Soud rozhodl ve sporu Haasu a sponzora Mazepina Uralkali

Soud rozhodl ve sporu Haasu a sponzora Mazepina Uralkali

Rozsudek ukončil spor o sponzorskou smlouvu v hodnotě 13 milionů dolarů (zhruba 303 milionů korun) a nárok na odškodnění po propuštění Nikity Mazepina z týmu Haas během předsezónních testů před sezónou 2022.

Švýcarský arbitrážní soud, který řeší spor mezi týmem Haas a společností Uralkali ohledně rozhodnutí americké stáje ukončit sponzorskou smlouvu po ruské invazi na Ukrajinu v roce 2022, vydal rozhodnutí.

Obě strany byly ve sporu od března 2022, kdy bylo oznámeno, že Nikita Mazepin byl propuštěn z týmu, kde závodil v předchozí sezóně a kterému společnost vyrábějící hnojiva jeho otce dělala titulárního sponzora. Uralkali požadoval vrácení poplatku 13 milionů dolarů (zhruba 303 milionů korun), který již Haasu zaplatil na pokrytí sezóny 2022.

Společnost Uralkali tehdy prohlásila, že jedná na ochranu svých zájmů v souladu s platnými právními postupy a vyhrazuje si právo zahájit soudní řízení, požadovat náhradu škody a požadovat vrácení významných částek, které Uralkali zaplatil za sezónu 2022 ve formuli 1.

Uralkali dále uvedl, že poskytl stáji Haas většinu sponzorských prostředků pro sezónu 2022, a domnívá se, že vzhledem k tomu, že tým vypověděl sponzorskou smlouvu před prvním závodem sezóny 2022, stáj Haas tak nesplnila své závazky vůči společnosti Uralkali pro sezónu.

Americký tým Haas poté nároky Uralkali zcela odmítl a věc se dostala k soudu, kde obě strany nyní paradoxně tvrdí, že zvítězily.

Ve čtvrtek společnost Uralkali uvedla: „Tribunál konstatoval, že společnost Haas porušila smlouvu, a zavázal tým k zaplacení odškodnění společnosti Uralkali. Tribunál rovněž zamítl všechny protinároky týmu vůči společnosti. Soudní dvůr zamítl všechny protinároky týmu vůči společnosti Uralkali.“

V neděli pak Haas vydal prohlášení, které je obsáhlejší: „Arbitrážní komise rozhodla, že Haas měl ‚oprávněný důvod‘ k ukončení sponzorské smlouvy s Uralkali, a odmítla nároky Uralkali na porušení smlouvy. Společnost Haas ukončila smlouvu se společností Uralkali 4. března 2022, krátce poté, co ruské vojenské síly vtrhly na Ukrajinu.“

„Soud rozhodl, že s ohledem na všechny skutečnosti týkající se vztahu stran, včetně spojení společnosti Uralkali s Ruskem, nebylo možné očekávat, že společnost Haas bude za těchto okolností pokračovat ve sponzorské smlouvě. Soud konstatuje, že společnost Haas měla oprávněný důvod k ukončení sponzorské smlouvy“.

„Soud zdůraznil, že řada dalších sportovních organizací přerušila své vazby s ruskými společnostmi ihned po invazi na Ukrajinu, a proto existovalo riziko, že Haas by mohl být rychle posledním neruským sportovním týmem pokračujícím s ruským sponzorem.“

„Porota proto rozhodla, že sponzorství bylo skutečně ukončeno ke dni oznámení společnosti Haas o ukončení smlouvy, a nařídila, aby si tým Haas ponechal část sponzorského poplatku za období před ukončením smlouvy a vrátila společnosti Uralkali případný zbytek.“

Rozhodnutí – vycházející ze sdělení Haasu – znamená, že si americká stáj může ponechat část sponzorského poplatku, která se vztahovala na dobu do 4. března 2022, následně vrátit zbytek z celkové částky 13 milionů dolarů a nemusí platit společnosti Uralkali další kompenzace.

Sdílejte na:
Zavřít