Potvrzeno: Éra Rona Dennise v McLarenu je definitivně u konce

Potvrzeno: Éra Rona Dennise v McLarenu je definitivně u konce

McLaren v pátek ráno potvrdil, že Ron Dennis prodal zbytek svého podílu a po 37 letech odchází ze scény. Mimo to také dochází ke sjednocení firem McLaren Automotive a McLaren Technology Group v McLaren Group.

Historie Dennisova působení ve Formuli 1 sahá až do roku 1980, kdy do ní vstoupil se svou vlastní stájí Project Four, která byla na konci téhož roku přejmenována na McLaren Formula One Team. Pod Denisovou taktovkou vyhrála britská stáj se sídlem ve Wokingu 158 Velkých cen a získala 17 mistrovských titulů. Mezi jeho svěřence patřili legendy královny motorsportu jako Niki Lauda, Alain Prost, Ayrton Senna či Mika Häikkonen a ze současného pole dovedl k triumfu Lewise Hamiltona.

V listopadu loňského roku byl nucen po nehodách s většinovými vlastníky společnosti ohledně stylu vedení a budoucnosti byznysu odstoupit z pozice šéfa stáje a byl nahrazen Američanem Zakem Brownem.

Skupina McLaren již dlouhou dobu patří z poloviny bahrajnské společnosti Mumtalakat Holding, dalších 25% akcií náleží skupině Sadi/TAG vedené Mansourem Ojjehem a zbylých 25% bylo Dennisových, jenže ty, jak McLaren potvrdil, prodal. Ačkoliv McLaren neprozradil, částku, za kterou byly akcie rozprodány, tak podle slov samotného Dennise byl podepsán kontrakt v hodnotě 275 milionů liber (přibližně 8 miliard korun).

„Jsem rád, že jsem dosáhl dohody s kolegy akcionáři McLarenu. Znamená to konec mého času u McLarenu  a umožní mi to soustředit se na mé ostatní zájmy. Vždy jsem říkal, že mých 37 let ve Wokingu by mělo být považovaných za  kapitolu v knize McLarenu a přeji mu v dalším příběhu mnoho úspěchů,“ stojí v oficiálním prohlášení britské společnosti.

Dennis dnes pracuje jako poradce pro inovace na britském ministerstvu obrany, kde pomáhá při inovování technologií, kultury a organizací starající se o bezpečnost národa. Mimo to se chce také více věnovat rodinné charitativní nadaci Dreamchasing, jenž se stará o chudé děti.

„Děkujeme, Rone!“ vzkazuje Al Khalifa jménem McLarenu

Na pozici výkonného ředitele skupiny McLaren jej vystřídal bahrajnský šejk Mohammed bin Essa Al Khalifa, jenž má také na starosti tamější okruh. „Podíl Rona Dennise na úspěchu McLarenu je obrovský. Od podzimu roku 1980, kdy se k McLarenu připojil, bylo jasné, že je to muž s vizemi. Ron přepsal v 80. a 90. letech knihy rekordů, což je výsledkem tvrdé práce,“ skládá poklonu svému předchůdci Al Khalifa. „Jeho příkladná vůle pracovat zušlechťuje McLaren do dneška. Jsem rád, že můžu převzít post CEO vedle Mansoura Ojjeha coby šéfa představenstva.“

Bahrajňan dále uvedl, že o budoucích plánech McLarenu budou informovat v následujících měsících.

„Dnes jde ale jen o jednu věc, a sice jménem celého McLarenu říkám – Děkujeme, Rone!“ uzavřel Al Khalifa.

Ojjeah se těší na snad již brzký návrat McLarenu na špičku

Masseur Ojjeh, jenž je hlavním investorem už 33 let, je hrdý na úspěchy, kterých McLaren dosáhl a doufá, že jejich další kroky značku v oblasti luxusních aut, závodění a technologie posílí. Firma McLaren Automotive si za svoji poměrně krátkou dobu existence vysloužila ocenění nejlepší ve své třídě, za což vděčí Miku Flewittovi a jeho týmu, který „odvádí brilantní práci“.

„McLaren Racing, který je součástí skupiny Mclaren Techonogy, v současné době nedosahuje na trati toho, čeho je podle nás schopný,“ mrzí Araba, že stáj zatím nedokázala navázat na výsledky z minulých let. Skutečností zůstává, že tým je oslabený díky nespolehlivému agregátu japonské Hondy. Ojjeh však neztrácí naději a věří, že neuspokojivé výsledky brzo nahradí úspěchy: „Závodění je v naší DNA. Jsme tu, abychom ve Formuli 1 vyhrávali a byli nejlepší ve všem, co děláme. Jonathan Neale a Zak Brown s podporou Erica Boulliera a nejlepších inženýrů, mechaniků a obchodníků  jsou plně zapojeni v procesu tohoto obratu. Bude skvělé, až brzo uvidíme McLaren zpátky na vítězné šňůře.

Sdílejte na:
Zavřít