O titulu je rozhodnuto… Téměř

O titulu je rozhodnuto… Téměř

O víkendu se pojede již devatenáctý závod letošní sezóny – GP USA na okruhu COTA v Texasu. Právě zde se s největší pravděpodobností rozhodne o letošním mistrovi světa.

Aktuální rozdíl mezi lídrem šampionátu Lewisem Hamiltonem a druhým Valtterim Bottasem je 74 bodů. Ve zbývajících třech závodech může jezdec získat maximální počet 78 bodů. Není tedy příliš pravděpodobné, že si titul odveze Bottas, ale stále mu zůstává matematická šance.

Aby se stal Valtteri Bottas mistrem světa, musí ve zbývajících třech závodech zvítězit. V ideálním případě by měl získat také všechna nejrychlejší kola. Lewis Hamilton by pak nesměl získat více jak 3 body.

Z matematického hlediska tedy finský závodník stále může získat svůj první mistrovský titul. Pravděpodobnost je ale mizivá. Fin se tak může alespoň postarat o to, aby oslavy svého týmového kolegy odsunul minimálně o dva týdny, než se pojede GP Brazílie.

V jakém případě se Lewis Hamilton nestane v USA mistrem světa? Jsou pouze dvě možnosti a v obou musí Valtteri Bottas zvítězit.

Lewis Hamilton nebude v USA oslavovat titul, když:

  • Bottas zvítězí a Hamilton skončí 9. nebo hůře
  • Bottas zvítězí a Hamilton, který získá nejrychlejší kolo, skončí 10. nebo hůře

Pětinásobný šampion tedy ke svému šestému titulu potřebuje dojet v nejlepší osmičce. To by mu nemělo činit žádné potíže.

Hamilton v letošní sezóně skončil nejhůře devátý během GP Německa. Původně dojel těsně za body na 11. příčce, po závodě však poskočil na body díky trestům, které postihly oba jezdce týmu Alfa Romeo.

Britský šampion se do USA určitě těší a rád by zde svůj šestý titul oslavil. Nebylo by to poprvé – na okruhu COTA zpečetil důležitým vítězstvím svůj třetí titul v roce 2015.

Hamilton má tuto trať v lásce nejen kvůli vzpomínkám na rok 2015. Dosud se zde konalo 7 závodů, z nichž v pěti případech zvítězil právě on. V roce 2013 se pak radoval Sebastian Vettel na Red Bullu a v loňském roce zde oslavil svůj poslední triumf pro Ferrari Kimi Räikkönen.

Sdílejte na:
Zavřít