Marco: Leclerc by ve smlouvě mohl mít výkonnostní klauzuli

Marco: Leclerc by ve smlouvě mohl mít výkonnostní klauzuli

Poradce Red Bullu pro motorsport Helmut Marko má podezření, že smlouva Charlese Leclerca s Ferrari obsahuje výkonnostní klauzuli, která by případně mohla usnadnit Monačanův odchod z týmu.

Leclerc s Ferrari uzavřel nejdelší smlouvu v historii této stáje na konci sezony 2019, kdy mladý pilot v týmu debutoval. Kontrakt ho zavazuje až do konce roku 2024.

Nevydařený vstup stáje z Maranella do letošní sezony však podnítil spekulace, že by se Leclerc mohl rozhodnout začít hledat angažmá jinde. Jak sám přiznal, tak během svého působení ve Ferrari ještě nezažil horší vstup do sezony. To potvrzují i statistiky, neboť Leclerc během prních tří velkých cen získal pouze šest bodů.

Helmut Marko zdůraznil, že smlouvy jezdců často obsahují klauzule, které umožní předčasné ukončení kontraktu, nejsou-li do letní přestávky splněna určitá výkonnostní kritéria. A rakouský hledač talentů je přesvědčený, že Leclercova smlouva bude taková kritéria obsahovat.

Red Bull s tímto má své zkušenosti. Bývalý Leclercův kolega a čtyřnásobný mistr světa Sebastian Vettel byl takto zlákán právě do Ferrari poté, co v roce 2014 zažil nevydařenou sezonu.

„Je běžné, že jezdec po letní přestávce získá minimální počet bodů. Pokud se tak ale nestane, obě strany mohou od smlouvy odstoupit. Tato klauzule umožnila odejít Vettelovi do Ferrari v roce 2015,“ řekl Marko pro Sport BILD.

Rakušan se také vyjádřil k situaci ohledně druhého pilota Ferrari a bývalého jezdce Red Bullu Carlose Sainze, který má stejně jako Leclerc smlouvu s týmem do konce roku 2024. Španěl byl nedávno spojován s přestupem do Audi, které vstoupí do formule 1 v roce 2026.

„Proč by měl Carlos odcházet z Ferrari? Odvádí pro tým dobrou práci a Ferrari má teď jiné problémy než je přemýšlení nad Sainzem,“ řekl skrze Sport 1.

Mercedes byl opakovaně zmiňován jako nejpravděpodobnější možná destinace pro Leclerca a šéf německé stáje Toto Wolff o něm vždy mluvil pozitivně. Italský novinář Leo Turrini, který má úzké vazby na Ferrari, tvrdí, že je veřejným tajemstvím, že Monačan už s Mercedesem vyjednával.

Leclerc však jakékoliv spekulace o jeho přestupu popřel a dodal, že jeho jediným cílem je pomoci Ferrari zotavit se z obtížného začátku letošní sezony. Pětinásobný vítěz velké ceny se bude tento víkend v Baku snažit napravit nepodařený závod v Austrálii, který po kolizi s Lancem Strollem nedokončil.

Bylo to pro něj již druhé DNF ze tří závodů, což znamená, že Leclerc je v současném pořadí jezdců až na devátém místě se šesti body ze Saudské Arábie. Na lídra šampionátu Maxe Verstappena přitom ztrácí už 60 bodů.

Leclerc byl v posledních dvou Velkých cenách Ázerbájdžánu pokaždé na pole position, ani jedno však nedokázal proměnit ve vítězství. Z loňského závodu musel navíc odstoupit kvůli poruše motoru.

Sdílejte na:
Zavřít