Poslední test GP2 v Bahrajnu: bude sezona 2015 duelem Gasly-Vandoorne?

Poslední test GP2 v Bahrajnu: bude sezona 2015 duelem Gasly-Vandoorne?

Do startu prvního závodu šampionátu GP2 sezony 2015 zbývají jen dva týdny a 13 týmů této série s v Bahrajnu připravovalo třídenním testem. První dva dny se na špičku tabulek prodrali překvapivě nováčci, v pátek ovšem absolutně nejlepší kola odkroužili favorité Pierre Gasly a Stoffel Vandoorne.

Středa: Jordan King poprvé na špičce

Jak neúnosné vedro, tak i zaprášená trať ve středu dopoledne nikoho nepřekvapily a týmy se začátkem dopolední session zabývaly především funkčními testy. Zkoušky beztak ověřeného materiálu proběhly bez větších problémů a teprve v posledních třiceti minutách se jezdci na měkké směsi (Pirelli do Arábie přivezl pouze velmi měkkou a zcela tvrdou směs) pokusili o opravdu rychlá kola. Dobrý čas Marca Soerensena (Carlin) nejdříve zlepšil nováček Norman Nato (Arden), v posledních minutách si ale první nejlepší čas testu zajistil Mitch Evans (Russian Time), který se připravuje na svou rozhodující třetí sezonu v GP2.

Bylo jasné, že 25 testujících vozů (jen Hilmer ještě neobsadil druhý kokpit) trať odpoledne ještě více „ogumuje“ a vyčistí. Vedro sice nepovolilo, přesto ale 16 jezdců zlepšilo Evansův dopolední výsledek.  Přetahování o nejlepší čas dne opět začalo až závěrem session a překvapivě se při tom prosadil nováček GP2, Angličan Jordan King. Jezdec španělského týmu Racing Engineering minulý rok v ME formule 3 nedokázal přesvědčit, ve středečním Bahrajnu ovšem podpořil vlastní morálku nejlepším výkonem před Evansem, dobrým Rusem Sirotkinem (Rapax), Natem a favorizovaným Stoffelem Vandoornem (ART). Junioři Red Bullu z týmu DAMS, kteří před měsícem ovládli test v Abů Zabí, se zatím smířili s časy středu pole.  Pierre Gasly si zapsal s vidinou právě přislíbeného testu Tora Rossa F1 desátý čas, Alex Lynn skončil pouze 16. 

Nejlepších pět ve středu:

1. Jordan King, Racing Engineering            1:41,494

2. Mitch Evans, Russian Time                     1:41,608

3. Sergej Sirotkin, Rapax                             1:41,636

4. Norman Nato, Arden                                1:41,755

5. Stoffel Vandoorne, ART                           1:41,851

 

Čtvrtek: kde se vzal, tu se vzal Nobuharu Matsušita

Dobrá, tak jako roku 2014 financuje Honda letos tým ART coby farmu McLarenu a vedle senzačního Stoffela Vandoorneho „vnutila“ Francouzům coby dvojku čerstvého japonského mistra formule 3, Matsušitu. Nipponská F3 již dávno ztratila svou bývalou hodnotu a neznámý Japonec v GP2 doposud neohromil. Ve středu byl jen dvacátý. Jednadvacetiletý Nobuharu ale ve čtvrtek ukázal, že umí i jinak. Ale popořadě…

Druhý den testu se rozjel se zpožděním: co je evropanům Velikonoční krupobití, to je Arabům písková vánice. Ta přes noc zaneřádila trať a boxy tak, že se až do 10 hodin uklízelo. Sprintovalo se tedy přirozeně opět až koncem zkrácené dopolední session a byl to jen Sirotkin, kdo dokázal zajet pod 102 sekundy. Za ním se seřadili King, Haryanto (Campos), Pic, Vandoorne a Matsušita.

Odpoledne týmy znovu využily výhradně k testům závodních podmínek na tvrdé směsi pneumatik a jen závěrečných 15 minut si vyzkoušeli kvalifikační pokusy na superměkkých Pirelli. Jako první to byl junior Scuderie Ferrari, Raffaele Marciello, kdo jasně zlepšil špičkové časy předešlého dne: jezdec Tridentu na rozpálený asfalt vykouzlil 1:40,446. Ostatní si na tomto výkonu nejdříve vylámali zuby, 5 minut před koncem ale svou vizitku poprvé odevzdal Matsušita a Italův čas o 25 setin zlepšil. Že se s ním bude letos muset počítat potvrdil hned poté i Arthur Pic, když si připsal druhý čas dne. A ostatní favorité? Vandoorne zajel na šesté místo, zatímco se oba jezdci Red Bull-DAMSu Gasly a Lynn znovu ztráceli jen ve středu pole.

Odpoledne konečně vyjelo na trať všech 26 vozů: Nigel Melker si zaplatil druhý kokpit v týmu Hilmer – bezprostřední budoucnost německé stáje je ale stále ještě velmi nejistá.

Nejlepších pět ve čtvrtek:

1. Nobuharu Matsušita, ART                       1:40,191

2. Arthur Pic, Campos                                 1:40,350

3. Raffaele Marciello, Trident                       1:40,446

4. Sergej Sirotkin, Rapax                             1:40,561

5. Marco Soerensen, Carlin                         1:40,658

 

Pátek: Gasly a Vandoorne ukázali svaly

Bahrain International Circuit vítal jezdce o třetí den opět známým vedrem a ti chtěli dopolední session hned využít k útoku na rychlé časy. Co vozy GP2 na této trati s obutím  super-soft-Pirelli opravdu dovedou naznačil jako první Marciello, když poprvé objel okruh v čase pod 100 sekund. Jeho výkon brzy poté zlepšili Vandoorne, Evans a Rossi, které všechny dokázal překonat Pierre Gasly v „mini Red Bullu“. Francouz tedy nejlepším časem konečně potvrdil svou formu z prvních testů sezony. Jeho výkon 1:39,632 byl zároveň nejrychlejším kolem celého testu. Pro porovnání: nejpomalejší kvalifikace F1 v Bahrajnu, Chilton, roku 2014 zajel 1:37,913 a poleman GP2, Palmer, si zde minulý rok zapsal 1:38,865. Teplota k polednímu začala tak rychle stoupat, že nebylo na další rekordní kola pomyšlení.

Odpoledne se všichni vrátili k pilování procesů závodů a zastávek v boxech. Půl hodiny před koncem testu se na trati vzňal vůz Normana Nata a po odstranění tohoto problému opět někteří jezdci jeli „na čas“. To se tentokrát nejlépe podařilo Melkerovi (Hilmer). Nizozemec tím snad přiměl své sponzory, zaplatit mu celou sezonu GP2, i když byl jeho čas o dvě vteřiny pomalejší, než Gaslyho rekordní kolo dopoledne. Francouz byl v této poslední session čtvrtý za Sirotkinem a Haryantem.

Nejlepších pět v pátek:

1. Pierre Gasly, DAMS                   1:39,632

2. Stoffel Vandoorne, ART             1:39,646

3. Mitch Evans, Russian Time        1:39,679

4. Alex Rossi, Racing Engineering 1:39,715

5. Raffaele Marciello, Trident          1:39,720

 

V této sestavě nastoupí GP2 do sezony 2015

1 Pierre Gasly, Francie, DAMS

2 Alex Lynn, Velká Británie, DAMS

3 Julian Leal, Kolumbie, Carlin

4 Marco Soerensen, Dánsko, Carlin

5 Stoffel Vandoorne, Belgie, ART

6 Nobuharu Matsušita, Japonsko, ART

7 Jordan King, Velká Británie, Racing Engineering

8 Alex Rossi, USA, Racing Engineering

9 Mitch Evans, Nový Zéland, Russian Time

10 Artem Markelov, Rusko, Russian Time

11 Raffaele Marciello, Itálie, Trident

12 Rene Binder, Rakousko, Trident

14 Arthur Pic, Francie, Campos

15 Rio Haryanto, Indonésie, Campos

16 Sergio Canamasas, Španělsko, MP*

17 Daniel de Jong, Nizozemsko, MP

18 Sergej Sirotkin, Rapax, Rusko

19 Robert Visoiu, Rapax, Rumunsko

20 Andre Negrao, Brazílie, Arden

21 Norman Nato, Brazílie, Arden

22 Marlon Stockinger, Filipíny, Status

23 Richie Stanaway, Nový Zéland, Status*

24 Nick Yelloly, Velká Británie, Hilmer*

25  Ronnie Melker, Nizozemsko, Hilmer*

26 Nathanael Berthon, Francie, Lazarus

27 Zoel Amberg, Švýcarsko, Lazarus

 

*Jezdec trénoval, pro sezonu ale ještě není potvrzen. 

Sdílejte na:
Zavřít