Stella vzpomíná na okamžik, kdy si uvědomil obrat McLarenu

Stella vzpomíná na okamžik, kdy si uvědomil obrat McLarenu

Šéf McLarenu Andrea Stella vzpomíná na okamžik, kdy v prvních kolech tréninku na Velkou cenu Rakouska 2023 věděl, že se tým vrátil na tu správnou cestu. McLaren se v závěru sezóny umístil na čtvrtém místě v Poháru konstruktérů.

Tým z Wokingu měl těžký start do sezóny 2023, když přes zimní přestávku nesplnil cíle vývoje jejich vozu MCL60. V prvních závodech se McLarenu nepodařilo získat ani jeden bod, což vedlo k vnitřním změnám, po kterých odešel technický ředitel James Key.

Do Velké ceny Rakouska ale tým startoval s rozsáhlým modernizačním balíčkem, a ten způsobil návrat týmu do popředí startovního roštu. Balíček dostal vůz Landa Norrise a Oscar Piastri zůstal u staré specifikace vozu. Andrea Stella vzpomíná na moment, kdy údaje z obou vozů ukázaly, že nejnovější vývoj přinesl významný posun.

Když byl Stella dotázán na to, aby vyzdvihl nejvýznamnější moment sezóny 2023, odpověděl: „Je těžké uvést jeden konkrétní moment. Řídím se pouze instinktem a pocitem, a když tak činím, napadají mě, téměř vizuálně, první kola v Rakousku. V prvním volném tréninku jel Lando (Norris – pozn. red.) v novém voze a Oscar (Piastri – pozn. red.) s předchozím, a na telemetrii jsem viděl, že Lando díky novému vozu dokázal v zatáčkách vynaložit o dost větší rychlost.“

„Vzpomínám si, že jsem si říkal, že to vypadá dobře. Takže to je dobrá vzpomínka, dobré pocity, které se naštěstí potvrdily časem na kolo a potvrdily je pak i výsledky.“

Lando Norris na Red Bull Ringu zaznamenal čtvrté místo a McLaren si pak na Silverstonu zajistil druhé a třetí místo na startovním roštu, přičemž oba vozy už byly vybaveny novými díly. Brit vedl úvodní čtyři kola závodu a dojel si pro druhé místo, ale Oscarovi Piastrimu odepřel premiérové pódium v F1 špatně načasovaný safety car.

„McLaren vedl. Měli jsme dva vozy, které měly skončit na stupních vítězů, protože Oscarovi pódium uniklo jen kvůli načasování safety caru. To bylo jakési potvrzení, že jsme silní, že jsme na dobré cestě. Stále probíhal dobrý vývoj, který by spatřil světlo světa později v sezóně. Takže to jsou dva vrcholy tohoto obratu.“

Oscar Piastri však nakonec zaznamenal pódia v Japonsku a Kataru a během sobotního sprintového závodu na okruhu Losail si připsal vítězství. Lando Norris mezitím nasbíral sedm umístění v první trojici, čímž se postavil do čela McLarenu a v závěru sezóny obsadil šesté místo v Poháru jezdců. Oba piloti také pomohly McLarenu získat čtvrté místo v Poháru konstruktérů.

Sdílejte na:
Zavřít