McLaren v Texasu zářil: Vyjel si nejlepší výsledek od závodu v Monaku

McLaren v Texasu zářil: Vyjel si nejlepší výsledek od závodu v Monaku

Duo McLarenu si počínalo v Austinu velmi dobře. Fernando Alonso si polepšil oproti startu o sedm míst a Jenson Button na tom byl ještě o tři pozice lepší.

Forma McLarenu se závod od závodu zlepšuje, což dokazují i výsledky. Na okruhu Amerik podali oba jezdci stáje se sídlem ve Wokingu opravdu silný výkon. Ačkoliv startovali mimo nejlepší desítku, Španělovi patřila dvanáctá pozice, jeho parťák na tom byl mnohem hůř. Tomu totiž nevyšla strategie během kvalifikace a nedostal se ani do druhé části a byl odsouzen ke startu z devatenáctého místa. Proto výsledek nedělního závodu byl sladkou odměnou.

Již v úvodním kole se dokázali propracovat o několik pozic dopředu a vyhnuli se chaosu v první zatáčce. Na konci kola byl Alonso devátý a Button byl příčku za body. O dvě kola později podlehl hladovému Britovi pilot Haasu Esteban Gutiérrez. V tu ránu byly oba McLareny na bodech.

„Start byl docela chaotický. První kolo bylo bláznivé. Bylo tam hodně akce, což bylo pro mě dobré. Polepšil jsem si o hodně pozic. Našel jsem cestu do top 10,“ popsal šestatřicetiletý jezdec průběh závodu bezprostředně po zhasnutí světel. V desátém kole se po návštěvě u svých mechaniků opět mírně propadl, ale to ho nezastavilo a o několik kol později byl zpět za týmovým kolegou. Druhá zastávka, ale už tak hladce jako ta první neprobíhala a ztratil jednu pozici ve prospěch Sergia Péreze, pak přišla fáze virtuálního safety caru a v osmatřicátém kole se všichni jezdci posunuli o jednu pozici díky vypadnutí Kimiho Räikkönena.

Alonso se v tu dobu nacházel na sedmém místě, ale měl výhodu čerstvější střední specifikace gum, čímž překonal Massu a v posledním kole předvedl fantastický boj o páté místo s Carlosem Sainzem na Toro Rosso. „Zdálo se, že máme lepší pneumatiky, proto jsme měli v posledních kolech extra rychlost a pokoušel jsem se předjíždět. Problematické bylo to, že člověk sice mohl na rovinkách Toro Rosso předjet, protože na nich byli pomalí, ale na předjetí Williamsu jsem si musel vybrat bláznivé místo,“ vysvětluje dvojnásobný mistr světa z let 2005 a 2006.

Při souboji kolo na kolo s Massou vyjeli oba aktéři mimo trať. Sice jak Alonso, tak i jeho bývalý parťák Massa mohli dále pokračovat, tak přeci jen Brazilec z toho vyšel s menší újmou – defektem pneumatiky, díky čemuž musel zamířit do boxů. Ale Španěl se brání tím, že to bylo férové, protože „už měl polovinu auta před ním, ne čtvrtku nebo tak“.

Po překonání Massy byl další Alonsovou obětí Sainz, kterého překonal v závěrečném kole s pomocí DRS a svou radost dal pořádně najevo do vysílačky s „Yiahaa!“.

„Je to skvělé pro motivaci. S umístěním jsem spokojený, ale několik pozic jsme dostali darem po vypadnutí Räikkönena a Verstappena. Naše rychlost nebyla fantastická. Musíme se dále zlepšovat,“ neusíná rodák z Ovieda na vavřínech.

Button nakonec dojel na předposlední bodované pozici. Ve druhé polovině už šlo jen o to, aby se dostal do cíle, tak o útoku na osmého Péreze ani nepřemýšlel.

„Ve druhé polovině to už nebylo tak zábavné. Šlo tam o šetření pneumatik, udržet náskok na zbytek a ujistit se, že to dotáhneme až do konce. Pérez byl tři vteřiny přede mnou,“ uzavřel mistr světa z roku 2009.

Sdílejte na:
Zavřít