Leclerc se nespokojí se dvěma nebo třemi vítězstvími

Leclerc se nespokojí se dvěma nebo třemi vítězstvími

Charles Leclerc tvrdí, že ojedinělá vítězství jsou pro něj a Ferrari v sezóně 2024 málo, ale připouští, že teprve po úvodním závodě bude jasné, čeho všeho bude moci dosáhnout. Dále prozradil, s jakými cíli vstupuje do letošní sezóny a promluvil o šanci dohnat Red Bull.

Charles Leclerc vstupuje do své šesté sezóny s Ferrari v formuli 1, avšak na kontě má pouze pět vítězství v červené kombinéze při nadvládě Mercedesu a nyní Red Bullu.

Monacký jezdec sice na začátku éry monopostů s přísavným efektem v roce 2022 byl na čele průběžného pořadí šampionátu jezdců, ale naděje Ferrari na titul se zhroutily na základě množství chyb v době, kdy bylo F1-75 konkurenceschopné. Naděje italské stáje na opětovný souboj o titul byly v loňské sezóně od počátku potlačeny, protože problematická koncepce vozu odsoudila Leclerca k sezóně bez vítězství, zatímco jeho týmový kolega Carlos Sainz si připsal jediné vítězství v roce 2023, které nepatřilo Red Bullu, a to ve Velké ceně Singapuru.

Italská automobilka se však zavázala k přepracování monopostu SF-24, který je prakticky nový, a v nadcházející sezóně se bude snažit vrátit k pravidelným vítězstvím v závodech.

Na otázku, zda by se v roce 2024 spokojil se dvěma nebo třemi vítězstvími v rámci pokračování přestavby Ferrari, však Leclerc připustil, že jeho osobní cíle jsou mnohem větší. „Ne, to nestačí. Chci vyhrát co nejvíce závodů a na konci roku si to spočítáme, také proto, abychom pochopili, kde budeme po prvním závodě, abychom pochopili, jak jsme konkurenceschopní. Je velice těžké udělat si obrázek o tom, jak na tom budeme po prvním závodě, na tom to také bude záviset, ale dvě nebo tři vítězství nejsou mým cílem, chci vyhrát co nejvíce závodů,“ odpověděl, když mu byl tento návrh předložen vybranými médii.

Charles Leclerc a Max Verstappen spolu svedli na trati několik napínavých soubojů, ať už během období motokár nebo později i ve formuli 1, ale v minulé sezóně byly tyto souboje k vidění jen zřídkakdy kvůli rozdílné konkurenceschopnosti Ferrari a Red Bullu.

Na otázku, zda mu Verstappenův loňský rekordní triumf dodal větší motivaci nebo zvýšil nátlak na úspěch v letošní sezoně, jezdec Ferrari odpověděl: „Větší tlak rozhodně ne. Větší motivaci, vždycky jsem byl extrémně motivovaný, takže být více motivovaný je velmi těžké. Jsem prostě extrémně motivovaný a hladový po vítězstvích. V roce 2023 jsem nezískal žádné vítězství, nemůžu se dočkat, až budu opět stát na nejvyšším stupni a zejména společně s Ferrari. Takže jsem plně motivován. Je to pro mě ještě větší motivace? Ani ne.“

Ferrari v roce 2023 zaostalo za Red Bullem o výrazných 454 bodů, protože se na začátku sezóny potýkalo s problémy monopostu SF-23, který se ukázal být citlivý na měnící se podmínky. Ale přechod na nové bočnice v polovině sezóny tým z Maranella znovu oživil a v závěrečných závodech se stal uchazečem o pole position. I když Monačan připouští, že bude těžké porazit Red Bull, povzbuzuje ho způsob, jakým Ferrari v poslední době reagovalo na nepřízeň osudu.

„Myslím, že sezóna 2023 byla jako celek zklamáním, protože jsme nebojovali o pozice, o které jsme bojovat chtěli, nicméně si myslím, že od prvního závodu, kdy výsledek skončil zklamáním, to byla velmi dobrá reakce týmu. Ale zejména druhá část sezóny byla opravdu dobrá, dynamika týmu a směry, kterými jsme se vydali, a různá rozhodnutí, která jsme přijali v druhé polovině sezóny, byly všechny opravdu povedené a přinesly nám, že jsme se velmi rychle přiblížili k Red Bullu.“

„Naším cílem je určitě začít na silných základech, na kterých jsme začali loni, a pak mít podobný progres, abychom v průběhu sezóny co nejdříve dostali Red Bull pod tlak. Říct vám, zdali to nyní stačí na to, abychom je dostali pod tlak od prvního závodu, je pro mě nemožné. Ale jedno je jisté, že jsme ve druhé polovině roku pracovali opravdu, opravdu dobře, že naše směry byly jasně dané a nyní musíme v prvním závodě zjistit, kde se nacházíme,“ dodal Leclerc.

Sdílejte na:
Zavřít