Jak Red Bull pětkrát vyměnil jezdce uprostřed sezóny

Jak Red Bull pětkrát vyměnil jezdce uprostřed sezóny

Máme za sebou teprve deset závodů do sezóny 2023 a poradce Red Bullu, Helmut Marko, již narychlo vyměnil v AlphaTauri Nycka De Vriese za Daniela Ricciarda. Není to poprvé, co tým Red Bull nebo jeho sesterský tým vyměnily během sezóny piloty – tato stáj se s těmi, kteří nepřináší očekávané výsledky, nemaže. Jaké další změny v line-upu v historii Rudých býků proběhly?

1. Christian Klien uvolňuje cestu Robertu Doornbosovi

Red Bull nasadil v sezóně 2006 stejnou sestavu jezdců, jako při svém debutu ve formuli 1. Jednalo se o několikanásobného vítěze velkých cen, Davida Coultharda, a po jeho boku Rakušana Christiana Kliena. Ti tvořili na papíře dokonalou směs zkušeností a mladické bujarosti. Zatímco David Coulthard předváděl, že v něm je stále plno života a sbíral pro Rudé býky body, Christian Klien nedokázal kromě jednoho bodu z úvodní ceny dlouho ukořistit žádný bod. Nakonec se mu to povedlo v Německu, ale po Velké ceně Itálie byl odvolán.

Robert Doornbos pro sezónu nebyl schopen nalézt místo, a uchytil se jako testovací a rezervní jezdec v Red Bullu. V průběhu sezóny byl ale povýšen, aby nahradil Christiana Kliena. Ani jemu se však nepodařilo v jeho třech účastích na velké ceně zaskórovat – nejvýše dosáhl na dvanácté místo. Následně byl do sezóny 2007 znovu degradován na roli testovacího jezdce.

2. Sebastian Vettel nahrazuje Scotta Speeda

Když Red Bull odkoupil tým Minardi, vybrali si ze svých mladých pilotů Scotta Speeda, aby v jejich debutní sezóně 2006 reprezentoval Toro Rosso. Po nepřeberném množství havárií a ani jednom získaném bodě byl však Scott Speed v sezóně 2007 vyřazen, po pouhých deseti závodech. Nahradil jej vývojový jezdec Red Bullu, Sebastian Vettel.

Sebastian Vettel už v té době debutoval ve formuli 1. Ve voze BMW Sauber nahradil ve Velké ceně USA Roberta Kubicu. O víkendu si připsal jeden bod, a Sebastian Vettel poté na Velkou cenu Maďarska nahradil Scota Speeda. V sedačce Toro Rosso zůstal po zbytek sezóny, a následující rok si v Monze připsal své první vítězství. To stačilo, aby byl příští rok povýšen přímo do Red Bullu.

3. Sébastien Bourdais nahrazen Jamiem Alguersuarim

Změny v juniorském týmu Red Bullu pokračovaly i následující rok. Sébastien Bourdais od svého přestupu z USA získal pro tým pouze čtyři body, kterými otevřel dveře pro Jamieho Alguersuariho, aby se v té době stal nejmladším jezdcem v historii formule 1. Debutoval na Velké ceně Maďarska. Jako nováček nezískal ani jeden bod, a v sezóně 2010 získal jen pět. V sezóně 2011 však získal úctyhodných 26 bodů a v šampionátu se umístil na 14. místě. Spolu se svým týmovým kolegou, Sébastianem Buemim, byl však Jamie Alguersuari na konci roku vyřazen, aby v Toro Rosso uvolnili místo nové dvojici. Po krátkém působení ve formuli E oficiálně skončil se závoděním a od roku 2015 pracuje jako DJ.

4. Rošáda Daniila Kvjata a Maxe Verstappena

Uběhlo necelých sedm let, než další pilot v polovině sezóny pocítil hněv Helmuta Marka. Když Sebastian Vettel ukončil kariéru v Red Bullu, aby mohl následovat svůj sen ve Ferrari, byl na jeho místo vybrán Daniil Kvjat. V průběhu roku dokonce překonal svého týmového kolegu, Daniela Ricciarda.

Tým získal v Číně v roce 2016 první pódium, Daniil Kvjat ale poté během své domácí Velké ceny Ruska vyřadil ze závodu Sebastiana Vettela a zmařil oboum Red Bullům naději na body. To byla pro Helmuta Marka poslední kapka, aby na jeho místo dosadil svoji novou superstar, mladého Maxe Verstappena.

Utrpení Daniila Kvjata ještě zdvojnásobilo to, že Max Verstappen během svého debutu s Red Bullem získal ve Španělsku vítězství. Holanďanovy výkony od té doby více než ospravedlnily nemilosrdné rozhodnutí Helmuta Marka.

5. Výměna Pierra Gaslyho a Alexandra Albona

Přesuneme se o tři roky později. Red Bull se nacházel v podobné situaci, tentokrát to byl však Pierre Gasly, kdo uvolnil cestu Alexandru Albonovi.

Tým zasáhla překvapivá zpráva, že Daniel Ricciardo po sezóně 2018 odchází, a to přimělo Red Bull okamžitě povýšit Pierra Gaslyho z Toro Rosso. Ukázalo se však, že jde o krok, který ve Francouzově kariéře přišel příliš brzy. V první polovině roku zvládl nasbírat pouhých 63 bodů. Naopak jeho týmový kolega, Max Verstappen, jich získal 181.

Red Bull již nechtěl znovu podepsat s Daniilem Kvjatem, a tak se dalším pilotem, který se pokusí vyrovnat Holanďanovi, stal Alexander Albon. Tomu se podařilo udržet si místo přes sezónu 2020, ale po této tragické sezóně byl nahrazen Sergiem Pérezem, který po boku Maxe Verstappena jezdí doteď.

Pierre Gasly si od roku 2019 vybudoval kariéru v Toro Rosso, v Brazílii získal své první pódium a o rok později, když se z Toro Rosso stala AlphaTauri, s nimi dosáhl zázračného vítězství.

Sdílejte na:
Zavřít