Jezdci přes nová křídla nevidí na světla, FIA hledá řešení

Jezdci přes nová křídla nevidí na světla, FIA hledá řešení

Úpravy pravidel pro sezónu 2019 přinesly vyšší a širší zadní křídla. Jak se ukázalo v Austrálii, z některých pozic jezdci nevidí na startovací světla.

Mezinárodní automobilová federace řeší po úvodní velké ceně sezóny 2019 v australském Melbourne nemilý problém. Větší rozměry zadních křídel totiž závodníkům z některých pozic brání ve výhledu přes vozy stojící před nimi.

„Když jsem zastavil (na roštu), neviděl jsem na světla,“ řekl Robert Kubica z Williamsu. „Zadní křídlo toho mclarenu (Carlose Sainze) je zakrývalo, takže jsem viděl jen první semafor, ale ne zbytek. Musel jsem se tedy vyklonit doleva, byl to trošku panický moment.“

Pierre Gasly z Red Bullu dodal: „Kvůli novým větším křídlům jsem neviděl světla na roštu, takže jsem musel reagovat na auta okolo sebe a přišel jsem o několik míst.“

FIA si po australském závodě vyslechla připomínky závodníků a zahájila vyšetřování, jehož cílem má být řešení, ideálně už pro nadcházející Velkou cenu Bahrajnu.

Nová technická pravidla pro rok 2019 znamenají, že zadní spoilery na monopostech jsou o 100 mm širší a o 70 mm vyšší, pro závodníka za jiným vozem tak představují větší překážku.

Startovací světla jsou na všech tratích umístěna ve stejné výšce, problém se tedy nebude týkat pouze Melbourne, ale dalších okruhů. FIA proto musí přijít s řešením.

Jednou z možností mohou být doplňková startovací světla umístěná v polovině startovního roštu, který by usnadnila život pilotům v zadních řadách.

Doplňková startovací světla byla používána již od roku 2009 se zavedením tehdejší změny pravidel, která rovněž přinesla zvýšení zadních křídel. Když byla ale výška pro rok 2017 zmenšena, od těchto světel se upustilo.

V loňském roce byla pouze instalována další světla v nižší poloze na začátku roštu, to kvůli zavedení systému „halo“, které může ve výhledu bránit naopak pilotům stojícím v prvních řadách. Tato světla byla zachována i pro letošní rok.

Sdílejte na:
Zavřít