Monackou kvalifikaci ovládl Hamilton, Ferrari propadlo

Monackou kvalifikaci ovládl Hamilton, Ferrari propadlo

Mercedes ovládl kvalifikaci v monackém knížectví, Hamilton přitom druhým pokusem zdolal Bottase. Vettel několikrát trefil zeď, Leclerc uvízl v Q1.

Lewis Hamilton získal svoji první pole position od úvodního podniku v australském Melbourne, když zajel nejrychlejší čas v rozhodující fáze boje o startovní rošt Velké ceny Monaka. Těsným rozdílem porazil týmového kolegu Valtteriho Bottase, Mercedes tak obsadí celou první řadu.

Bottas byl po prvních jízdách v Q3 nejrychlejší, když časem 1:10.252 stanovil nový rekord okruhu. Zatímco ale ve druhých jízdách většina pilotů nezrychlila, Hamilton i přes drobné zaváhání v La Rascasse dokázal na Bottase najít ještě 86 tisícin sekundy a připravit jej o pole position.

Mercedes tak dosáhl historického 62. kvalifikačního doublu, čímž vyrovnal rekord, o který se dosud dělí Ferrari, Williams a McLaren.

Třetí příčku obsadil Max Verstappen coby rychlejší z dvojice Red Bullu. Nizozemec ve druhé části kvalifikace vykřesal naději na boj o pole position, když byl ze všech nejrychlejší. V rozhodujících momentech už ale na mercedesy nestačil, na Hamiltona ztratil téměř půl sekundy.

V kvalifikaci doslova propadlo Ferrari. Problémy začaly už v Q1, kdy Sebastian Vettel krátce před vypršením časového limitu trefil svodidla mezi šikanami u bazénu. Zajel tak do boxů na kontrolu, soupeři jej mezitím vytlačili do nepostupové pětky. Němec ale na poslední chvíli ještě vyrazil na dráhu a v posledních sekundách se zachránil.

Šok pro Ferrari ale neodvrátil, mezi vyřazených pět totiž spadl jeho týmový kolega Charles Leclerc, jenž po nejrychlejším čase ve třetím tréninku doufal v domácí pole position. Tým však v jeho případě rozhodl o jízdách na opotřebovaných pneumatikách a věřil, že jeho čas bude stačit na postup. Hořce se však mýlil.

Vettel se nakonec dostal až do Q3, tam jej ale porazily nejen mercedesy, ale také Verstappen. Němec totiž znovu v rozhodujícím kole udělal chybu, tentokrát v zatáčce Tabac, kde musel korigovat smyk, načež pravým zadním kolem trefil bariéru. Vůz sice zůstal nepoškozen, naděje na zlepšení ale byly ty tam.

Třetí řadu tak otevře pátý Pierre Gasly, který je však ještě vyšetřován sportovními komisaři za zablokování Romaina Grosjeana ve druhé části kvalifikace. Ve třetí řadě ho doplní překvapivě rychlý Kevin Magnussen, který navzdory očekáváním dokázal být nejrychlejší ze zbytku světa.

Do první desítky se vešli ještě Daniel Ricciardo z Renaultu, Daniil Kvjat a Alex Albon pro Toro Rosso a mezi nimi Carlos Sainz v barvách McLarenu.

Sdílejte na:
Zavřít