Obrazem: Spanilá jízda traktorů – Jankovice

Obrazem: Spanilá jízda traktorů – Jankovice

Dne 26. 6. 2010 se v malé vesničce Jankovice odehrál již 4. ročník Spanilé jízdy traktorů a domovin. Krom velké přehlídky zemědělských strojů zde bylo k vidění také spousta veteránů a historických vozidel.

Pojďme si ale tento příběh převyprávět pěkně od začátku. Ve východočeské metropoli se tato akce odehrála již počtvrté a předchozí ročníky byly jasným důkazem, že i letos bude o tuto akci opravdu velký zájem. Hrubým odhadem se v Jankovicích sešlo na 1 500 fanoušků zemědělských strojů, domovin, veteránů, historických vozidel či motorek různých desetiletý a původů. 

Oficiální start spanilé jízdy byl ve 12:00, ale již hodinu před polednem bylo na místním fotbalovém hřišti k vidění několik desítek historických i současných zemědělských strojů. Celá linie traktorů, fréz a domovin se těsně před dvanáctou sešla několik desítek metrů za vesnicí, kde byl také oficiální start Spanilé jízdy.

Kolona, která mohla odhadem čítat na sto všemožných strojů pár minut po dvanácté hodině vyjela z místa startu a namířila si to přímo na hlavní jankovickou silnici. Právě zde se totiž sešlo vůbec nejvíce fanoušků. V místech hlavní silnice se samozřejmě nacházelo i místní vesnické zemědělské muzeum, jehož navštívení bylo hrazeno dobrovolným vstupným, stejně jako nadcházející přehlídka historických vozů na fotbalovém hřišti.

Zatímco se celá kolona rozjela do nedaleké vesnice, ze které se měla po otočení za necelou půlhodinku vrátit, návštěvníci Spanilé jízdy litovat nemuseli. Na fotbalovém trávníku již byla připravena výstava historických vozidel a veteránů. Mj. bylo k vidění i několik upravených vozů a také motocyklů těch nejrůznějších značek.

Celá kolona se po jedné hodině odpoledne opět vrátila do Jankovic, někteří aktéři se rozhodli zůstat a zúčastnit se i odpoledních programu, jiní si to zase ihned po Spanilé jízdě namířili rovnou domů. Ten kdo zůstal však rozhodně nelitoval. Pro velké i malé zde byla připravena možnost svést se v terénním voze, ostatní si mohli užívat dobrého piva, klobás nebo točené zmrzliny.

Na samotné odpoledne bylo také naplánováno několik akcí. Mezi ty nejatraktivnější patřilo několik sprintů jednotlivých traktorů. V dalším kole se zase soupeři mohli utkat v přetahování železné tyče. Pro diváky byla také připravena ukázka práce řemeslníků. O poklidnou večerní zábavu se po motory burácejícím dni v Jankovicích postaral Josef Žák a Honza Kment.

Nutno dodat, že ten, kdo jankovickou Spanilou jízdu traktorů a domovin v letošním roce navštívil, ten si rozhodně nemohl stěžovat. O zábavu bylo postaráno v průběhu celého dne a tudíž je jasné, že tato akce naplnila svá očekávání. Jak jsem napsal již v prvních řádcích, návštěvnost Spanilé jízdy byla také velmi ušlechtilá, na vítěze jednotlivých kategorií čekalo několik připravených pohárů, fanoušci si zase mohli koupit trička s nápisy „I love Tractor“. Co Spanilé jízdě popřát do let nadcházejících? Pravděpodobně to, ať je i nadále zájem o tuto akci minimálně stejně velký jako letos, ať se v nadcházejícím jubilejním pátém ročníku opět sejde velká skupina zemědělských strojů z celé republiky a ať i v příštím roce bude návštěvníkům přát dobré počasí stejně jako letos.

Fotogalerii ze 4. ročníku Spanilé jízdy traktorů a domovin naleznete zde.

Sdílejte na:
Zavřít