More than Equal ohlásil výběr mladých závodnic

More than Equal ohlásil výběr mladých závodnic

More than Equal je program na rozvoj ženských talentů v motorsportu a má za cíl je lépe připravit na postup do vyšších sérií. Na jeho založení se podílel i bývalý pilot formule 1 David Coulthard.

Ve výběru talentovaných závodnic ve věku 13-14 let jsou zástupkyně různých zemí: Kristýna Kalistová z České republiky, Laura Bubenová ze Slovenska, Ivonn Simeonova z Rakouska, Skye Parker z Velké Británie, Katrina Thung z Malajsie a Lana Flack z Austrálie.

Závodnice absolvují rozvojový program a technický i taktický trénink. Cílem je alespoň jednu závodnici dostat v budoucnu na startovní rošt formule 1. Existuje také přípravný program More than Equal, ve kterém jsou mladší závodnice z Itálie, Japonska, Polska a Velké Británie. V budoucnu se i ony připojí do plnohodnotného programu.

„Je to nesmírně vzrušující okamžik. Tato skupina talentovaných mladých závodnic se nyní stane součástí programu, který byl navržen s ohledem na jejich věk a pohlaví, a specializovaní trenéři je budou podporovat na jejich cestě k maximalizaci jejich potenciálu,“ vyjádřil se David Coulthard.

Od roku 1950 se uskutečnilo více než 1 000 závodů formule 1, ale zúčastnilo se jich pouze pět závodnic, které se pokusily o kvalifikaci do závodu a jen dvě do velké ceny startovaly. Tou první byla Maria Teresa de Filippis, která startovala ve třech závodech a ve Velké ceně Belgie 1958 skončila desátá. Lella Lombardi, která o 17 let později jezdila za týmy RAM, March, Williams a Brabham, byla šestá ve zkrácené Velké ceně Španělska 1975.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený Kristýna Kalistová (@kalistova.official)

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený Laura Bubenova racer (@laurabubenovaracer)

Giovanna Amati byla poslední ženou, která se v roce 1992 zúčastnila závodu F1, ale poté, co se třikrát nekvalifikovala, ji nahradil Damon Hill. Od té doby absolvovalo testovací jízdy F1 pět žen – Sarah Fisher, Katherine Legge, Susie Wolff, Maria de Villota a Jess Hawkins.

Filozofií More than Equal je identifikovat překážky, které brání ženám a dívkám vniknout do motorsportu, a to na základě dat a poznatků. Program chce včasně odhalit talenty, kterým chce poskytovat věkově přiměřené a vysoce výkonné tréninkové prostředí, které je navrženo tak, aby maximalizovalo potenciál sportovkyň. Jedná se o první projekt svého druhu v rámci motorsportu.

David Coulthard spoluzaložil More than Equal s českým podnikatelem a filantropem Karlem Komárkem a přivedl do ní odborníky na sport a podnikání: Ali Donnelly ze Sport England jako generální ředitelku, předsedkyni Karen Webb Moss z MOV a Aquatics GB a Kate Beavan z F1 jako strategickou poradkyni.

Bývalý trenér britské cyklistiky Tom Stanton, který dříve vyvíjel trenérské programy na olympijské úrovni, je vedoucím oddělení rozvoje závodnic a mezi trenéry patří Jordan King a Sarah Moore. Všichni tři hráli ve výběrovém řízení ústřední roli. Kandidátky byly vybrány pomocí interního systému globálního žebříčku talentů, který umožňuje porovnávat různé jednotlivce, aniž by závodili ve stejné sérii nebo soutěži.

Generální ředitelka Ali Donnelly o programu řekla: „Chceme ukázat, že se správnou podporou na začátku kariéry můžeme urychlit rozvoj talentovaných závodnic, aby měly stejnou příležitost dostat se na sportovní vrchol.“

„Podpora těchto začínajících talentů v kritické fázi jejich vývoje navazuje na náš závazek k rovnosti příležitostí a odstraňování překážek, které po desetiletí omezovaly ženy v motoristickém sportu,“ dodal Karel Komárek.

Sdílejte na:
Zavřít