Sainzův trest v Las Vegas připadal špatný i komisařům

Sainzův trest v Las Vegas připadal špatný i komisařům

Jeden z komisařů formule 1 Derek Warwick přiznal, že se mu nelíbilo, že museli dát Carlosovi Sainzovi penalizaci deseti míst za okolnosti, které nemohl pilot ovlivnit.

První trénink na Velkou cenu Las Vegas 2023 musel být přerušen, když poklop od kanálu způsobil na Ferrari Carlose Sainze rozsáhlá poškození. Některé komponenty musely být nahrazeny a Ferrari požádalo FIA o výjimku pro jejich použití, protože již pro sezónu 2023 měli vyčerpaný jejich povolený počet. Ačkoliv stevardi přiznali, že se jednalo o velmi neobvyklé a nešťastné okolnosti, odvolání Ferrari zamítli, což Carlose Sainze stálo start z první řady.

Carlos Sainz rozčileně prohlásil, že je na celý sport naštvaný za toto rozhodnutí, a šéf týmu Ferrari Frédéric Vasseur označil celou událost za nepřijatelnou. Dokonce i Max Verstappen, který z rozhodnutí FIA těžil, se Španělem soucítil a prohlásil, že pravidla pro takové situace se musí změnit.

Derek Warwick, který byl toho víkendu členem komise, připustil, že pravidla musela být použita tak, jak jsou definována, ale uznává, že výsledek byl nepříjemný.

Pro komisaře je to těžká práce, stejně jako pro rozhodčího, ale musíme být nestranní, musíme být přísní a někdy musíme být tvrdí, i když nás to bolí,“ prohlásil pro agenturu Reuters.

„Trest, který jsme ve Vegas museli udělit Sainzovi, nám připadal špatný, byl špatný, tvrdě jsme pracovali na tom, aby se to nestalo, ale taková jsou pravidla.“

Mezinárodní sportovní kodex obsahuje 11 odkazů na vyšší moc v případě ‚nepředvídatelné, nezaviněné a události s vnějšími vlivy,‘ ale žádný z nich se netýká trestů. To vyvolalo návrhy, že by FIA měla zavést klauzuli, která by zabránila, aby se takový incident opakoval.

Generální ředitel AlphaTauri Peter Bayer, který dříve pracoval pro FIA, prozradil, že týmy to ale již dříve odmítly. „Jelikož jsme byli na opačné straně, měli jsme spoustu diskuzí o tom, zda bychom měli mít takovouto klauzuli o vyšší moci. A ve skutečnosti to byly právě týmy F1 a jejich snaha o dokonalost, ale také jejich neskutečná paranoia, které myslely na to, že pokud by se někdo mohl odvolat na vyšší moc, bude mít její slovo příliš velkou váhu, protože spousta lidí by se asi vyšší moci dovolávala v mnoha případech. A proto si řekli, že nebudou otvírat Pandořinu skříňku. Ale když už o tom mluvíme, upřímně, v tomto případě, pokud bychom byli jako tým požádáni, tak bychom Ferrari podpořili. Opravdu to není jejich vina,“ vysvětlil Peter Bayer.

Sdílejte na:
Zavřít