Spa 1991

Spa 1991

Bylo týden do Velké ceny Belgie Formule 1 roku 1991. V Londýně byl odsouzen a uvězněn pilot týmu Jordan, Bernard Gachot za to, že v hádce nastříkal taxikáři slzný sprej do obličeje. Soudce, který viděl možnost se zviditelnit, odsoudil Gachota na 18 měsíců do vězení. Skončila tak rozvíjející se kariéra Belgičana a začal problém Eddieho Jordana najít za něj náhradu.

Hledáme nové redaktory
Web RACE-F1.com hledá nové redaktory a zájemce o tuto činnost! Více podrobností se dozvíte na tomto odkazu.  

Favority na post druhého pilota v týmu Jordan byli Gregor Foitek, Stefan Johansson a Derek Warwick. Do hry se ale vmísil Willi Webber, manažer Michaela Schumachera a sportovní ředitel Mercedesu Jochen Neerpasch.

Willi Webber zavolal Eddie Jordanovi a řekl mu, že pro něj má skvělého pilota. Jordan odpověděl: Kdo to proboha je, ten Michael Schumacher?“  A potom chtěl vědět jestli vůbec někdy jel na okruhu ve Spa. Na to mu Webber zalhal, že už nejméně stokrát. 

Den na to seděl Schumacher ve voze Jordan při testech v Silverstonu. Již po deseti kolech začal jezdit časy srovnatelné s dřívějšími výkony Gachota a de Cesarise. Nebylo co řešit a tak mladý Schumacher dostal místo druhého pilota pro Velkou cenu Belgie Formule 1.

 

Ve čtvrtek před Velkou cenou při rozhovoru s novináři říkal Michael Schumacher: Chci se kvalifikovat a dojet do cíle. V pátečním tréninku, ale všechny šokoval. I přesto, že trať ve Spa objel pouze na kole a ve voze Formule 1 seděl pouze při krátkých testech, obsadil Schumacher osmé místo. Porazil jedničku týmu Jordan, Andrea de Cesarise, o téměř vteřinu.

 

V sobotu se zlepšil ještě o jedno místo a na vedoucího Ayrtona Sennu ztrácel 3,3 sekundy. Právě Senna tenkrát poznal talent Schumachera a prohlásil: Kdo na tomto náročném okruhu ve svém prvním tréninku zajede osmý nejlepší čas, musí mít vyjímečný talent.

I v nedělním zahřívacím kole Schumacher zářil, skončil čtvrtý. Potom přišel start do Velké ceny Belgie Formule 1. Schumacher si počínal jako ostřílený pilot a po startu se dostal na šesté místo. Jenže ještě v prvním kole po průjezdu Eau Rouge, na rovince Kemmel, svůj Jordan 191-Ford odstavil pro poruchu spojky.

 

Jak dále pokračovala kariéra Michaela Schumachera ve Formuli 1 asi většina z nás ví a pokud ne, jistě se o ní dozvíte v některém z našich dalších článků.

Kvalifikace Michaela Schumachera ve Spa 1991

Start a odstoupení Michaela Schumachera ze závodu VC Belgie 1991

Sdílejte na:
Zavřít