Konec karbonu? F1 chce barevnější monoposty

Konec karbonu? F1 chce barevnější monoposty

FIA plánuje řešit s týmy formule 1 livreje jejich vozů, aby byly od sebe od roku 2025 více rozlišitelné. Auta na startovním roštu jsou podle nich málo barevná.

Na monopostech formule 1 převládá karbon a tmavé barvy již pár let. Rostoucí hmotnost současné generace formulí je takovým problémem, že se týmy snaží pošetřit každičký gram, tedy i na barvě vozu, a ta může vážit i několik kilogramů. Jenže výsledkem jsou tmavé monoposty, které od sebe lze na kolikrát těžko rozeznat, například během nočních závodů. Ačkoliv oproti loňskému roku je letošní startovní rošt barevnější, FIA chce s týmy záležitost projednat.

Je to trochu složitější, než se na první pohled zdá, tak jako vždycky ve formuli 1. Jedním z problémů je, že auta mají trochu více odhaleného karbonu, samozřejmě kvůli váze lakování, takže auta mají až příliš černé barvy. Na tom hodně pracovaly všechny týmy, aby změnily typ nátěru, nebo byly vyrobeny extrémně tenké vrstvy, aby byla hmotnost co nejnižší,“ vysvětlil pro Autosport Nikolas Tombazis.

Problémem však není jen černá, ale i stále se opakující barvy. FIA chce, aby spolu týmy ohledně barev komunikovaly. Jak však ředitel pro jednomístné vozy dodal, nebude se pro týmy jednat o povinnost.

Dalším problémem je, že některé týmy používají příliš podobné barevné kombinace, takže nakonec z toho vyjdou vozy, které jsou si vizuálně dost podobné. Stále o tom diskutujeme a bude to projednáno na příštím zasedání komise F1.“

„Musíme se dostat k nějakému bodu, kdy spolu budou týmy nějak komunikovat a řeknou si, že když je vaše auto modré na jedné části, tak moje bude modré jinde. Nebo něco takového. Ale jak přesně by takový proces fungoval, to uvidíme. Nebude to povinné. Nechceme jako FIA vydávat předpisy o barvách livrejí, ale chceme, aby auta byla rozlišitelná.“

Sdílejte na:
Zavřít