Mick Schumacher se stal šampionem formule 2

Mick Schumacher se stal šampionem formule 2

Letošní sezonu formule 2 ovládl Mick Schumacher, syn sedminásobného šampiona Michaela Schumachera. Ačkoliv v posledním závodě roku nebodoval, udržel svůj bodový náskok na druhého Ilotta, který se v závodě také trápil.

Mick Schumacher odstartoval do druhého závodu v Bahrajnu ze třetího místa. Odlepení ze startovního slotu měl z prvních dvou řad nejlepší, vedoucí Dan Ticktum si ale svou pozici ostrážil.

Schumacher v závodě několikrát probrzdil a začal se se svými pneumatikami trápit. Dlouho se bránil na třetím místě před Callumem Ilottem. Poté, co ho jeho britský rival v boji o titul předjel, se Schumacher kvůli obrovským vibracím rozhodl zajet pro novou sadu pneumatik. V nedělním závodě přitom nejsou zastávky v boxech povinné.

V tu chvíli měl Ilott šanci uzmout titul. Musel by buďto vyhrát, nebo dojet druhý s nejrychlejším kolem závodu. Jenže i on se brzy začal se svými pneumatikami trápit a nakonec dojel až na jedenáctém místě.

Mick Schumacher se na body sice nevrátil, ale fakt, že Ilott nedokázal dojet na stupních vítězů, mu pomohl k zisku titulu šampiona. Mladý Němec se tak připisuje ke třem šampionům novodobé formule 2 – k Charlesi Leclercovi, Georgi Russellovi a Nycku de Vriesovi.

Schumacher to letos neměl jednoduché

Letošní sezona pro Schumachera vůbec nezačala dobře. V prvním závodě v Rakousku sice bojoval o stupně vítězů, svou vlastní chybou se ale vyřadil z bodovaných příček. V druhém závodě v rámci druhého víkendu na Red Bull Ringu dokonce odstoupil kvůli problému s hasicím přístrojem, který ve voze bouchl.

Poté přišlo zlepšení – v Maďarsku získal dvě třetí místa. Ačkoliv mu první víkend na Silverstonu mu ale vynesl jen dva body, druhý víkend byl o poznání lepší. Nedělní závod mohl vyhrát, v souboji s týmovým kolegou Robertem Švarcmanem ale kolidoval a propustil vedení Júkimu Cunodovi.

Od Španělska se Schumacherova pozice nadále zlepšovala. Ve Spa-Francorchamps dojel v obou závodech na stupních vítězů a následně vyhrál hlavní závod v Monze. Další vítězství si pak připsal v hlavním závodě na okruhu v Soči. V nedělním závodě získal své poslední stupně vítězů roku (kvůli předčasnému ukončení závodu ale bral jen poloviční body).

Ani jeden ze čtyř závodů v Bahrajnu nebyl v Schumacherově podání zrovna povedeným, přesto měl slušný bodový náskok, který stačilo obhájit. Dobré výkony nepodával ani Schumacherův hlavní rival Callum Ilott.

Příští rok do formule 1 s Haasem. Nebo už letos v Abú Zabí?

Mick Schumacher je stejně jako Nikita Mazepin oznámen v jezdecké sestavě Haasu pro příští rok. Sedačku v královně motorsportu má tedy jistou. Jenže opravdu si zazávodí až na začátku příští sezony?

Romain Grosjean, který v rámci prvního závodního víkendu v Bahrajnu těžce havaroval, o tomto víkendu nezávodí. Jenže dnes oznámil, že se nesveze ani příští týden v Abú Zabí, kde měl ukončit svou kariéru.

Po Francouzovi tedy zůstala volná sedačka, kterou by mohl vyplnit (stejně jako tento víkend) náhradní jezdec Haasu Pietro Fittipaldi. Jenže šampionát formule 2 je oficiálně u konce a svou příležitost by tak mohl dostat i Mick Schumacher! Poslední slovo určitě neřekl ani Nikita Mazepin, který letošní sezonu formule 2 zakončil na úctyhodném pátém místě.

Zdroje článku:

Redakce SvětFormule.cz (Petr Čermák)
Sdílejte na:
Zavřít