Hamilton vítězí v Barceloně, Mercedes má pátý double!

Hamilton vítězí v Barceloně, Mercedes má pátý double!

Obhájce titulu překonal na startu týmového kolegu Bottase a dojel si ve Španělsku pro vítězství. Vrátil se tak do čela šampionátu.

Lewis Hamilton vyhrál Velkou cenu Španělska, když se hned po startu protlačil před týmového kolegu Valtteriho Bottase a dostal se do vedení. Ani vývoj strategií či výjezd safety caru v závěru závodu Brita nerozhodily.

Z pole position vyrážel po vyhrané kvalifikaci Bottas. Problémy se spojkou však znamenaly, že se Fin rozjel pomalu, hned se tak vedle něj dostali Hamilton a Sebastian Vettel v barvách Ferrari. Hamilton měl výhodu vnitřní stopy do první zatáčky, které beze zbytku využil. Vettel se nakrátko dostal mimo trať, Bottas musel krotit začínající smyk.

Na výjezdu ze druhé zatáčky se za sebe piloti poskládali ve formaci Hamilton, Bottas a Vettel. Němec byl však po špatném průjezdu pomalý a ve třetí zatáčce se před něj vnějškem dostal Max Verstappen.

Vettel v souboji do první zatáčky probrzdil pneumatiku, kvůli níž byla jeho výkonnost v prvním stintu. Jelikož z tohoto důvodu nedokázal držet tempo s vedoucí skupinou, pustil před sebe po několika kolech týmového kolegu Charlese Leclerca. První zastávky však rozdělily strategie pilotů Ferrari a Monačan se po pitstopech ocitl na pomalejší směsi. Vettela tak později pustil zase on.

Ke konci závodu musel na dráhu vyjet safety car, ve druhé zatáčce spolu totiž kolidovali Lando Norris a Lance Stroll. Kanaďan skončil po ráně od pilota McLarenu v bariéře na vnější straně. Norris s poškozeným vozem přejel trať a zastavil také. Traťoví maršálové museli odklízet nejen jejich vozy, ale také množství štěrku naneseného na trať.

Hamilton po restartu pohlídal svoji první pozici. Využil přitom čerstvě nazuté směsi měkkých pneumatik a už během prvních kol odjel svým soupeřům o pět sekund. Ve zbytku závodu proto mohl kontrolovat první pozici a v cíli se radovat ze třetího letošního triumfu.

Vynikající start sezóny pro tým Mercedes podtrhl druhým místem Bottas, stáj z Brackley tak dosáhla již na pátý double v řadě.

Stupně vítězů doplnil Verstappen, před nímž se museli sklonit obě ferrari, která dojela do cíle v pořadí čtvrtý Vettel a pátý Leclerc před šestým Pierrem Gaslym.

Bodovali také sedmý Kevin Magnussen, osmý domácí Carlos Sainz, devátý Daniil Kvjat a desátý Romain Grosjean.

Sdílejte na:
Zavřít