Jak to všechno začalo

Jak to všechno začalo

Rozhodnutí vyrazit na Velkou cenu Abú Dhabí je naprosto dokonalé. I v roce 2015 se koná v termínu (27.11.-29.11.), kdy je v Emirátech počasí nejlepší. Zatímco se střední Evropa noří do pošmourného podzimního počasí, v Emirátech fouká vlahý vánek a z příjemně prohřátého moře se nechce ven.

Formule 1 ale za trochu toho přemlouvání stojí. Zatímco o čtyři roky starší Velká cena Bahrajnu sezónu prestižních závodů otevírá, Abú Dhabí je jejím vrcholem. Vzájemná konkurence a soutěživost naftových států o titul” největší a nejlepší” nebere konce, což divákům zaručuje skutečnou podívanou. O vše okázalé, co k finále patří, se starají speciální stroje, která zaručí, že na malebné 5 554 metry dlouhé dráze s 21 zatáčkami, nezůstane jediná skvrnka oleje, a také organizační týmy, které už od jara pilují každý další detail. Až do roku 2009, než se jel v Abú Dhabí první závod, byly okruhy stvořeny především pro závodníky, od roku 2009 je ale velkolepou podívanou hlavně pro diváky. Ze všech míst je vidět 30% tratě a zbytek dění obstarávají desítky velkoplošných obrazovek.

Chcete zažít Velkou cenu F1 v Abu Dhabi jako VIP? Cestovní kancelář Palmyra Tour Vám to umožní na míru a my jsme Vám vyjednali slevu 1.500Kč z ceny zájezdu. Stačí když do poznámky poptávky uvedete heslo Svetformule.cz. Zájezd můžete poptat ZDE.

Zvláště originální výhled na dráhu se naskýtá těm, kteří jsou ubytováni v hotelu Yas Marina přímo nad dráhou (podobnou příležitost zatím měli jen diváci v Monte Carlu). Na tomto 5* hotelu je nejnápadnější jeho 22 tunový plášť, který pokrývá s přesností na milimetr 5 094 skleněných trojúhelníkových panelů. Každý z nich má jiný rozměr, své místo a strukturu. Zatímco přes den hotel spolehlivě ochlazuje, v noci zajišťuje jedinečnou světelnou show, kterou si nejvíce vychutnají všichni ti, kdož právě v Abú Dhabí přistávají. Hosté mají přímo z hotelového pokoje zaručen 360 stupňový výhled na dráhu, čímž nepřijdou o žádný důležitý moment závodu od pozdního odpoledne, až po večer, kdy areál zalijí prudká světla. Než dojde k slavnostnímu vyhlášení vítězů, hostovi stačí přejít po prosklené lávce přímo do paddocku a následně se účastnit doprovodných programů.

Maximální pohodlí je dopřáno i soupeřícím týmům, které se nemusí přesunovat na hotely, ale bydlí přímo na okruhu. Přitom je obklopuje atraktivní okolí. Zatímco v roce 2007 tuto část Abú Dhabí o ploše 2500 hektarů pokrývala jen nehostinná poušť, jež končila mořským obzorem s mangrovníkovými porosty, dnes díky místní těžbě 1,9 mil. barelů ropy denně a nezměrné 24 hodinové práci desítek tisíců převážně asijských dělníků, mohou návštěvníci Abú Dhabí na stejném místě kromě parkové úpravy velkorysých komunikací naleznout také kolekci hotelů, golfové hřiště, jachetní přístaviště, nákupní středisko, největší vodní park v Emirátech a především obří zastřešený automobilový zábavní park Ferrari na ploše 200 tis. m². Jeho ozdobou je nejrychlejší a největší horská dráha na světě, kterou hned po otevření vyzkoušeli borci Alonso a Massa. Zpočátku to prý vypadalo na dobrou zábavu, ale brzy oběma zmrzl úsměv na tváři. Vůz na dráze totiž uvádí do pohybu katapult, který se využívá na amerických letadlových lodích k vystřelování stíhaček, zrychlení během 4 sekund je tedy neuvěřitelných 240 km v hodině, a tak i zkušeným jezdcům se sebevědomí vrátilo až po půl minutě. Atrakce je přístupná dětem až od 15 let (pro ty menší jsou určena závodnická autíčka zmenšeného modelu F430 GT Spider), každopádně je ale dobrým důvodem, proč zvolit z celé škály závodů F1 právě Abú Dhabí.

Chcete zažít Velkou cenu F1 v Abu Dhabi jako VIP? Cestovní kancelář Palmyra Tour Vám to umožní na míru a my jsme Vám vyjednali slevu 1.500Kč z ceny zájezdu. Stačí když do poznámky poptávky uvedete heslo Svetformule.cz. Zájezd můžete poptat ZDE.

Abu Dhabí je v každém ohledu místem, kde lze prožít pestrý den od rána do večera. Kromě závodů a koupání lze v hlavním městě Emirátů navštívit velkolepou mešitu Šejcha Zájeda oplývající rovněž řadou rekordů, ochutnat čaj se zlatými lístky ve slavném hotelu šejchů Emirates Palace, pokochat se skvělými výhledy na město z nejvyšší vyhlídkové věže Observation Deck, potěšit se díly umělců v galerii Manarat (a brzy již také v místním Louvru), či si užít před západem slunce 11 kilometrové přímořské promenády pěší chůzí, jízdou na kolech, kolečkových bruslích či prostým během. Na rozdíl od Dubaje je Abú Dhabí v centru města prošpikováno velkým množstvím parků se zónami pro grilování či míčové hry, takže příležitostí užít si kontaktu s místním obyvatelstvem během dlouhých teplých večerů a nocí je více než dost.

Pokud se obáváte, že závod F1 by přes levnější variantu ubytování v Dubaji mohl provětrat peněženku více než je zdrávo a navíc by chyběl na všechna zmíněná lákadla čas, zamiřte do Abú Dhabí mimo sezónu, např. v lednu či květnu. Ubytováni můžete mít ve zmíněném hotelu Yas Marina za zlomek ceny, přičemž je možné vyzkoušet jízdu na okruhu osobně a ještě si dosytosti dopřát všech atrakcí poklidnějšího Abu Dhabí s panenskými plážemi za příjemný rozpočet.

 

 

 

 

 

 

Chcete zažít Velkou cenu F1 v Abu Dhabi jako VIP? Cestovní kancelář Palmyra Tour Vám to umožní na míru a my jsme Vám vyjednali slevu 1.500Kč z ceny zájezdu. Stačí když do poznámky poptávky uvedete heslo Svetformule.cz. Zájezd můžete poptat ZDE.

Sdílejte na:
Zavřít