Rozhovor s Laurou Bubenovou, nadějí slovenského motorsportu

Rozhovor s Laurou Bubenovou, nadějí slovenského motorsportu

Laura Bubenová je slovenská závodnice, která momentálně závodí na motokárách a nově je součástí vývojového programu More than Equal. Jak se Laura dostala k závodění a jaký je její cíl? Dozvíte se v tomto rozhovoru!

Jak to všechno začalo? Kdy sis řekla, že volant a čtyři kola jsou právě pro tebe?

Laura Bubenová: Ono to začalo tak spontánně. My jsme měli s rodiči takové víkendové aktivity. Jednou mně vzali do motokárové haly na dětský řidičák. Tam mi ukázali, co a jak funguje a já jsem řekla: ‚Mami, tati, tohle mě baví a přihlásila jsem se rovnou do dětské akademie‘. A tak se mi to nějak zalíbilo. Moji rodiče jsou v tomhle strašně super, že pokud tě to baví, tak tě v tom budeme podporovat. Tak se to nějak stalo. Ale od malička jsem k tomu měla vztah, všechno co mělo kola a dělalo „brm brm brm“, to bylo víc než panenka.

První taková vzpomínka, to bylo na bratrancově oslavě, když mi byly čtyři roky. To mě vezl táta. Už tehdy to byla láska na první pohled.

Jaké pro tebe byly začátky? Kdy jsi vlastně začala se závoděním?

LB: První závody jsem měla, když mi bylo osm, ale začala jsem jezdit v sedmi.  Začátky byly, řekla bych náročné, ale v tom věku jsem si to hlavně užívala. Takový respekt jsem před tím měla, ale byla to strašně fascinující věc. A pak, když už tam byl nějaký ten progres, začalo mi to jít, začala jsem se učit, tak jsme šli na první závody na halových motokárách.

Foto: © Laura Bubenová

Když jsi začala závodit, moc holek vás asi tam nebylo, že?

LB: Jedna, dvě, to bylo velmi řídce zastoupené.

Setkala ses už někdy s někým kdo by ti řekl, že tenhle sport není pro holky, nebo že tam nemáš co dělat?

LB: Tyto komentáře jsem slyšela mnohokrát. Když někdo něco takového řekne, beru to jako kompliment. Pokud to někoho trápí, znamená to, že jsem pro něj konkurence.

Foto: © Laura Bubenová

V jakém šampionátu teď závodíš?

LB: Závodím v několika šampionátech. Na letošní rok máme naplánované mistrovství Slovenska, potom mistrovství Středoevropské zóny. Možná i nějaké evropské závody.

Vyzkoušela sis závodit i ve formuli nebo prozatím se držíš jen motokár?

LB: Zatím to jsou jen motokáry, co se závodění týče. Před pár dny mě vybrali do vývojového programu More than Equal a tam jsem si poprvé vyzkoušela jízdu v autech. Ale do té doby jen motokáry a teďka pokračuju se závoděním jen v motokárách, ale v plánu jsou i auta.

Jak jsi již zmínila, nově jsi spolu s dalšími 5 děvčaty součástí programu More than Equal. Máte za sebou první kemp, mohla bys popsat, jak probíhal? Čím jste se zabývaly, na co jste se zaměřovaly?

LB: More than Equal je vývojová organizace, která vybrala šest dívek ve věku 13-14 let s největším potenciálem stát se první šampionkou formule 1. Zaměřují se na náš rozvoj. První kemp zahrnoval kromě seznámení se s týmem, testování aut. Naučily jsme se, jak s nimi pracovat, a testovaly jsme různé disciplíny jako slalom a škola smyku. Šlo o to, jak se umíme adaptovat a učit se z chyb. Jezdily jsme na Toyote gt86 a Mitsubishi EVO IX.

První den nám vysvětlili, jak je třeba řadit, jak ty auta fungují. Práce s volantem a s pedály je úplně jiná oproti motokárám, díky hmotnosti, výkonu. Další dny jsme absolvovaly slalom, školu smyku a jízdu po závodním okruhu.

V testech šlo hlavně o to, jak se zlepšujeme, jak pracujeme s trenéry, adaptujeme se za krátký čas.

Foto: © Laura Bubenová

Jak vnímáš ženský šampionát F1 Academy? Myslíš si, že se to ubírá tím správným směrem? Láká to i tebe?

LB: Ráda se na ně podívám. Podle mě je F1 Academy pěkný projekt s hezkými závody, ale mým cílem je závodit tam, kde jsou i muži. Chci se dostat do seriálů jako formule 3, formule 2 a formule 1, a to ne kvůli tomu, že jsem dívka, ale jako kvalitní závodnice.

Foto: © Laura Bubenová

Možná je na tuto otázku brzo, ale jaký je tvůj kariérní cíl? Ať už současný nebo ten budoucí.

LB: Určitě mířím do formule 1, zvlášť po tom, co mě vybrali do programu More than Equal. Máme společný cíl – být šampionka formule 1. Takže za mě je plán začít s formulí 4 a postupně se propracovat výš.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený Laura Bubenova racer (@laurabubenovaracer)

Na konci každého rozhovoru se ptáme na speciální otázku. S kým z formule 1 by ses chtěla ocitnout na pustém ostrově a proč?

LB: To je velmi náročná otázka. 20 typů. Asi s Danielem Ricciardem. Přijde mi jako zajímavá osobnost, se kterou je sranda. Byl mým oblíbeným jezdcem od malička. A také Lando Norris. Je sympatický, dravý a má skvělé mentální nastavení.

Zdroje článku:

Redakce SvětFormule.cz (Anna Gregarová)
Sdílejte na:
Zavřít