Proč se první dvě velké ceny konají v sobotu?

Proč se první dvě velké ceny konají v sobotu?

První dva závodní víkendy sezóny 2024 se konají netradičně od čtvrtka do soboty. Co stojí za tím, že jsou závody v Bahrajnu a Saúdské Arábii posunuty o den dopředu, než bývá zvykem?

Letošní sezóna startuje o den dříve než obvykle, proto si nezapomeňte poznačit v kalendáři, že Velká cena Bahrajnu a Saúdské Arábie startuje už ve čtvrtek volnými tréninky. V pátek nás čeká kvalifikace a v sobotu – 2. a 9. března, se pojede hlavní závod.

Už v loňské sezóně se v Las Vegas závodilo o den dříve, kvůli tomu, že se jezdilo ve velmi pozdních večerních hodinách a časový posun by neumožnil všem královnu motorsportu sledovat. Ovšem Bahrajn a Saúdská Arábie má jiné odůvodnění.

V zemích s islámským náboženstvím začíná v neděli 10. března ramadán a formule 1 přizpůsobila konání Velké ceny Saúdské Arábie právě proto, aby se svátkem nekolidovala.

Vzhledem k tomu, že předpisy FIA stanovují, že mezi jednotlivými závody musí být minimálně sedm dní, Velká cena Bahrajnu musela být rovněž posunuta o jeden den.

I letos nás čeká sobotní závod v Las Vegas a v závodním kalendáři najdeme tak celkem tři velké ceny, které startují už ve čtvrtek.

V současnosti je typické, že se závody konají v neděli, ale v minulosti formule 1 pořádala desítky závodů i v jiné dny v týdnu. Loňské Las Vegas bylo prvním závodem F1, který po téměř 40 letech přerušil nedělní závodění.

Sdílejte na:
Zavřít