Jim Clark Revival 2013 na Hockenheimu

Jim Clark Revival 2013 na Hockenheimu

Již příští víkend ve dnech 19 až 21. dubna 2013 se bude konat tradiční formulová akce Jim Clark revival na Hockenheimu. Jde o historické závody formulí, kde je možné na vlastní oči vidět slavné vozy od 50 let až po téměř současnost, což pravý fanoušek motorismu jistě uvítá.

V rámci sportovního víkendu budou závodit starší formule 1, zejména v sérii EuroBoss, kde bude možné vidět Arrows A22 z 2001 jezdce Verstappena, Toyota TF 102 z 2002 jezdce Mika Sala), TF104 z 2004 a TF z 2005 jezdce Jarno Trulliho a TF108 z 2005 jezdce Tima Glocka. Dále bude k vidění pestrý rozsah zhruba 20 historických Formule 1 a Formule 2 například Ferrari 500 z 1952, na kterém závodil Alberto Ascari, Maserati 250 F Stirlinga Mosse a Cooper T53, na kterém jel John Surtees v sezóně 1961. Vhodným doplňkem budou vozy Champ Car, IndyCar, GP2, Renault, Nissan World Series a formule 3000, které pojedou závod o mistrovské body. Je to nejrychlejší a nejokázalejší závodní série v Evropě.

 

 

 

 

 

Vše je organizováno v duchu smutného výročí zesnulého závodníka ve formuli 1, hrdinou 60 let, Jima Clarka. Letos to bylo 45 let od doby, kdy 7. 4. 1968 nastupoval dvojnásobný mistr světa na Lotusu do okrajového závodu formulí 2 v poháru Martini Gold na okruhu Hockenheim. Šlo spíše o reprezentativní image pro značku než bojovat o vítězství. Právě z tohoto důvodu Colin Chapman na poslední chvíli odvolal Clarka z již chystaného závodu sportovních vozů v Brands Hatch, kde už byl Jim oficiálně vytisknutý na startovní listině. Nikdo netušil, že tak doplňující sportovní dějství přinese v jeho úspěšné kariéře takovou tragedii. V místech, kde trať vedla u lesa tehdy nebyly ještě ani kamery, se stala nehoda, kterou dodnes nikdo neumí pořádně popsat. Následky havárie byly velmi smutné, neboť věhlasného závodníka 60 let, který celou svojí kariéru spojil s Lotusem už se nepodařilo zachránit. Dodnes drží rekord pro Team Lotus s 28 nejrychlejšími koly v závodě, přičemž druhý Mario Andretti jich má jen 8.

 

 

 

 

 

Na jeho počest se uskuteční pietní vzpomínka v rámci akce Jim Clark revival.  Kromě pokládání věnců u pomníku britského pilota bude nejen ukázka závodních monopostů, ale též se uskutečnění snaha o překonání světového rekordu v počtu historických vozů na trati. Tuto věhlasnou událost navštíví i významné osobnosti. Účast již potvrdil bývalý pilot F1 Jochen Mass a jezdkyně rallye Isolde Holdenriedová.

 

 

 

 

 

Při této příležitosti bude vystaven i první český model vozu F1 Lotus 98T v měřítku 1:20, který byl též přítomen loni ukazován v Goodwoodu v rámci oslav 60 let značky Lotus na světě.

 

 

 

 

 

Text a foto: Jaroslav Vehrle

Sdílejte na:
Zavřít