ONLINE: Velká cena Španělska 2015

ONLINE: Velká cena Španělska 2015

Online komentář k Velké ceně Španělska 2015.

Závod začíná ve 14:00

Ve včerejší kvalifikaci byl letos poprvé překonán Lewis Hamiltonem a to svým týmovým kolegou Nicem Rosbergem, který mu vzal pole-position.

Za Mercedesy v první řadě bude stát Sebastian Vettel ve Ferrari a Valtteri Bottas ve Williamsu. Ani jeden z jejich kolegů včera neměl povedenou kvalifikaci – Massa se trápil celý víkend a skončil až na devátém místě, zatímco Kimiho Räikkönena zradila technika, když mu zahřívací deky zničily jeho poslední sadu nových středních pneumatik, na kterých jel poslední kolo. Skončil na sedmém místě a popáté v řadě ho tak Vettel překonal. FIA s Pirelli se ale dohodli, že Finovi na závod dají kvůli technickým problémům novou sadu středně tvrdých pneu.

Velmi příjemné překvapení přichystaly vozy Toro Rosso. Sainz s Verstappenem obsadili páté a šesté místo a překonali tak vozy Red Bullu. V Red Bullu byl rychlejší Kvyat na osmém místě, Ricciardo skončil jako desátý. Dobrou kvalifikaci měl i McLaren – oba vozy v Q2 a následné třinácté a čtrnácté místo za Lotusem. Podle všeho pohonná jednotka Hondy už je na rovinkách rychlejší než Renault, takže tým z Woking pomalu ale jistě kráčí polem vpřed.

Na druhou stranu Force India, která do Španělská přijela bez novinek se propadla a oba vozy vypadly už v Q1 společně s vozy Manoru. Kompletní výsledky ze včerejší kvalifikace naleznete zde. Průběh kvalifikace minutu za minutou si můžete připomenout zde.

Španělský okruh je technicky i aerodynamicky náročný. První dva sektory tvoří rychlé zatáčky a dvě pomalejší vlásenky. Poslední sektor je naopak velmi technický, plný pomalejších zatáček. Závodní rekord zde drží Kimi Räikkönen s časem 1:21.670, který zde zajel v roce 2008 s Ferrari. Pirelli sem kvůli náročné charakteristice trati přivezlo středně tvrdou (bílou) a tvrdou (oranžovou) směs pneumatik. Více informací o okruhu Circuit de Catalunya naleznete zde.

Vloni zde v kvalifikaci vyhrál Lewis Hamilton, který se nakonec i postavil na nejvyšší stupínek na pódiu. Výsledky a články z loňského závodu naleznete zde.

Komentář

ZK – Nico Rosberg letos poprvé odvádí všech 19 vozů za sebou do zahřívacího kola.

ZK – Všechny vozy startují na středně-tvrdé bíle směsi pneumatik.

ZK – Lewis Hamilton za Rosbergem zdržuje celé pole za sebou, za příliš pomalou jízdu může však Hamilton posbírat i penalizaci, neměl by to přehánět. Ale očividně chce proti Rosbergovi získat každou dostupnou výhodu.

1/66 – Všechny vozy jsou na svých místech, pět červených světel zhaslo a závod je odstartován!

1/66 – Nico Rosberg odstartoval výborně a udržel si první místo, avšak před druhého Hamiltona se dostal Sebastian Vettel! Dobře odstartoval Massa a Räikkönen, Massa se ale následně opět propadl, zatímco Kimi Räikkönen už předjel obě Toro Rossa a nyní jede přímo za Valtterim Bottasem, skvělý start pro Fina.

2/66 – Postartovní pořadí: ROS, VET, HAM, BOT, RAI, VER, SAI, MAS, GRO, MAL, RIC, ALO, KVY, NAS, ERI, PER, HUL, BUT, MER, STE.

3/66 – Carlos Sainz se usilovně brání Felipemu Massovi, avšak při nájezdu do první zatáčky ve třetím kole se bílý Williams kolem jeho vozu už protáhl a Massa se posouvá na sedmé místo.

4/66 – Felipe Massa je nyní už na šestém místě, předjel Maxe Verstapena. Romain Grosjean měl špatný průjezd prvními dvěma zatáčkami a propadl se za Maldonada a nakonec i za Daniela Ricciarda, vypadá to, že Grosjean má problémy.

5/66 – Oba Red Bully měly špatný start. Kvyat se propadl úplně mimo TOP10. Lotusy zde ale vypadají závodně silně, ačkoliv Grosjean včera tvrdil, že si nebyli jistí ani postupem do Q2.

6/66 – Nico Rosberg už má slušný náskok 3 a půl sekundy. Hamilton mezitím dává týmu zprávu, že je nemožné se dostat dostatečně blízko k druhému Vettelovi.

7/66 – Pastor Maldonado se dostal před Carlose Sainze na osmé místo, o chvíli později se před Sainze dostal i Daniel Ricciardo a Romain Grosjean.

8/66 – Jenson Button v McLarenu je až na 18. místě a stěžuje si na velkou nedotáčivost a nestabilní záď vozu. Alonso si zatím dobře drží dvanácté místo před Kvyatem.

9/66 – Lewis Hamilton si znovu stěžuje, že se nemůže dostat blízko k Vettelovi, tým odpovídá, že přemýšlí o plánu B, což by mohlo znamenat, že Mercedes Hamiltona přesune na tří zastávkovou strategii místo dvou zastávkové. Rosberg zajíždí jedno nejrychlejší kolo za druhým.

10/66 – Maldonado s pomocí DRS se dostává před Verstappena a jde na sedmé místo. Lotusu to jede. Snad nenabourá. Maldonado je pod tlakem, už i samotný tým řekl, že musí dovézt výsledky, peníze od jeho sponzorů nejsou dost.

11/66 – Nico Hülkenberg je prvním pilotem v boxech. Poměrně brzká zastávka pro Force Indii, která ale přiznala, že ve Španělsku jí to vůbec nejede a má velké problémy s pneumatikami. Ricciardo zaútočil na Verstappena na osmém, ale po předjetí okamžitě vyjel mimo trať v první zatáčce, takže beze změny.

12/66 – Hamilton na cílové rovince otevřel DRS a naznačil útok na Vettela, ale byl příliš daleko. V pit-lane už máme další vozy – Buttona a Kvyata.

13/66 – Williams dává Bottasovi zprávu, že pneumatiky jsou na tom dobře a jedu plán C. Co ale znamená plán C. Plán A je dnes určitě dvou zastávková strategie, plán B tří zastávková, ale plán C nemá nikdo tušení. Nicméně Hamilton nyní dostal zprávu  „HAMMERTIME“, zajíždí do boxů, alternativní strategie tedy probíhá. Nasazuje novou směs středně-tvrdou, ale při zastávce byl problém při výměně levé zadní pneumatiky, Hamilton vyjíždí až za Pastorem Maldonadem.

14/66 – Ricciardo byl v boxech. Hamilton se po pár zastávkách dostal před Maldonada.

15/66 – Ferrari odpovídá na Hamiltona, Vettel zajíždí do boxů pro novou střední směs, velmi rychlá zastávka, vrací se na trať před Hamiltona a má i o něco větší náskok – důsledek zdržení Hamiltona v boxech a za Maldonadem. Rosberg je povoláván do boxů.

16/66 – Rosberg v boxech, vrací se za Räikkönenem, taktéž má středně-tvrdou směs. Räikkönen je momentálně ve vedení závodu, Valtteri Bottas také zajel do boxů. Maldonado v boxech s poškozeným zadním křídlem, zhroutila se mu jedna strana, tým tu boční stranu křídla odstranila a nyní Maldonado jede s křídlem visícím pouze na jednom boku.

18/66 – Kimi Räikkönen z vedení zajíždí do boxů, na rozdíl od vedení závodu nasadil rozdílnou strategii – ze střední směsi přezul na tvrdou směs pneumatik, nyní ho čeká dlouhý stint, na konci nejspíše opět nasadí střední směs – podobná strategie té z Bahrajnu, která mu vynesla druhé místo na pódiu.

19/66 – Momentální pořadí po prvních pitstopech: ROS, VET, HAM, BOT, RAI, MAS, ALO, PER, RIC, ERI, GRO, VES, KVY, SAI, NAS, BUT, MAL, STE, MER.

20/66 – Lewis Hamilton se velmi rychle dotáhl na Sebastiana Vettela, který se očividně nyní se svým vozem trošku pere. Hamilton je přímo za Vettelem, rozestup se pohybuje kolem půl sekundy. Na cílové rovince to Vettel bude mít těžké. Räikkönen dostává zprávu, že je stejným tempem jako Bottas na střední směsi a že má udělat podobnou věc jako v Bahrajnu.

21/66 – Lewis Hamilton zaútočil na Vettela na cílové rovince, ale ani nejdelší cílová rovinka v kalendáři mu neposkytla dost prostoru pro předjetí.

22/66 – Další pokus Hamiltona na cílové rovince, ale opět je příliš daleko. Vettel ví, že cílová rovinka je klíčová a dbá na dobrou maximálku. Alonso v boxech z devátého místo. Grosjean dostává zprávu, že má problémy s převodovkou a dostává pokyny, co má dělat, aby mu nevybouchl motor. Očividně má problémy se čtvrtým převodovým stupněm.

23/66 – Hamilton stále na Vettela nemůže najít recept. Daniil Kvyat hezky předjel Maxe Verstappena podle pokynů týmu. Nevím, proč Ferrari lže Räikkönenovi, ale ten rozhodně není stejně rychlý jako Bottas, už na něj ztrácí osm sekund a Massa za ním má ztrátu pouze dvě sekundy. Dnes by se mu alternativní strategie nemusela moc vyplatit.

26/66 – Hamilton je nyní mimo DRS zónu Vettela, buď se musí začít starat o pneumatiky, nebo už mu právě odcházejí. Button na sedmnáctém místě se nyní usilovně brání Maldonadovi s rozbitým zadním křídlem, které zatím očividně funguje, protože právě se před Buttona dostal.

27/66 – Nico Rosberg teď Buttona s Maldonadem předjíždí o kolo. Fernando Alonso si udělal výlet z první zatáčky. Jede na čtrnáctém místě a nyní má plné ruce práce při obraně proti Ericssonovi. Alonso ale na konci kola zajíždí do boxů za Nice Hülkenbergem. Alonso při nájezdu do boxového stání nedobrzdil. Vypadá to, že mu selhaly brzdy, málem strefil mechanika. Alonso nyní musí odstoupit, selhaly mu brzdy. To vysvětluje i jeho výlet mimo první zatáčku.

29/66 – Jenson Button také zajíždí do boxů, ale na rozdíl od Alonsa se vrací na trať s novými pneumatikami. Rosberg dostává zprávu, že má pokračovat v tom, co dělá. Aby ne, na druhého Vettela má osm sekund náskok.

30/66 – Bottas dává zprávu, že mu pomalu odchází zadní pneumatiky, ale říká, že na nich ještě zvládne odjet dvacet kol, což je nesmysl, jede na středně-tvrdé směsi. Vettel s Hamiltonem nyní předjíždí Maldonada o kolo zpět.

32/66 – Vettel nyní má chvilku odpočinku od Hamiltona, který se mezi vozy o kolo zpět protlouká o něco obtížněji.

33/66 – Lewis Hamilton zajíždí do boxů pro tvrdou směs pneumatik. Hladká zastávka. Massa si také zajel pro tvrdou směs. Hamilton se vrátil za Buttonem o kolo pozadu. Před ním jede Räikkönen, který je ve stejném kole jako Hamilton a rozhodně mu uhýbat nebude.

34/66 – Nicméně Räikkönen má o 17 kol starší pneumatiky a na cílové rovince se Hamiltonovi s DRS se neubránil.

35/66 – Lewis Hamilton zajel parádně rychlé kolo a Vettel by měl zajet do boxu co nejdříve, aby Hamiltona pokryl. Button dostal zprávu, že Alonso musel odstoupit, ale Button nemá stejné problémy.

36/66 – Ferrari ale říká Vettelovi, že se myslí, že Hamilton bude stavět ještě jednou, proto ho nechávají na trati.

37/66 – Takže Rosberg s Vettelem nejspíše budou stavět dvakrát a jedna zastávka je ještě čeká, Hamilton třikrát, teď stavěl a bude muset ještě jednou.

38/66 – Hamilton je momentálně čtvrtý za Bottasem, stahuje ho o dvě a půl sekundy na kolo.

39/66 – Lewis Hamilton nyní pohodlně, podobně jako s Räikkönenem, předjel Valtteriho Bottase na cílové rovince. O jedenácté místo bojují oba Saubery. Nasr je jedenáctý, Ericsson za ním.

41/66 – Sebastian Vettel je v boxech pro tvrdou směs pneumatik. Vrací se daleko za Hamiltonem i Bottasem na čtvrtém místě. Bottas ještě bude stavět určitě, Hamilton nejspíše také. Vettel je nyní jen dvě sekundy za Räikkönenem, který se stále plácá na tvrdé směsi, na které jede od osmnáctého kola.

42/66 – Romain Grosjean se podobně jako Alonso nevešel úplně dobře do svého boxu a srazil mechanika, který vepředu zvedá vůz. Ale pitstop nakonec proběhl a Grosjean je zpět na trati. Kimi Räikkönen byl v boxech, jeho zastávka šla bez problémů. Nasadil středně-tvrdou směs, na které by měl jet až do konce, nicméně teď se propadl na šesté místo za Massu. Mechanik Lotusu, kterého Grosjean srazil, sedí v garáži s ledem těsně nad rozkrokem. Asi si to místo trochu narazil, nicméně se směje.

43/66 – Valtteri Bottas byl v boxech pro tvrdou směs pneumatik, vrací se na trať před Massu a Räikkönena.

44/66 – Romain Grosjean parádně po vnějšku předjel Daniila Kvyata v první zatáčce a jede na devátém místě. Sainz měl problém v boxech, jede až na čtrnáctém místě.

45/66 – Momentální pořadí v závodě: ROS, HAM, VET, BOT, MAS, RAI, RIC, ERI, GRO, KVY, VES, HUL, SAI, MAL, NAS, PER, BUT, STE, MER.

45/66 – Nicméně Maldonado je nyní v boxech a na rozdíl od Grosjeana nikoho nesrazil. Nico Rosberg je povoláván do boxů, zajíždí pro tvrdou směs pneumatik. Dost rychlá zastávka. Vrátí se před Hamiltonem?

46/66 – Lewis Hamilton se nyní dostává před Nica Rosberga, nicméně Hamilton ještě bude muset zastavovat a Rosberg to ví. Räikkönen za Massou, je velmi blízko a naznačil útok na zadní rovince, uvidíme, co dokáže na cílové.

47/66 – Kimi Räikkönen předjíždí Felipeho Massu na cílové rovince, Massův obranný manévr ničemu nepomohl, Ferrari Fina je na pátém místě. Pastor Maldonado zajel do boxu a odstupuje ze závodu. Letos nedokončil čtyři závody z pěti a ačkoliv dnes byl velmi rychlý i s rozbitým zadním křídlem, tak smůla ho pronásleduje.

48/66 – Felipe Massa je v boxech, nasazuje novou středně-tvrdou směs. Räikkönen mezitím dohání Bottase na čtvrtém místě. Lewis Hamilton, který je momentálně na prvním místě, ale musí ještě do boxů, jede rychleji než druhý Rosberg. Jejich rozestup je momentálně kolem tří sekund. Vettel je o více než sekundu na kolo pomalejší než oba dva. Zatím to pro Hamiltona vypadá na druhé místo.

51/66 – Hamilton na čele už zpomaluje, Rosberg na čerstvějších pneu už je pouze dvě sekundy za ním. A Hamilton je na konci kola povoláván do boxů. Vettel je poměrně daleko, to bude druhé místo.

52/66 – Rychlá zastávka pro Hamiltona a ten se vrací na trať před Vettelem a na nových středních pneu má jisté druhé místo.

54/66 – Hamilton se ke konci závodu ještě pokusí ohrozit Rosberga, zajel nyní nové nejrychlejší kolo a ztrácí na Rosberga 19 sekund.

55/66 – Nové nejrychlejší kolo pro Hamiltona – 1:29.210. To je zhruba o osm sekund pomalejší než rekord trati z roku 2008, které zajel Räikkönen.

56/66 – Konečně se schyluje k boji o čtvrté místo, pátý Räikkönen už je dvě a půl sekundy za Bottasem.

58/66 – Nyní se oba prokousávají vozy o kolo pozadu. Fin ve Ferrari už je o něco málo přes sekunud za Finem ve Williamsu, o kterém se v poslední době spekuluje, že Fina ve Ferrari nahradí.

59/66 – Räikkönen je už jenom sedm desetin za Bottasem. Räikkönen jede na středně-tvrdé směsi, která je ale starší než Bottasovo tvrdá směs. Na cílové rovince se Räikkönenovi předjet Bottase nepovedlo.

61/66 – Finové se nyní dostávají do provozu, což Räikkönena trošku přiblížilo Bottasovi. Vypadá to, že Räikkönenovy pneumatiky už toho mají dost.

62/66 – Mezitím Hamilton na Rosberg ztrácí třináct sekund a už ho v závěru závodu neohrozí.

63/66 – Räikkönen už se před Bottase s těmito pneumatikami nedostane, mezitím o desáté místo se bijí vozy Toro Rosso. Calros Sainz se s novějšími pneumatikami dostal před Verstappena v první zatáčce.

66/66 – Poslední šanci Räikkönen nedokázal využít, kvůli příliš starým pneumatikám už se před Bottase nedostal.

KONEC ZÁVODU! Nico Rosberg vyhrává Velkou cenu Španělska! Na pódiu ho doplní druhý Hamilton a třetí Vettel. Čtvrté místo podobně jako v Bahrajnu uhájil Valtteri Bottas před Räikkönenem!

Tabulku s výsledky připravujeme.

Sdílejte na:
Zavřít