, jelikož Jean Alesi, který se kvalifikoval jako čtvrtý, na něj ztratil další půl sekundu. V páté řadě stáli Gerhard Berger (Benetton) a Eddie Irvine (Ferrari). Irvine se nedokázal svému týmovému kolegovi vyrovnat, v kvalifikaci na něj ztratil přes 7 desetin sekundy.

Proč si tuto podívanou nenechat ujít?

Spanilou jízdu williamsů ohrožoval déšť. Ne ledajaký, na katalánský okruh se snesla průtrž mračen. Před závodem se diskutovalo, zda by se nemělo odstartovat za safety carem, dokonce se hovořilo o možném zrušení závodu.

V tehdejší Formuli 1 byly zavedeny nedělní warm-upy. Ráno před závodem si jezdci mohli otestovat své nastavení a doladit poslední drobnosti. Damon Hill byl na mokré trati nejrychlejší, jeho časy na kolo byly o 8 desetin sekundy rychlejší než Schumacherovy. Těsně před závodem se ale inženýři z Williamsu rozhodli Britovo nastavení pozměnit – argumentovali předpovědí počasí, která tvrdila, že ke konci závodu bude déšť slábnout. Jak se ukázalo, toto rozhodnutí bylo pro Hilla nešťastné.

Michael Schumacher byl znám jako mistr deště. Tuto přezdívku si upevnil po grandiózním vítězství v belgickém Spa v roce 1995. Schumacher do závodu odstartoval z 16. příčky, přesto se mu podařilo s náskokem skoro 20 sekund vyhrát. Ve Španělsku se tehdy ještě dvojnásobný šampion rozhodl vůz nastavit podle sebe, což – jak se ukázalo – bylo pro jeho výkon klíčové.

Kde a kdy závod sledovat?

Již tradičně bude záznam k dispozici na facebookové stránce a youtube kanále F1 od 8 hodin večer. Závod bude možno zhlédnout i zpětně.

Sdílejte na:
Zavřít