Renault vyvrací spekulace: Kubica tento rok Palmera nenahradí

Renault vyvrací spekulace: Kubica tento rok Palmera nenahradí

Několik týdnů se spekulovalo, že by mohl být Jolyon Palmer nahrazen, a to už v Maďarsku. To se ovšem nestalo. Zlí jazykové si ale nedali pokoj a vypoklonkovali jej ze soupisky pro Velkou cenu Belgie. Abiteboul však jakoukoliv změnu v jejich jezdecké soustavě popřel. Mezi neuspokojivými výkony Palmera a testováním Kubici prý není žádná souvislost.

Zvěsti o Britově nahrazení zesílily poté, co se dostalo na světlo světa, že Renault ve Valencii uspořádal test pro Roberta Kubicu. Po solidním výkonu se Francouzi rozhodli, že si jej prověří ještě jednou. V červencovém testu na La Castallet byl opět velmi rychlý. Bezprostředně po skončení testů sám Kubica tvrdil, že dává návratu za volant F1 až 90% šanci.

Ovšem nesmíme zapomínat na fakt, že Polák oba testy absolvoval ve starších monopostech, proto Renault učinil další krok k zjištění, zda by byl Kubica schopný uřídit i současný vůz. To se dozvíme už příští týden, kdy se zúčastní testů na okruhu nedaleko v Budapešti.

Kubicova účast přidala další kapku do již tak žhavých spekulací o Palmerovu vyhazovu z týmu ještě v průběhu letošní sezóny.

Palmer totiž nepodává nikterak oslňující výkony. Je pravda, že jej doprovází i pořádná dávka smůly, ale to nic nemění na tom, že ho týmový kolega Nico Hülkenberg zajíždí do země.  Ať už se jedná o kvalifikace nebo samotné závody.

Někteří Kubicu viděli za volantem dokonce už po letní přestávce ve Velké ceně Belgie. Cyril Abiteboul letošní comeback rodáka z Krakova kategoricky zamítl: „Stále podporujeme Joa – a definitivně se nechystá žádná změna plánu.“

„Je pravdou, že s Robertem potřebujeme ještě několik testů. Kromě těch, které jsme udělali s vozem z roku 2012, jsme provedli ještě různé lékařské prohlídky a pracovali na simulátoru, ale to zatím nebudeme rozebírat. Na základě dosavadních zkoušek se chceme blíže podívat na to, jak reálné by bylo pro Roberta znovu řídit současný vůz F1, a to i v závodním režimu,“ vysvětluje Abiteboul a upozorňuje, že u Kubicovo návratu se nejedná o žádnou hurá akci, která by vedla k okamžité změně jezdeckého složení: „Poslední možností udělat test v moderním voze F1 je maďarský test a my této příležitosti využijeme. Ale je to střednědobý až dlouhodobý plán. Nejedná se o nic krátkodobého, co by vedlo ke změně současné jezdecké sestavy.“

Pokud Kubica i na Hungaroringu potvrdí, že nic ze své rychlosti neztratil, tak by si tím mohl říct o sedačku pro příští rok, i když Abiteboul zdůrazňuje, že to automaticky nemusí znamenat angažmá.

„Robert by mohl být kandidátem pro rok 2018, ale před tím, než jej opravdu budeme moci za kandidáta považovat, se musíme zaměřit na více věcí – konkrétně se musíme podívat na to, jak se vypořádá s vozem, který má více přítlaku a je rychlejší, neboť auta, která doposud řídil, nebyla reprezentativní.“

„Upřímně, i když si povede dobře, nebude to okamžitě znamenat, že se pro něj v roce 2018 rozhodneme,“ uvedl na pravou míru Abiteboul.

Francouz svého svěřence závodícím s číslem 30 uklidňuje, že se o své místo nemusí bát. Tedy alespoň, co se týká zbytku této sezóny. „Řekl jsem mu (Palmerovi), že Robert není bezprostřední hrozbou. Samozřejmě, že se poohlížíme po možnostech pro rok 2018,“ nevyloučil obměnu aktuálního dua, zároveň posílá varovný signál směrem k Jolyonovi, jehož osud leží pouze na jeho bedrech: „Jo by mohl být jednou z možností. Je to v jeho rukách.“

Abiteboul dále zdůrazňuje, že testování s Kubicou nemá žádnou souvislost s nejistou budoucností šestadvacetiletého Brita a už vůbec to nemá co do činění s jakoukoliv změnou v soupisce, jak se psalo v některých médiích.

„Mohu potvrdit, že Jo ve Spa pojede. A takový je plán i pro zbytek sezóny. Jolyon a Robert jsou dva odlišné aspekty.“

Vedle Vestappena nese pomyslný titul „smolař roku“ také Palmer. V několika závodech to už vypadalo, že by konečně mohl nějaký ten bod ukořistit, ale nakonec jej zradila technika. Vidinou prvního zářezu je závod v Maďarsku. Brit totiž dostane novou podlahu, která se osvědčila na Hülkenbergově voze během víkendu na Silverstone.

„Musí zase začít důvěřovat sobě, ale také týmu a věřit v to, že je schopný získat body,“ zkonstatoval Abiteboul. „Doufám a věřím, že balíček, který přivezeme do Budapešti, nám zajistí body. Ale musí podávat výkony jako kterýkoli jiný jezdec, který se dostane do F1. Nepopírám, že je pod tlakem. Jsme však v soutěživém prostředí, a to nikdy nezmizí. Není to však krátkodobý tlak,“ připomněl na závěr.

Sdílejte na:
Zavřít