Mercedes v Mexiku překvapil, triumf si odváží Hamilton

Pro vítězství si v Mexiku dojel po startu z třetí příčky Lewis Hamilton, na pódiu jej doplnil Sebastian Vettel před Valtterim Bottasem.

Sobotní kvalifikaci vyhrál Max Verstappen, který byl ale následně penalizován za ignorování žlutých vlajek v poslední části kvalifikace. Na první pozici se tak přesunul Charles Leclerc na Ferrari, kterého v první řadě doplnil týmový kolega Sebastian Vettel. Třetí místo patřilo Lewisi Hamiltonovi, až čtvrtý startoval Max Verstappen. Z třetí řady odstartovali Albon a Bottas.

Obě ferrari si vedení v nájezdu do první zatáčky udržela, na třetí místo se posunul po kontaktu Maxe Verstappena s Lewisem Hamiltonem Alex Albon. Na konci prvního kola byl aktivován virtuální safety car.

Pořadí před restartem bylo: Leclerc, Vettel, Albon, Sainz, Hamilton, Norris, Bottas, Verstappen, Kvjat, Gasly.

Verstappen se brzy pokusil zaútočit na Bottase, před kterého se dostal v sekci stadiónu, kde se oba jezdci dotkli. Fin mu ale předjetí vrátil na rovince. Verstappen dostal defekt pneumatiky.

První, kdo zajel plánovaně do boxů, byl v 10. kole Daniil Kvjat z devátého místa. Kolo předtím jej předjel domácí Sergio Pérez.

Problémy byly v boxe McLarenu, Norrisovi byla špatně upevněná levá přední pneumatika. Naštěstí zastavil na konci boxové uličky, takže k němu mohli mechanici doběhnout a dotlačit zpět k boxu, aby pneumatiku upevnili.

V 15. kole zajel do boxů Alex Albon ze třetího místa, do vedení se tak dostal Hamilton. Thajec se po návratu na trať propadl těsně za Carlose Sainze.

Na konci 16. kola zastavil u svých mechaniků lídr závodu Charles Leclerc. Do čela se posunul Sebastian Vettel.

Trable v boxech měl i Antonio Giovinazzi.

Ve 23. kole začal Lewis Hamilton stahovat Vettela, rozdíl mezi dvěma mistry světa klesl na 1,4 sekundy. Na konci téhož kola Hamilton zajel do boxů a pokusil se o undercut. Max Verstappen kolidoval s Kevinem Magnussenem, žádný trest ale udělen nebyl.

V následujícím kole dostal Vettel zprávu, aby zajel pro čerstvou sadu, ale čtyřnásobný šampion se rozhodl na trati zůstat.

Lewis Hamilton okamžitě začal zpochybňovat svou strategii, obával se, že na nejtvrdší sadě pneumatik nevydrží až do konce.

V 36. kole vedoucí Vettel málem narazil do zadní části Carlose Sainze, který bojoval s Pierrem Gaslym o 12. příčku. Valtteri Bottas, který Vettela stahoval, zajel na konci kola do boxů. Posledním, kdo z vedoucích jezdců nezajel do boxů, byl tak Sebastian Vettel.

Na konci 37. kola zajel do boxů i Vettel, který se na trať vrátil za třetím Albonem. Pořadí po zastávkách v boxech bylo: Leclerc, Hamilton, Albon, Vettel, Bottas, Ricciardo (Australan ještě nebyl v boxech).

Na konci 44. kola zajel ke své druhé zastávce v boxech Charles Leclerc. Zdržel se ale příliš dlouho, nepovedlo se upevnit zadní pravou pneumatiku. O kolo později si pro novou sadu pneumatik zajel i Thajec Albon.

Pořadí na začátku 45. kola: Hamilton, Vettel, Bottas, Leclerc, Albon, Ricciardo. Max Verstappen se dokázal probojovat na sedmou příčku.

Na konci 50. kola zajel do boxů šestý Ricciardo, kterému jako jedinému chyběla zastávka u mechaniků. Australan vyjel na 8. místě za Pérezem.

Ze závodu odstoupil Lando Norris, který se po zpackané zastávce v boxech trápil na chvostu pole.

Rozdíl mezi Hamiltonem a Vettelem byl konstantně 2,5 sekundy. Naopak se na čtyřnásobného šampiona začal lepit třetí Bottas, ke kterému se začal přibližovat čtvrtý Leclerc.

V 60. kole ze závodu odstoupil Kimi Räikkönen. Čerstvého čtyřicátníka tak na oslavu dobrý závod nečekal.

Pět kol do cíle vedl Lewis Hamilton s náskokem 2,3 sekundy na Sebastiana Vettela, třetí byl Valtteri Bottas. Leclerc, který udělal během své stíhací jízdy dvě chyby, začal na tři nejlepší ztrácet. V desetisekundové ztrátě na Hamiltona byl i pátý Albon.

V posledním kole sestřelil Daniil Kvjat v předposlední zatáčce Nica Hülkenberga, který skončil ve zdi a přišel o zadní křídlo.

Do konce závodu se žádné drama neudálo, pro své 10. vítězství sezóny si dojel Lewis Hamilton před druhým Sebastianem Vettelem a třetím Valtterim Bottasem.

Čtvrtý do cíle dojel Charles Leclerc před dvojicí Red Bullu Alexem Albonem a Maxem Verstappenem. Sedmou příčku ostrážil před Daniel Ricciardem domácí Sergio Pérez. Devátý dojel Daniil Kvjat, který ale o svou pozici může po závodě přijít, pro jeden bod si dojel Pierre Gasly.