Marko: ‚Pérez je velmi dobrý, ale není Verstappen‘

Marko: ‚Pérez je velmi dobrý, ale není Verstappen‘

Poradce Red Bullu, Dr. Helmut Marko, říká, že Sergio Pérez není ‚žádný Verstappen‘ po jejich druhé společné sezóně. Mexický jezdec skončil v hodnocení jezdců na třetím místě v těsné blízkosti za druhým Leclercem.

Pérez se k Red Bullu připojil v roce 2021 a smlouva mu platí až do konce roku 2024. Jeho týmový kolega, Max Verstappen, vždy mexického jezdce výrazně překonal a získal i dva mistrovské tituly. Také má kontrakt, který vyprší až na konci sezóny 2028.

Red Bull byl v letošní sezóně dominantní a vyhrál 17 z 22 závodů.

„Určitě jsme těžili ze strategických chyb Ferrari, ze smůly na jejich straně, z poruch motoru,“ řekl Helmut Marko pro Auto Motor und Sport.

„Během sezóny vyvíjeli auto tak, že bylo na pneumatikách čím dál težší. Proto jsme si v závodě tak věřili. Myslím, že 46bodový deficit po třetím závodě vytvořil mezi námi náladu „teď víc než kdy jindy“.

Marko říká, že Verstappen dokázal vytěžit více než Pérez, protože Red Bull během roku snižoval hmotnost svého vozu.

„Naše auto mělo na začátku sezóny 20 kilogramů nadváhu,“ řekl Marko. „To byla rezerva, která přinesla spolehlivý časový zisk na závodní dráze, jakmile se nám podařilo snížit váhu.

„V aerodynamickém tunelu získáte tolik a tolik bodů přítlaku, ale to je zatím jen teorie. Každý kilogram méně je na druhou stranu určitý časový zisk v praxi. A to také změnilo jízdní chování takovým způsobem, že ho Verstappen dokázal optimálně využít.“ 

„A pokud Max umí jet na limitu a má sebevědomí, pak je to něco jiného, ​​než když na limitu jezdí někdo jiný. Naše auto je tam, kde je Pérez. A Pérez je velmi dobrý pilot formule 1, ale není to žádný Verstappen,“ sdělil poradce Red Bullu, Helmut Marko.

Sdílejte na:
Zavřít