Senzace v Turecku! Lance Stroll získal pole position

Senzace v Turecku! Lance Stroll získal pole position

Nejrychlejší čas kvalifikace zajel Lance Stroll, který získal svoji první pole position v kariéře. Druhý skončil Max Verstappen a na třetím místě se umístil Sergio Pérez. První část kvalifikace byla přerušena kvůli špatnému počasí. Ani jeden z pilotů Ferrari nepostoupil do Q3. Naopak Alfa Romeo může být spokojená, protože oba jezdci se dostali do finální části kvalifikace.

Neuvěřitelnou kvalifikaci, který trvala necelé 2 hodiny, ovládl Lance Stroll. Kanaďan zajel čas v hodnotě 1:47.765 a získal svoji první pole position v kariéře. Druhý Max Verstappen zaostal o 290 tisícin sekundy a třetí Sergio Pérez ztratil 1,5 sekundy.

Čtvrtou pozici vyjel Alexander Albon, pátý byl Daniel Ricciardo. Šesté místo obsadil Lewis Hamilton následovaný Estebanem Oconem. Osmý skončil Kimi Räikkönen. První desítku uzavřeli Valtteri Bottas a Antonio Giovinazzi.

Q1 ovlivnily dvoje červené vlajky, první byly kvůli špatnému počasí. Druhé zapříčinil Romain Grosjean, který uvázl ve štěrku v první zatáčce. Velké zklamání bylo u fanoušků Ferrari, protože ani jeden vůz nedokázal postoupit do Q3. Mezitím v Alfě Romeo mohli být velice spokojení – poprvé v letošní sezóně se oba jezdci dostali do poslední části kvalifikace.

Průběh kvalifikace

V Istanbulu bylo mokro a očekával se další déšť. Teplota tratě 13°C a teplota vzduchu 12°C.

Jakmile se na semaforu rozsvítilo zelené světlo, všichni jezdci okamžitě vyrazili na trať. Max Verstappen dostal smyk hned v prvním kole.

Jezdci bojovali, aby se udrželi na trati. Několikrát se mávalo žlutými vlajkami. Déšť se zhoršil.

Červená vlajka! Necelých 7 minut do konce první části kvalifikace. Charles Leclerc byl prozatím na šestnácté pozici.

Kvalifikace byla pozastavena kvůli dešti.

Piloti si stěžovali na svoje hledí, protože přes ně nic neviděli. Týmy musely přijít rychle s řešením. Mezitím v zóně ohrožení byli:

Na trať vyjel safety car, aby otestoval podmínky. Ředitelství závodu poslalo na trať „vysoušecí“ vozy.

Bylo 13:50 – normálně by začala třetí část kvalifikace, ale místo toho se na trati objevil znova safety car, aby otestoval podmínky. Stále zbývalo 7 minut do konce Q1. Následně ředitelství závodu potvrdilo, že bude ve 13:55 obnovena kvalifikace.

Na konci boxové uličky se vytvořila menší dopravní zácpa.

Kimi Räikkönen dostal smyk hned po výjezdu z boxů. Naštěstí se vyhnul bariérám. Červené vlajky! Romain Grosjean uvízl v první zatáčce ve štěrku. Do konce Q1 zbývalo 3 minuty a 30 sekund. Charles Leclerc byl stále na šestnáctém místě…

Z opakovaných záběrů se ukázalo, že málem stejně jako Grosjean skončil i Monačan.

Důležité bylo se udržet na trati.

Nicholas Latifi taky uvázl ve štěrku. Poslední kolo bylo rozhodující, protože trať lehce vyschla a časy se zrychlily.

Po hodině skončila první část kvalifikace a vypadli: Kevin Magnussen, Daniil Kvjat, George Russell, Romain Grosjean a Nicholas Latifi.

Jako jediní vyjeli jezdci McLarenu na pneumatikách do přechodných podmínek. Trať začala vysychat.

Max Verstappen prokázal svoje kvality na vodě. Byl na čele s 3,5sekundovým náskokem na zbytek pole.

Piloti Ferrari se trápili, protože byli mimo postupovou desítku do Q3.

Do poslední části kvalifikace nepostoupili: Lando Norris, Sebastian Vettel, Carlos Sainz, Charles Leclerc a Pierre Gasly.

Jezdci Alfy Romeo se poprvé v letošní kvalifikaci dostali do Q3.

Kdo získá pole position?

Pořadí 5 minut před koncem: Pérez, Verstappen, Stroll, Räikkönen, Ricciardo, Bottas, Albon, Hamilton, Giovinazzi a Ocon.

Podaří se získat Sergiovi Pérezovi jeho první pole position?

Nakonec jej zdolali Lance Stroll a Max Verstappen, odstartuje ale ze třetího místa.

Zdroje článku:

Redakce SvětFormule.cz (Jan Fridrich)
Sdílejte na:
Zavřít