Nemá své mechaniky, přesto závodník F3 zazářil

Nemá své mechaniky, přesto závodník F3 zazářil

Peníze k motorsportu patří. Bohužel je to tak a pouhý talent mnohdy závodníkům k úspěchu v mezinárodních soutěžích nestačí. Občas se ale vyskytne případ, kdy jezdec uspěje i bez podpory velkých investorů – ba dokonce bez pořádně zařízeného týmu! Své o tom ví Gillian Henrion, který v regionálním šampionátu formule 3 překvapil celý motoristický svět.

Celý příběh se odvíjí minulý víkend během druhého závodu na Mugellu v rámci evropského regionálního šampionátu formule 3. Letošní sezóny se účastní i závodník Gillian Henrion, mladý Francouz, který závodí v malém rodinném týmu Gillian Track Events.

Vlastní jedno auto, malý stan a dodávku. Monopost spravuje jen hrstka nadšenců. Jednoduše řečeno – pro velké týmy jako je Amersfoort Racing nebo Prema Powerteam nepředstavuje Gillian Track Events žádnou výzvu.

V kvalifikaci na první závod se Henrion trápil s převodovkou – přišel o čtvrtý převodový stupeň a musel zastavit u mechaniků. Malý hlouček lidí se vrhl do práce a převodovku opravil, jenže se jim nepovedlo stihnout vše včas před startem závodu. Henrion se tak sobotního závodu neúčastnil.

Do druhého závodu, který se konal v neděli, odstartoval poslední. Neměl co ztratit, takže když zjistil, že trať začíná pomalu schnout, rozhodl se zariskovat a místo pneumatik do mokra nasadil před startem suchou směs.

Jak se říká – risk je zisk, nebo ztráta. V tomhle případě odvedla rodina Henrionů skvělou práci! Trať osychala a ostatní závodníci postupně zajížděli do boxů. Do vedení se posunul Pierre-Louis Chovet (který jel také na suché sadě pneumatik) a Henrion jej následoval na druhém místě. Po chvilce začalo opět pršet, všichni tak museli znovu k mechanikům – Henrion ale zůstal na dráze a zničehonic se ocitl v samotném vedení!

Samozřejmě že i on musel brzy ke svým mechanikům. No, a to byl problém – Gillian totiž žádné mechaniky neměl! Na rychlý pit stop neměl tým ani potřebné vybavení. Gillianův tatínek se pokusil problém vyřešit domluvou s týmem DR Formula Racing. Lámanou angličtinou, napůl francouzštinou se poptali a odpovědí jim bylo jednoznačné „ano“.

This is THAT pitstop – with DR Formula & Gillian Henrion

This is THAT pitstop!You can even here Gillian Henrion yelling "Allez, allez" from inside his Bell Helmet.This is raw emotion, this is fantastic!Arthur Leclerc now leads the FIA Formula Regional European Championship presented by WSK Promotion going into next week's 5th round at Autodromo Nazionale Monza on October 17/18.

Zveřejnil(a) Ian Salvestrin dne Pátek 9. října 2020

Neskutečné – letošní rok je prapodivný a temný, tenhle okamžik se ale musí zapsat mezi jeho nejsvětlejší chvilky. Tým DR Formula Racing se zachoval vskutku sportovně a svému soupeři pomohl k výměně pneumatik. Se svým vybavením, svými mechaniky. Neskutečný sportovní okamžik.

Gillian se na trať vrátil za vedoucím Chovetem a vypadalo to, že si druhé místo udrží až do samého cíle. Na trať byl ale povolán safety car, po kterém se oba závodníci propadli za jezdce Premy. Do cíle dojel vítězně Arthur Leclerc před druhým Chovetem a třetím Petecofem. Gillian Henrion si dojel pro fantastické čtvrté místo, jeho nejlepší výsledek sezóny.

Biblickým přirovnáním lze říct, že David chvíli porážel Goliáše! Ve třetím závodě ještě téhož dne sváděl Gillian Henrion bitvu s Emidiem Pescem – jezdcem týmu DR Formula Racing. Do cíle dojeli v pořadí Pesce – Henrion na devátém, respektive desátém místě.

Tenhle příběh dokazuje, že i v motoristickém světě může překvapit závodník, který za sebou nemá silného sponzora nebo profesionální tým. S trochou štěstí může překvapit i jezdec, který startuje se svou vlastní formulí – z českých závodníků by tak na významné evropské nebo světové scéně mohli zazářit klidně i jezdci jako Václav Šafář nebo Tom Beckhäuser.

Zdroje článku:

Redakce SvětFormule.cz (Petr Čermák)
Sdílejte na:
Zavřít