Spa přinesla dvojité pódium Red Bullu, zvítězil Verstappen

Spa přinesla dvojité pódium Red Bullu, zvítězil Verstappen

Ve Velké ceně Belgie dominoval Max Verstappen, za ním se umístil Sergio Pérez a na třetím místě skončil Charles Leclerc. Velká cena Belgie uzavřela první polovinu sezóny.

Nico Hülkenberg po porušení pravidel parc fermé odstartoval z boxů. V první zatáčce došlo ke kontaktu Carlose Sainze a Oscara Piastriho. McLaren se po kontaktu dotkl zdi a došlo k poškození obou monopostů. I přesto, že měl Charles Leclerc dobrý start, Sergio Pérez se na rovince Kemmel dostal do vedení. Mezitím Max Verstappen získal dvě pozice. Výborný start měl i Alexander Albon, který si polepšil o pět pozic. Júkimu Cunodovi se start také povedl a dostal se na osmé místo.

Malé boje probíhaly mezi Georgem Russellem, Lancem Strollem a Landem Norrisem. Žlutou vlajku ve 2. kole způsobil Oscar Piastri, který musel zastavit svůj monopost kvůli poškození z kontaktu s Carlosem Sainzem. Španěl pokračoval i s poškozeným monopostem a začal se propadávat.

Sergio Pérez si vybudoval náskok přes dvě sekundy. Red Bull Maxe Verstappena v 6. kole předjel Lewise Hamiltona a dostal se tak na třetí pozici.

V 6. kole také došlo na první zastávky v boxech. Lando Norris dostal tvrdou sadu pneumatik, Daniel Ricciardo a Kevin Magnussen pokračovali oba na středně tvrdé sadě. Do boxů zajel i Esteban Ocon a Valtteri Bottas. Charles Leclerc se pokusil bránit svoji druhou pozici, ale v 9. kole se před něj dostal Max Verstappen. Alexander Albon a Carlos Sainz oba zajeli do boxů a přezuli na středně tvrdou sadu. Alexander Albon se dokázal dostat na třináctou pozici a pokračoval dopředu. Týmy pomalu oznamovaly, že čekají déšť. Boj o desátou pozici poté svedly monoposty Alexandra Albona a Júkiho Cunody. Lando Norris se na tvrdé sadě začal propadávat. Do boxů zajel i Lewis Hamilton.

Ve 14. kole do boxů zajel leader závodu Sergio Pérez a třetí Charles Leclerc. Max Verstappen se tak na chvíli dostal do vedení závodu, jelikož další kolo zajel do boxů. Nizozemec i nadále pokračoval a v 16. kole došlo na boj s druhým Red Bullem. Útok přišel v nadcházejícím kole a dostal se do vedení.

George Russell, Lance Stroll a Pierre Gasly jako jediní nestavěli v boxech. V 18. kole došlo na první hlášení o dešti na trati. Lando Norris v 19. kole znovu zajel do boxů. Vrátil se na poslední pozici s měkkou sadou pneumatik. Max Verstappen v Eau Rouge lehce uklouzl.

V 23. kole zajel do boxů George Russell a dostal měkkou sadu. Na trať se vrátil na šestnáctou pozici před Lance Strolla. V boxech se ocitlo více pilotů. Pierre Gasly měl ale špatnou zastávku v boxech a ztratil tak tři sekundy. Carlos Sainz kvůli poškození odstoupil se závodu.

Lando Norris se dokázal probojovat do první desítky. V 25. kole jej dojel George Russell a vzal mu osmou pozici. Charles Leclerc se stále držel na třetí pozici. Déšť se zastavil a mraky se rozehnaly. V 28. kole zajel do boxů Lewis Hamilton a přezul na měkkou sadu pneumatik. Vrátil se na pátou pozici za Fernanda Alonsa, kterého později předjel.

Charles Leclerc reagoval na zastávku Lewise Hamiltona a do boxů zajel taktéž. Na měkké sadě pneumatik se dokázal vrátit na trať před britského pilota. Lewis Hamilton na Monačana začal tlačit, ale Charles Leclerc svoji pozici ubránil. Do boxů zajel i Sergio Pérez, který se vrátil před Charlese Leclerca. Fernando Alonso také přezul na měkkou sadu a za úspěšnou zastávku v boxech v rádiu poděkoval svým mechanikům. V 30. kole na měkkou sadu přezul i leader závodu Max Verstappen.

První čtveřice pilotů nadále pokračovala bez změn. Změny v pořadí nebyly ani na zadních pozicích. Max Verstappen byl již poněkolikáté usměrňován svým závodním inženýrem ať si dává pozor na velkou degradaci pneumatik. Alexander Albon zajel do boxů a vrátil se na poslední pozici. Jeho týmový kolega Logan Sargeant udělal to samé.

V 36. kole se Esteban Ocon začal dotahovat na Júkiho Cunodu na devátém místě. Předjet ho dokázal v 39. kole. Kuan-jü Čou se v 41. kole dostal před Nica Hülkenberga a obsadil tak čtrnácté místo. Esteban Ocon se přiblížil k Lanci Strollovi. Alfa Romeo Kuan-jüa Čoua v 43. kole předjela Kevina Magnussena.

Čtvrtý Lewis Hamilton s velkým náskokem na Fernanda Alonsa zajel do boxů a přezul na středně tvrdou sadu. Poté zajel nejrychlejší kolo závodu.

Velkou cenu Belgie vyhrál Max Verstappen s náskokem dvaceti dvou sekund na svého týmového kolegu Sergia Péreze.

Závod v Belgii uzavřel první polovinu sezóny, která bude pokračovat po letní přestávce. Velká cena Nizozemska proběhne 27. srpna.

Pořadí Jezdec Tým Ztráta v cíli Body
1 Max Verstappen RED BULL 1:22:30.450 26
2 Sergio Pérez RED BULL +22.305s 18
3 Charles Leclerc FERRARI +32.259s 15
4 Lewis Hamilton MERCEDES +49.671s 13
5 Fernando Alonso ASTON MARTIN +56.184s 10
6 George Russell MERCEDES +63.101s 8
7 Lando Norris MCLAREN +73.719s 6
8 Esteban Ocon ALPINE +74.719s 4
9 Lance Stroll ASTON MARTIN +79.340s 2
10 Júki Cunoda ALPHATAURI +80.221s 1
11 Pierre Gasly ALPINE +83.084s 0
12 Valtteri Bottas ALFA ROMEO +85.191s 0
13 Čou Kuan-jü ALFA ROMEO +95.441s 0
14 Alexander Albon WILLIAMS +96.184s 0
15 Kevin Magnussen HAAS +101.754s 0
16 Daniel Ricciardo ALPHATAURI +103.071s 0
17 Logan Sargeant WILLIAMS +104.476s 0
18 Nico Hülkenberg HAAS +110.450s 0
NC Carlos Sainz FERRARI DNF 0
NC Oscar Piastri MCLAREN DNF 0

Zdroje článku:

Redakce SvětFormule.cz (Helena Chovancová)
Sdílejte na:
Zavřít