Kolik týmy stála letošní změna pravidel?

Kolik týmy stála letošní změna pravidel?

Technické změny pro rok 2019 přinesou odlišný design přítlačných křídel či deflektorů, což pro týmy znamenalo výraznější investice.

Formuli 1 čeká další sezóna poznamenaná výraznějšími změnami technických regulí. Ve snaze zlepšit podmínky pro předjíždění projdou úpravami přední i zadní křídlo či deflektory na vozech.

Red Bull byl jedním z týmů, které proti letošní změně brojily, nejsou totiž podle něj založeny na spolehlivých datech a přinesou s sebou finanční zátěž.

Přestože zjednodušení křídel by mělo znamenat snížení aerodynamického přítlaku, Dr. Helmut Marko, poradce Red Bullu, se nechal slyšet, že už nyní jsou týmy na úrovni jako loni v létě, jen o 15 miliónů eur (cca 385 miliónů Kč) chudší.

„Už máme stejná (aerodynamická) data jako loni v létě,“ řekl Marko. „Než ale dojedeme do Melbourne, už na tom asi budeme lépe.

Máme teď mezi sebou, Mercedesem a Ferrari dobrý základ pro diskuzi. Shodujeme se na tom, že o pravidlech nesmí rozhodovat technici. Jakmile se do toho pustí technici, okamžitě rostou náklady a všechno se komplikuje. Musíme věci specifikovat.“

Marko si zároveň postěžoval, že změna pravidel byla provedena zejména z iniciativy Mercedesu.

„Všichni vědí, jak těžké pro Mercedes je někoho předjet, když jsou vzadu,“ tvrdí.

Sdílejte na:
Zavřít